HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Thajsko


POSLEDNÍ DISKUSE

ROI ET

Roi Et je provincie umístěná v střední části severovýchodu Thajska na Khoratské plošině. Město Roi Et je situován blízko řeky Chi s malebným jezerem Phalan Chai ve středu. Bývalo to velké a slavné město nazývané Saket Nakhon mající 11 městských bran a 11 satelitních měst a vazalských společenství.Historie

historie města Roi Et začíná v pozdně Ayutthayském období, když se laoský král z Champasaku usadit se svými lidmi v oblasti Amphoe Suwannaphum. Později za vlády krále Taksina se město Roi Et přestěhovalo na sever do současného místa, zatímco Suwannaphum zůstal v jeho původním umístění doposud. Kromě historických důkazů existují archeologické nálezy svědčící o tom, že oblast byla lokalitou prehistorických lidí. Byla také pod vlivem starověkého Khmerského království o čemž svědčí řada archeologických míst v Khmerském stylu jako Ku Phra Kona v Amphoe Suwannaphum, Ku Kasing v Amphoe Kaset Wisai, Prang Ku v Amphoe Thawatchaburi atd.

Jezero Phalanchai

je položené v srdci provincie Roi Et a je pokládáno za její symbol. Uprostřed tohoto velkého jezera je ostrov ozdobený velkými květinovými zahradami s různými druhy stromů poskytujících stín. Je možno si zde půjčit lodičku nebo obdivovat místní zajímavosti jako: městská svatyně, velký kráčející Buddha, květinové hodiny, Phu Phalan Chai (imitace zoo s vodopádem), koutek zdraví, kde je možno si zacvičit nebo dětské hřiště.

Roi Et Somdet Phra Srinakharin park

je veřejný park v srdci města, otevřený v roce 1986 o rozloze 225 rai. Park je ozdobený různými druhy květin, rostlin a různě velkými stromy poskytujícími stín. Zajímavostmi jsou fontána ve střední části parku, bílá věž s hodinami umístěná v srdci města a knihovna pro veřejnost.

Wat Buraphaphiram

na východ od Thanon Phadung Phanich má thajského nejvyššího stojícího Buddhu v postoji požehnání, pojmenovaného "Phra Phuttha Ratana Mongkhon Maha Muni". Socha je postavena ze železobetonu a pod jeho základnou je několik muzejních prostor. Výška sochy je 68m. Na východní straně chrámu, přiléhajícího k starověkému městskému příkopu je svatyně Chao Pho Maha Sakdanuphab, vysoce ctěná místními lidmi.

Wat Klang Ming Muang

tento velmi starý chrám pochází z doby před založením Roi Et, zatímco jeho hlavní svatyně byla postavena v pozdně Ayutthayském období. Nyní je tento chrám využíván jako buddhistická škola. Uvidíme tu krásné a cenné nástěnné obrazy z Buddhova života na vnitřní straně zdi hlavní svatyně.

Wat Sa Thong

v tomto chrámu se nachází vysoce ctěný Luang Pho Sangkatjai (šťastný Buddha), prastará socha, kterou sem umístil v roce 1782 Phraya Khattiya Wongsa (Thao Thon) - první vládce Roi Et.

Národní muzeum

Původně bylo zřízeno jako Isanské textilní muzeum s cílem demostrovat denní život v Roi Et ovlivněný konzervativním obyvatelstvem se silnou buddhistickou tradicí, jednoduchým způsobem života v této většinou venkovské provincii odrážejícím se v jeho umění a řemeslech - zvláště v tkaní látek. Muzeum také zahrnuje exponáty ze zeměpisu, geologie a archeologických oblastí. Bylo otevřeno v roce 1997 a má šest hlavních expozic. Najdeme ho na Ploenjit Rd., Naimuang. Tel. (043) 514-456. Otevřeno je: 09.00 - 16.00 (st-ne).

OKRES KASET WISAI

Ku Ka Sing

je velice dobře zachovalá ruina velkého Khmerského chrámu. Uvidíme tu zbytky tří prangů a několika viharnů ("Bannalai") obklopených zdmi se čtyřmi branami a příkopem. Stavba z pískovce je kombinována s cihlami a omítkou. Obsahuje řadu hinduistických symbolů - např. phallus, symbol boha Šivy v hlavní svatyni, tříhlavé slony Erawan vyřezané na překladech a mytické zvíře Nakan s tváří lva. Chrám byl postaven v Khmerském stylu nazývaném "Bapuan styl" v letech 1017-1087. Účelem stavby bylo uctívání Šivy, nejvyššího boha v bráhmanismu.

