HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Thajsko


NANG BUA LAMPHU

Nong Bua Lamphu se stal 76. provincií Thajska v roce 1993. Nachází se na severovýchodní plošině. Na severovýchodě provincie se táhne rozsáhlý pás hor svažující se na západ a jihozápad do okresů Naklang a Sriboonreung, které jsou vhodné pro pěstování rýže. Část provincie pokrývají i lesy a pralesy.Historie

město Nong Bua Lamphu má dlouhou a zajímavou historii začínající před více než 900 lety. Oblast byla dříve známá jako Nong Bua Lamphu Kabkaewbuaban a byla protektorát území Krungsrisatana (dnešní Laos). V roce 1574 thajský král Maha Dharmaracha a jeho syn (později se stal králem Naresuan) vedli vojenskou výpravu do Lan Chang (dnešní Laos) a oblast Nong Bua Lamphu si vybrali jako základnu pro tuto výpravu. Naresuan zde onemocněl neštovicemi a musel se vrátit do Ayutthayi. Památník na jeho počet u přehrady Nongbua připomíná tento útok, který historicky proslavil oblast. V roce 1767 uprchli z Vien Tiane v Laosu dva bratři Phra Woa a Phra Ta, spolu se svými stoupenci založili v Nong Bua Lamphu pevnost, která se jmenovala "Phra Woa-Phra Ta Camp". Brzy potom vojáci z Vien Tiane pevnost přepadli a Nong Bua Lamphu zůstal po několik let neobydlený. Zbytky kamenných zdí pevnosti jsou viditelné ještě dnes. V roce 1895 za vlády krále Ramy III., guvernér provincie Nong Khai znovu obnovil a osídlil město a změnil jméno na "Munag Kamutsaiburiram". V roce 1906 král Rama V. jmenoval nového guvernéra a změnil jméno města na "Muang Nong Bua Lamphu". V roce 1907 se Nong Bua Lamphu stal oblastí provincie Udon Thani. Udon Thani byla velká provincie s více než milionem obyvatel. V rámci decentralizace politiky a snaze zlepšit veřejné služby byla provincie Udon Thani rozdělena do dvou provincií. Okresy Sriboonreung a Suwan Khuha byly sloučeny a vytvořily 1.prosince 1993 novou provincii Nong Bua Lamphu.

Archeologická naleziště vesnice Kudkormuey a Kudkwansoi

jsou obě v amphoe Nonsang na silnici č.2146. Vykopávky v těchto místech odkryly starověké náčiní, kuchyňské a hrnčířské potřeby podobné jako tyto ve světově proslulém Ban Chiang v Udon Thani.

Památník Krále Naresuana

je historické místo umístěný u přehrady Nongbua. Svatyně byla postavena na památku krále Naresuana a každým rokem 25.ledna se tu shromažďují lidé aby uctili tohoto thajského hrdinu a usmířili jeho ducha obětí.

Wat Tham Klong Pane

je nejslavnější lesní chrám v Nong Bua Lamphu. Skrývá se v krásném a mírumilovném lese s vznešenými skálami a útesy. V lese je také velká jeskyně kde byl nalezen velký falešný buben (Klong Pane). Tento chrám byl působištěm proslulého mnicha Luang Pu Kraw Analayo, který tu vedl až do roku 1983 své slavné meditace. Muzeum připomínající slavného mnicha ukazuje jeho voskovou figuru v životní velikosti a ukázky jeho osobních věcí. Chrám je situován vedle silnice č.210 mezi Nong Bua Lamphu a Udon Thani.

PŘÍRODNÍ KRÁSY

150 milionů let staré zkameněliny

můžeme vidět v patnáctimetrovém útesu přibližně 10 km z Nong Bua Lamphu u silnice č.210. Zkamenělá ústřice jsou staré 140-150 milionů let a obsahují i krokodýlí fosílie.

Jeskyně Erawan

je úchvatná geologická formace 45 km z Nong Bua Lamphu na silnici č.210. Jeskyně je blízko vrcholu hory (600 m výstup), odkud se nabízí podivuhodný pohled na okolní krajinu. Na boku jeskyně mohou návštěvníci vidět působivý zdroj místní legendy nazvaný "Dívka s voňavými vlasy". V přední části jeskyně u vstupu je velký Buddha, snadno viditelný z daleka.

Národní park Phu Kao-Phupankam

je podivuhodná oblast chráněné přírody 54 km z Nong Bua Lamphu po silnici č.2146. V oblasti převládá horské pásmo táhnoucí se od severu na jih, které odděluje provincie Nong Bua Lamphu a Khon Kaen. Hora Phupankam na východě je dobře známá pro svoji krásu s podivuhodnými výhledy na jezero nad hrází Ubolratana. Park má obrovské plochy lesa a hojnost divoké zvěře. Přírodní krásy v Phu Kao zahrnují vodopády, jeskyně a různé jedinečně profilované skalní formace.

Vodopád a park Thao Pro

je na silnici č.210 přibližně 3 km z Nong Bua Lamphu. Park je stinná a pokojná rekreační oblast zajímavá mnoha různorodými druhy stromů a podivuhodnými skalními formacemi. Sousedí s hojně navštěvovanou a uctívanou svatyní Pu Loop.

FESTIVALY

Svátek Naresuana velkého

leden - únor, Památník krále Naresuana

Svátek výstupu na horu a Buddhy z jeskyně Erawan

duben, jeskyně Erawan

Bang Fai (raketový) festival

červen

Památník krále Naresuana

Festival lidového umění, hudby a her

prosinec

Památník krále Naresuana

MÍSTNÍ PRODUKTY

Vesnice Khongsawan

lokalizovaná 17 km z Nong Bua Lamphu po silnici č.210 je proslulá svojí hrnčířskou výrobou. Místní obyvatelé jsou známí výrobou ozdobného kuchyňského náčiní za použití letitých tradičních metod.Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Přehledná medína? Blbost!
Sponzorováno