HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Thajsko


POSLEDNÍ DISKUSE

LOP BURI - město opic

Historie

Provincie Lopburi byla pravděpodobně založena za vlády Khmerů, kdy rozšiřovali svá území a převzali vládu nad celou oblastí. V polovině 13.stoeltí se zde usadili Thajci, kteří se stěhovali ze severu. Roku 1664 král Ayutthaye, Narai Veliký, jmenoval Lopburi druhým hlavním městem. Výrazná pomoc architektů z Francie a původní thajský styl tvoří zajímavý kontrast.Město opic

Většina návštěvníků sem přijede vlakem a sotva z něj vystoupí, nabydou dojmu, že se ocitli v jedné obrovské opičí voliéře. Již na peróně stojí nadživotní skulptura jednoho exempláře a zápach je velice intenzivní. Nicméně místní obyvatelé si na stáda těchto primátů, kteří se zejména v okolí nádraží a blízké tržnice vyskytují naprosto všude, zvykla a žijí s nimi v záhadné symbióze. Je to určitý způsob turistické atrakce, ale opatrnost je na místě. Někteří jedinci dokážou být dost agresivní a nechat se poškrábat nebo kousnout není nejšťastnější nápad. Každopádně je potřeba dávat bedlivý pozor na osobní věci. Stačí vteřinka a brýle nebo taška jsou pryč. Mluvím z vlastní zkušenosti, kdy mne nenechavé stádo nemilosrdně připravilo o snídani ukrytou v baťohu...

MĚSTO (Amphoe Muang)

Phra Prang Sam Yot

Bývalá hinduistická svatyně leží 200 m od železniční stanice a je to nejznámější pamětihodnost Lopburi. Pískovcová stavba byla postavena ve stylu Lopburi a ozdobena štukovými ornamenty. Tři věže znamenají svatou hinduistickou trojici - Stvořitele Brahmu, ochránce Višnu a Ničitele Šivu. Za vlády krále Narai Velikého byla svatyně přestavěna na Buddhistický chrám.

Hodovní síň

stavba na cihlové platformě je ze tří stran obklopený vodní nádrží. Sloužila pro přijímání zahraničních návštěv, jako divadlo a jako hodovní síň.

Pavilon Chanthara Phisan

Původně sloužil jako residence krále Narai. Roku 1665 se pavilon využíval k audienci poté, co se král přestěhoval do altánu Sutha Sawan. Altán je postaven v čistém thajském stylu, bez francouzských prvků. Stavba byla roku 1863 zrestaurována a nyní slouží jako výstavní síň archeologických a uměleckých předmětů, jako např. kamenné sochy Buddhy ve stylu Lopburi.

Dusit Sawan Thanya Maha Prasat Hall

Král Narai ji nechal postavit jako audienční sál pro vysoké zahraniční návštěvy a velvyslance. Zde byl také pravděpodobně přijat Chevalier de Chaumont, vyslanec krále Ludvíka XIV. Stavba byla postavena v smíšeném thajském a západním stavebním stylu.

Sloní a koňské stáje

umístěný blízko u zeď oddělování vnější část palác ode střední sekce.

Palác Narai Ratchaniwet

Palác dal vystavět král Narai Veliký. Jeho stavba probíhala v letech 1665 - 1667.

Phra Chao Hao

Postaven jako audienční síň králem Narai Velikým. Chybí zdi, ale ozdobná okna a dveře jsou stále k vidění. Budovy Phra Prathiap za residencí krále Mongkuta sloužily pro zaměstnance dvora.

San Phra Kan

Bývalá brahmánská svatyně blízko u Phra Prang Sam Yot se skládá ze dvou částí: starší z Khmerského období, novější z roku 1951, která obsahuje čtyřruké božstvo s hlavou Buddhy. Svatyně je známá hejnem nezbedných a všetečných opic.

Wat Phra Si Rattana Mahathat

Dříve byl tento chrám blízko železniční stanice khmerský palác. Prang naproti chrámu byl postaven roku 1157 ve stylu Lopburi. Cementové sochy Buddhy, které zdobí prang, byly přidány dodatečně. Chrám byl opraven za vlády krále Narai Velikého.

Wat Khao Wongkhot (jeskyně netopýrů)

Na úpatí hory Sanam Daeng. Chrám je pozoruhodný rozsáhlou jeskyní obydlenou netopýry, kteří, pokud to počasí dovolí, opouští svůj úkryt okolo 18 hodiny za potravou. Chrám získává své finanční prostředky prodejem netopýřího trusu.

OKRES PHATTHANA NIKHOM

Slunečnicová pole

45 km od města Lopburi. Největší thajská slunečnicová plantáž v okrese Pattananikon se stává turistickou atrakcí od listopadu do ledna, kdy slunečnice kvetou.

OKRES THA WUNG

Wat Lai

Leží na břehu kanálu Bang Kham, v okrese Tha Wung, 24 km od Lopburi. Chrám z období Ayutthaye je obdivuhodný zejména pro kapli zdobeno štukovými vyobrazeními předchozích životů Buddhy a jeho prvního kázání po dosažení osvícení. Výborná ruční práce dělá z kaple mistrovské dílo thajského sochařství.

OKRES CHAI BADAN

Vodopád Wang Kan Luang

20 km od Lam Narai v okrese Chai Badan (po dálnici 2089). Vodopád má 10 kaskád a je zde hojnost vody díky blízkých podzemním pramenům.Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Úsměv nad zlato!
Sponzorováno