OKRES SUWANNAPHUM

Ku Phra Kona

je umístěný v Ban Ku, Mu 2, Tambon Sa Khu, Amphoe Suwannaphum, asi 60 km z Roi Et. Chrám byl postaven v Khmerském stylu mezi roky 1017-1087. Najdeme tu tři cihlové prangy obklopené svatyněmi a pískovcovými zdmi. Prostřední prang byl v roce 1928 rekonstruován a najdeme tu Buddhovu sochu a stopu. Celý areál je nádherně vyzdoben tradičními hinduistickými symboly.

OKRES SELAPHUM

Bung Klua

je umístěná v oblasti Tambon Muang Phrai, Amphoe Selaphum, 10 km na východ od Amphoe Selaphum. Je to velká nádrž zabírající oblast 7 500 rai, mající bílý čistý písek podél břehů. Je častým cílem místních turistů zejména o prázdninách.

OKRES PHON THONG

Laem Phayom

tento mys je vyhledávaným místem rekreace na východě velkého jezera Phon Thong které zabírá přibližně 20 rai.

OKRES NONG PHOK

Literární botanická zahrada

zde rostou všechny druhy rostlin a stromů uváděných v severovýchodní literatuře. Je umístěná v Národním parku Dong Ma E, Tambon Pha Nam Yoi, Amphoe Nong Phok, 85 km z Roi Et. Zabírá oblast 1 000 rai, která je užívaná jako plantáže rostlin a stromů zmíněných ve všech typech literatury jako např.: Phra Wetsandon, Lilit Phra Lo, Lilit Taleng Phai atd. Mimoto tu roste řada bylin s tajnými lékařskými účinky. Krajina parku je překrásná.

Arboretum Pha Nam Yoi

Pha Nam Yoi je velký kamený útes přes který teče voda a řada malých pramínků v Phu Khao Khieo, Ban Khok Klang, Tambon Khok Sawang. Celková rozloha arboreta je 20 000 rai a uvidíme tu druhy tvrdého dřeva v cenném a nádherném lese. Je to také lokalita řady druhů zvířat jako černá zvěř, jelen, divoký kohout a slepice.

Wat Pha Nam Thip Thep Prasit Wanaram

je chrám stojící na velkém kopci. Mimo svatyně na skalní platformě (40 x 80 m) je nejzajímavější atrakcí chrámu největší čedi v Thajsku Phra Maha Chedi Chaimongkon (101 m široká, 101 m vysoká, zabírající oblast 101 rai - 101 se thajsky řekre "roi et" - odtud možná pochází jméno provincie...).

FESTIVALY

Bun Khao Chi festival

od roku 1993 se koná v Amphoe Pho Chai, každým rokem během druhého víkendu v únoru.

Kin Khao Pun Bun Phawet

tento svátek se koná od roku 1991 každou první sobotu a neděli v březnu v Somdet Phra Si Nakharin parku u jezera Phalanchai. Koná se 13 průvodů vyzdobených podle jednotlivých provincií a řada dalších akcí.

Průvod svíček v buddhistickém půstu

koná se na Asalha Puja den každým rokem v oblasti Somdet Phra Si Nakharin parku. Ozdobený průvod obchází město.

Bung Ban Fai festival

stará tradice raketového festivalu je udržovaná v několika okresech provincie během května-června, zejména v Amphoe Phanam Phrai a Amphoe Suwannaphum.

MÍSTNÍ PRODUKTY

Provincie Roi Et má několik známých místních produktů jako např.: skvělé barevné hedvábné látky z Ban Wai Luem v Amphoe Thawatchaburi, nejen v Thajsku proslulý Khaen (bambusová flétna) z Ban Sikaeo, Amphoe Muang Roi Et. A zejména "fuem" (tkalcovské stavy) z Ban Khuang, Amphoe Thawatchaburi.


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Lonely Planet nebo Rough Guide? Kdo ví!
Sponzorováno