HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Thajsko


POSLEDNÍ DISKUSE

NONG KHAI lemována Mekongem

Nong Khai je hraniční provincie s Laosem v severovýchodním Thajsku. Je lemovaná řekou Mekong a Most přátelství je vstupní branou do Vientienu, vzdáleného jen 26 kilometrů. Má průměrnou nadmořskou výšku 365 m.MĚSTO

Památník Prap Ho

tento památník byl postaven na paměť mrtvým při potlačování čínského povstání v roce 1886. Postavil ho princ Prachak Silpakhom a původně stál za policejní stanicí, ale v roce 1949 byl přestěhován na současné místo na křižovatku u vstupu do Nong Khai. Památník má nápisy v thajštině, čínštině, laosštině a angličtině. Každého 5. března se tu koná velká oslava.

Wat Pho Chai a Luang Pho Phra Sai

tento uctívaný zlatý Buddha pochází ze starověké laoské říše Lan Chang. Traduje se, že je jednou ze 3 soch objednaných 3 dcerami krále Lan Chang. V roce 1778 ji ve Vientiane uloupil budoucí král Rama I., ale při transportu spadla do řeky a jakoby zázrakem se opět vynořila. Dnes je umístěná v chrámu Wat Pho Chai a každý červenec se tu koná velká slavnost.

Phra That Bang Phuan

je velmi stará pagoda uchovávající svaté ostatky Buddhy. Pagoda byla přestavována za krále Chai Chettha, ale později se díky dešťům začala rozpadat a v roce 1970 pak byla komplexně obnovena. Pagodu najdeme na silnici č.211 a vždy v lednu se tu koná slavnost.

Phra That Nong Khai

v roce 1847 se sesula do řeky Mekong a dnes můžeme její zbytky vidět jen při nízkém stavu vody.

Pláž Jom Manee

pláž na břehu Mekong je nejkrásnější v dubnu kdy voda ustupuje. Je to oblíbené místo pro turisty.

Most přátelství (Thajsko-Laos)

je první mezinárodní most přes Mekong. Spojuje Nong Khai s Vientiane a byl postaven společně vládami Austrálie, Thajska a Laosu. Otevřen byl 8.dubna 1994.

Sala Kaew Koo a Ban Na Thorng

jedinečné místo s mnoha buddhistickými sochami. Sala Kaew Koo je asi 3 km z Nong Khai na silnici Nong Khai - Phon Phi Sai Sai.

Trh Tha Sadet

je orientální trh. Otevřený každodenně 10.00-18.00. Většina zboží pochází z Indočíny a je to oblíbené místo nákupů jak Thajců, tak turistů.

OKRES BUNG KAN

Phu Tork

je osamělá hora, dnes vyhlášené meditační centrum. Na vrchol se nechá vystoupit po schodišti dokončeném v roce 1974. Toto horské meditační středisko má 7 "poschodí", každé s jiným výhledem a atmosférou. Nejzajímavější je čtvrté (sídlo jeptišek) a páté (s hrobem mnicha jménem Ajarn Chuan, který středisko založil). Mezi nimi je ještě několik jeskyní a vrchol pokrývá stinný les. Nechá se sem vyjet mikrobusem z Amphoe Bung Kan nebo automobilem po silnici č.212 (46 km).

Národní park Phu Wua

má rozlohu 186,5 km2 a rozkládá se v Amphoe Bung Kan a Amphoe Se-Ka. Žije tu řada druhů zvířat jako: sloni, tygři, leopard, medvěd, bažanti, opice a giboni. V rezervaci můžeme navštívit řadu atrakcí, jako např: jeskyni s vodopádem, ve kterém je možno se koupat, podivuhodné skalní útvary, vodopád Cha Naen, jezírko Bung Chanaen, jeskyni Chan Pha, vodopád Sa-Am atd.

OKRES SANG KHOM

Vodopád Than Thong

v Ban Pha Tang, dostupný po silnici č.221a 2186. Padá z 30 m útesu do jezírka pod ním.

Vodopád Than Thip

se také nazývá vodopád Tard Serm a je v Ban Serm. Dostaneme se k němu stejnou trasou jako k vodopádu Than Thong. Je to úzký krásný vodopád se třemi kaskádami (70, 100 a 70 m vysoké).

OKRES THA BO

Tabáková vesnice

je na silnici č.211. Vesničané pěstují tabák podél břehu řeky Mekong. K vidění jsou krásné scenérie a možnost studovat místní způsob života.

Wat Nam Mong a Luang Pho Phra Cho Ong Tue

je největší zlatá socha Buddhy v provincii Nong Khai a najdeme ji v chrámu Wat Nam Mong. Podle legendy pochází z roku 1562 kdy ji pro krále Chai Chettha vyrábělo 500 dělníků ze směsi zlata, mosazi a stříbra. Legenda dále praví, že bůh Indra a 108 andělů muselo nakonec dokončit práci a trvalo jim to 7 let a 7 měsíců. Říká se, že při pohledu na sochu se okamžitě rozplynou všechny smutky. Do chrámu se dostaneme po silnici č.211.

Rybářská vesnice

je umístěná v Tambon Khong Nang, Amphoe Tha Bo na silnici Tha Bo-Sri Chiang Mai. Vyrábí se tu čerstvé rybí produkty a ryby odtud jsou dodávány do Bangkoku a severního Thajska.

Vesnice Phan-Kra-Yor

je na silnici z Ban Nong Song Hong do Amphoe Tha Bo. Vyrábí se tu placky z rýžové mouky, ze kterých se dále dělají vaječné rolky, které se exportují do širokého okolí.

OKRES PAK CART

Wat Sawang A-rom

chrám je na silnici č.212 na úpatí hory. Uvidíme tu skalní formace, velké kameny a stinné stromy všude kolem. Z chrámu se naskytne rázovitý pohled na okolní oblasti.

OKRES SRI CHIANG MAI

Wat Hin Mak Peng

je meditační středisko pro mnichy, jeptišky a poutníky. Tento klidný chrám přiléhající k Mekongu je ideální pro odpočinek. Najdeme ho na silnici č.2186.

FESTIVALY

Bang Fai Phaya Nak

je legendami opředený zvláštní úkaz. Na konci buddhistického půstu vystupují z řeky Mekong do výše 10-20 m ohnivé koule. Jsou viditelné z nábřeží Phon Phisai a Rattanawapi. Podle jedné z četných legend je právě tento úsek řeky domovem mýtického hada Naga, který je údajným původcem ohnivých koulí. Podívaná je každoročně sledována z břehů desetitisíci lidí a je propírána sdělovacími prostředky, které se ji snaží vysvětlit nesčetnými způsoby a najít materiální základ. Thajci se obecně spokojují s vysvětlením, že je to prostě jeden z mnoha zázraků, které se v království běžně vyskytují. Uspokojivé vysvětlení stále ještě nebylo nalezeno a každoročně se tu koná stěhování národů a 50-ti kilometrové dopravní zácpy na cestě k řece. Pokud byste chtěli tento úkaz spatřit na vlastní oči, nezapomeňte na to, že jednou z nutných podmínek vedoucích k úspěchu je absolvování postního období. Inu, něco za něco... Ve stejné době se také na řece koná závod lodí mezi Thajskem a Laosem.Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Nic neotevře oči tak, jako cestování.
Sponzorováno