HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Thajsko


POSLEDNÍ DISKUSE

SAMUT SAKHON

Samut Sakhon se dříve nazýval "Tha Chin" pravděpodobně protože to byl obchodní přístav s obrovským množstvím čínských džunek. V roce 1548 bylo město přejmenováno na "Sakhon Buri" a bývalo náborovým centrem vojáků z pobřeží.Jméno města se znovu změnilo na "Mahachai" když byl v roce 1704 vykopán Khlong (kanál) Mahachai ústící ve městě do řeky Tha Chin. Později bylo město přejmenované na "Samut Sakhon" králem Ramou IV., ale místní obyvatelé stále rádi používají jméno "Mahachai". Je to hlavní rybářský přístav a také největší výrobce soli z mořské vody.

Trh Mahachai

je jedním z thajských největších tradičních trhů čerstvých mořských ryb, ale návštěvníci tu mohou najít mnohem víc než mořské ryby. Řemeslné výrobky jako proutěný nábytek, hrnčířské zboží a místní sarongy patří mezi malebné nabídky trhu. Z Mahachai na západním břehu řeky dojedeme do Tha Chalom, velké rybářské vesnice a průmyslové zóny pro mořské produkty.

Wat Yai Chom Prasat

lokalizovaný na silnici č.35 je starověký chrám postavený během Ayutthaya období. Dveří a okna staré i nové kaple jsou skvěle vyřezávané s různými květinovými motivy. Předpokládá se, že řemeslníci byli Číňané, protože řezbářská práce obsahují také čínské stromy.

Wat Chong Lom nebo Wat Sutthi Wata Wararam

tento chrám v ústí řeky je umístěný v Tambon Tha Chalom na západním břehu řeky Tha Chin. Byl vybudován během Ayutthaya období a náboženské stavby v chrámu byly krásně obnoveny. Je to oblast klidu místních obyvatel.

Pevnost Wichian Chodok

je umístěná blízko svatyně se základním kamenem města. Byla vybudovaná v roce 1827 během vlády krále Ramy III. s cílem zabránit vpádu nepřátel z moře. Dnes jsou to víceméně ruiny a děla, která bývala v pevnosti, jsou dnes vystavena u svatyně základního kamene a radnice.

Svatyně Phanthai Norasing

je považovaná za symbol cti. Byla postavená na paměť Phanthai Norasing. Historická legenda praví, že v roce 1704 když Phra Chao Sua, král Ayutthaye, plul na královské bárce Ekkachai po křivolakém kanálu Khok Kham, kormidelník bárky Phanthai Norasing, narazil do stromu a rozbil příď bárky. Podle palácového zákona, kormidelník pak požádal krále o smrt, ačkoli on mu odpustil. Po jeho smrti dal král postavit svatyni v Khlong Khok Kham a nechal vykopat nový rovný kanál, později pojmenovaný Khlong Mahachai, který postrádal ostré křivky kanálu Khok Kham. Plavba po kanálu je možná z přístavu blízko Mahachai trhu. Cesta trvá asi 2 hodiny.

Pozorování ptáků - Wat Ratsatthakayara

v Tambon Lak Sam, Amphoe Ban Phaeo, kde žijí tisíce ptáků mezi křovinami. Stěhovavé mangrovové ptáky uvidíme také podél blátivých břehů řek Tha Chin a Mae Klong během chladného ročního období.

Odsolovací farmy

Samut Sakhon je největší výrobce soli ze slané vody. Malebné odsolovací nádrže se táhnou při hranici s provincií Samut Songkhram a podél silnice Thon Buri-Pak Tho a jsou často fotografované turisty.

MÍSTNÍ PRODUKTY

Bencharong

tato umělecká forma vzorovaného nádobí byla užívaná na stolech šlechty. Její jméno znamená "pět barev" - obvykle červená, černá, modrá, žlutá a zelená. Pro její výzdobu se může použít právě jen těchto pět barev, ačkoli někdy se přidává i zlato. Glazura je aplikovaná ručně a vzor je drobný a složitý. Toto umělecké řemeslo dnes ovládá již jen málo lidí - např. v Krathum Baen, proto je dnes Bencharong velice vzácný a vyhledávaný.

Ovoce

lidé v Amphoe Krathum Baen a Ban Phaeo pěstují ovocné stromy, zeleninu a orchideje. Chutné ovoce ze Samut Sakhonu zahrnuje kokosové ořechy s vonnou šťávou, sladké pomelo, hrozny a guavu.Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Zrušení vízové povinnosti -dobře nebo špatně?