HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Thajsko


POSLEDNÍ DISKUSE

YALA

"Krásné hraniční město, nejjižnější v Siamu" je slogan provincie Yala. Slovo "Yala" z lidového názvu "Yalor" ve významu rybářská síť, protože původním město Yalor leželo u hory profilované jako rybářská síť. Jeho obyvatelé se ještě několikrát posunovali, než "zakotvili" na dnešním místě v Nibong. (Nibong je druh stromu v thajštině "laocha-on").Yala je nejjižnější provincie Thajska. Jako jediná ze 14 jižních provincií nemá přístup k moři. Většinu území tvoří hory pokryté lesy. Yala bývala částí Pattani, která byla kolonií thajského království Sukhothai. V roce 1757, po zničení Ayutthayi Barmánci, všechny její kolonie v této oblasti deklarovaly nezávislost, kterou si udržely až do doby vlády krále Ramy I.

MĚSTO (Amphoe Muang )

San Chaophor Lak Muang

je situován uprostřed kruhu před radnicí v Yala. Je to uctívaný základní sloup města dokončený na přání krále Bhumiphola v roce 1962. Okolní oblast je krásný park plný stromů vhodný pro trávení volného času.

Phra Buddha Saiyat ve Wat Khu Ha Phi Muk

Tento chrám je asi 7 km z okresu na cestě Yala-Hatyai v Tambon Nah Tham, Muang Yala. Lidé obvykle tento chrám nazývají "Wat Na Tham". Je to jedno ze tří nejuctívanějších míst v jižním Thajsku. Hlavní atrakcí je veliký (24,5m) ležící Buddha (Chao Khao). Pochází z období Srivijaya a současnou podobu získal po rekonstrukci z roku 1921. Součástí chrámu je i uctívaná jeskyně.

Park bílého slona

tento park otevřený v roce 1968 je situován v srdci města Yala. Oblast o velikosti 80 rai je ozdobená rostlinami, květinami, rybníky s altánky a středně velkými a miniatuními sochami zvířat. Během školních přestávek je tu velice živo.

Suan Kwang Muang

je městský park v Yala. Má rozlohu 207 rai byl otevřen bývalým ministerským předsedou generálem Prem Tinasulanon v roce 1986. V parku se nachází sportovní hřiště a jezero. Konnají se tu také proslavené holubičí soutěže.

Tham Mae Nang Montho

je jeskyně na silnici Yala -Yaha, přibližně šest km od centra města. Vstup do jeskyně je doporučován pouze s průvodcem kterého získáte při úpatí hory. Po přibližně patnáctiminutové cestě kolem mramorového dolu se dostanete k vlastní jeskyni. Ta je tmavá a velká, proto se doporučuje svítilna. Atrakcí je velký stalagmit na konci jeskyně podobající se tvarem rozjímající ženě - odtud pochází také jméno jeskyně.

Tham Sin

je jeskyně, ke které se dostanete po stejné cestě jako k Wat Khu Ha Phi Muk. Jeskyně je 28 metrů vysoko nad zemí a ke vstupu vedou schody. Je velmi malá a tmavá se starověkými nástěnnými malbami Buddhů v různých pozicích a také obrazem tří žen. Nástěnné malby pochází zřejmě z pozdního Srivijaya období (kolem 14.-15. století) a jsou dost poškozené zubem času. Pro návštěvu je nezbytná dobrá svítilna.

Centrální mešita

je hlavní mešita provincie a byla dokončena v roce 1984 v zajímavé kombinaci západního stylu s unikátním rámcem mešity. Průčelí má 30 širokých schodů, střecha je čtverecová s dómem uprostřed.

OKRES BANNANG SATA

Přehrada Bang Lang

hráz hydroelektrárny na řece Pattani je umístěná v městě Bachor, 60 km z Yala na silnici Yala - Betong. Scenérie nad přehradou jsou působivě krásné. K dispozici je ubytování pro turisty. Tato přehrada se stala jednou z největších přitažlivostí Yala a okolní oblasti. Je to první víceúčelová přehrada na jihu. Je 85 m vysoká a 422 m dlouhá a kapacita je 1 420 milionů m3. V roce 1981 ji slavnostně otevřel král Rama IX.

Vodopád Kuelong (Sukthalai vodopád)

asi 40 km z města, 8 km po odbočení ze silnice Yala - Betong. Tento pěti úrovňový vodopád byl objeven v roce 1964 a jméno mu dala Královna Matka. V jeho tůních je možnost se koupat.

Jeskyně Krachaeng

je krásná jeskyně s řadou krápníků visících ze stropu. Jeskyní protéká potok, kolem kterého je možno v období sucha projít jeskyní. V blízkosti se nachází další tři jeskyně: Look Om, Nam Lod a Phra. Najdeme je přibližně 8 km z okresního města.Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Cestuji, tedy jsem...
Sponzorováno