HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Thajsko


POSLEDNÍ DISKUSE

NAKHON PHANOM - město hor

Nakhon Phanom (kdysi bývalo centrem starověkého království Sri Kotrabun), leží při vznešené řece Maekhong, 735 km severovýchodně od Bangkoku. Roztomilá scenérie venkovského hlavního města je umocněna drsně krásnou džunglí a horami které leží za laoským městem Thakaek na protějším břehu řeky. Král Rama I. mu dal jméno Nakhon Phanom (město hor) kvůli tomuto význačnému zeměpisnému rysu.Během staletí se Laové a další etnické skupiny stěhovaly přes řeku Maekhong, což se odráží v místních dialektech, zvycích a kuchyni. Zachovalo se mnoho jedinečných lidových tanců, jako Sri Kotrabun, považovaný za symbol dlouhé historie Nakhon Phanom, Fon Phu Thai, Sek Ten Sak a So Tung Bung, které jsou prováděny při zvláštních příležitostech. Zvyk otevřeného a velkorysého vítání hostů můžete vyzkoušel během obřadu Bai Sri Su Kwan, kdy se obvykle podává silný domácí likér.

V Nakhon Phanom je mnoho starověkých náboženských památek, z nichž nejvýše ctěný je Pra Thad Phanom v Amphoe Thad Phanom, který sahá do časů království Sri Kotrabun.

MĚSTO (Amphoe Muang)

Promenáda po břehu řeky

Maekhong ve městě poskytuje nádherný výhled přes řeku na provincii Tha Khaek. Je to ideální místo pro pozorování laoských hor, zvláště ráno kdy slunce vystupuje nad horami.

Park Terdprakiat a nábřeží

oblast přiléhající k řece Maekhong . Během letních měsíců (únor - duben) klesá hladina vody a odhalí rozlehlou písečnou pláž sahající až téměř k laoské straně řeky. To je ideální místo pro piknik.

Wat Okat Sribuabun

v tomto chrámu, který je tak starý jako Nakhon Phanom, jsou uchovávány sochy Buddhy Phra Teaw a Phra Tiam. Tyto sochy mají zvláštní významu pro obyvatele Nakhon Phanom, kteří je velice uctívají. Chrám leží na břehu řeky Maekhong vedle Indočínského trhu.

Wat Srithep Pradittharam

Tento chrám má velmi krásný ubosot, který má rozkošné nástěnné malby. Uchovávána je zde velmi důležitá socha Buddhy Pra Sang, která byla podle legendy vytvořena ve stejné době jako sochy Pra Suku a Pra Sai (Wat Phochi-Nongkai). Také v tomto chrámu je dobře známá a ctěná socha Luang Phu Chan, které se kloní lidé celého severovýchodu.

OKRES RENU NAKHON

Pra That Renu

v Ban Renu Nakhon byl postaven v roce 1918 podle vzoru Prathat Phanom. Je 35 m vysoký a 8.37 m široký se 4 branami. V jeho pagodě jsou uchovávány posvátné relikvie a zlatá socha Buddhy. V ubosotu je krásná Buddhova socha Pra Ongsaen.

OKRES THA UTHEN

Pra Bang a Wat Triphum

Buddhova socha z Pra Bang je umístěná ve Wat Triphum v Tha Uthen. Je 2 m vysoká a stojí na osmiúhlém postavci, který nese 8 slonů. Pochází z roku 1465 a lidé věří, že procesí kolem této sochy zaručí městu déšť.

Prathat Tha Uthen

je situován v Tha Uthen District, proti Hinboon v laoské provincii Khammouange, který byl historickým městem v období království Sri Kotrabun. Tato svatyně, která je podobná Prathat Phanom je 33 m vysoká. Postavil ji Pra Archan Sritad v roce 1912 a jsou zde uloženy Buddhovy relikvie z Rangkoog v Barmě.

OKRES THAT PHANOM

Pra That Phanom

je situován 51km z Nakhon Phanom po silnici č.212. Stojí na místě historického chrámu, který byl původně postaven kolem roku 535 př. n.l. (8 let let po smrti Buddhy). Hlavní chedi je postavena v laoském stylu a současná podoba pochází z roku 1975, kdy byla obnovena po zhroucení následkem katastrofálních dešťů. Je 53.6 m vysoká a 12.33 m široká. Je pompézně zdobená včetně 110 kilogramové špice ze zlata. Je to nejuctívanější svatyně v severovýchodním Thajsku.

Dansaocoi (Na Kae)

6 km z Na Kae je hladká plochá skála na hoře, která má málo stromů a poskytuje široký výhled na Prathad Phanom a Nong Han v provincii Sakon Nakhon.

Pra That Srikhun (Na Kae)

z Nakhon Phanom po silnici č.212 a 223. Chrám je 20 km nalevo. Tato historická pagoda se zvláštním duchem je podobná Prathat Phanom.

Pra That Prasit

je situován ve Wat Prathat Prasit v Na Wa District, 98 km z Nakhon Phanom. Tato krásná pagoda má zvláštní význam pro lidi v oblasti.

FESTIVALY

Prathat Phanom Festival

Únor, Wat Phra That Phanom, Nakhon Phanom

tento festival, který trvá jeden týden, se uskutečňuje během úplňku v únoru nebo začátkem března. Je to jeden z největších a nejdůležitější festivalů pro lidi severovýchodu, jak pro Thajce tak i pro Laosany.

Festival osvětlených lodí

Říjen - listopad, řeka Mekong, Nakhon Phanom

nejdůležitější festival v Nakhon Phanom se uskutečňuje za úplňku na začátku období buddhistického ústupu dešťů (kolem 31.října - 4.listopadu). Tento festival oslavuje Buddhův návrat na Zemi poté co strávil období dešťů v nebi. Tento den se nazývá "Van Chao Lok" (den, kdy Buddha požehnal světu). Během tohoto týdne se konají veslařské závody dlouhých člunů na řece Maekhong a konec festivalu je ve znamení plavby průvodu osvětlených lodí po řece. Tyto lodi jsou udělané z bambusu a jsou ozdobeny stovkami světel.

MÍSTNÍ PRODUKTY

Nakhon Phanom je dobře známý svými charakteristickými řemeslnými produkty: hedvábné a bavlněné výrobky, kchit polštáře, košíkářství (zejména pro lov ryb a prosívací koše), nádoby na lepkavou rýži a bronzové zboží.


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Co uděláme s načatým víkendem?