HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Thajsko


POSLEDNÍ DISKUSE

AYUTTHUA

Palác Bang Pa-In

Leží na ostrůvku v řece Chao Phraya, asi 20 km od Ayutthaye. Když se králem stal Prasat Thong (1630 - 1655), dal vystavět chrám Chumphon Nikayaram. Palác stál na ostrově uprostřed okrasného jezírka a sloužil jako venkovské sídlo královským rodinám.Když se hlavním městem stal Bangkok, Bang Pa-In zůstal neosídlený 80 let. Až král Rama IV. a zejména Rama V. (1868 - 1910) našel v Bang Pa-In opět zalíbení a po rekonstrukci paláce zde trávil mnoho času. Otevřeno je denně 8.30-16.30 a vstup je 50,- THB. Protože se jedná o královský palác, platí zde podobná pravidla pro oblečení jako ve Wat Phra Kaeo v Bangkoku (zahalená ramena, lýtka, boty přes patu...). V areálu stojí za pozornost následující stavby:

Pavilon Aisawanthipphaya - At

stojící uprostřed jezírka - doslova "Božské sídlo osobní svobody" je nejfotografovanějším místem v areálu. Název má podle původního paláce krále Prasat Thong a je to jediný a osamocený příklad thajské architektury v Bang Pa-In. Pod půvabnou stupňovitou střechou pavilonu se ukrývá bronzová socha krále Chulalongkorna.

Waraphat Phiman

doslova "Skvostné a zářící sídlo nebeské". Původně to byla dvoupatrová dřevěná stavba, kterou nechal král Chulalongkorn strhnou a přestavět do poitalštěné koloniální podoby. Najdete tu trůnní sál krále Chulalongorna, který užíval pro přijímání návštěv a různé ceremonie a dále komnaty, které jsou dodnes využívány členy královské rodiny.

Phra Thinang Utthayan Phumisathian

doslova "Zahrada posvátné země" - najdete ji ve východní části areálu proti jezírku. Je to komplikovaná dvoupatrová dřevená stavba, natřená na zeleno s balkony připomínajícími švýcarskou chatu. V roce 1938 byla postavena znovu, poté co ji zničil požár a vybavená je kompletně evropským nábytkem.

Divadlo

stojí západně od Utthayan Phumisathian. Navrhl ho sám král Chulalongkorn v kombinaci s ubytovacími prostorami.

Ho Witthun Thassana

doslova "Mudrcova rozhledna" je zdaleka viditelná barevná věž. Byla postavená pro královu oblíbenou činnost - pozorování ptáků a jako rozhledna. Stojí za to se po příkrém shodišti vyšplhat nahoru a kochat se rozkošným pohledem na areál.

Ho Hemmonthian Thewarat

tento kamenný prang v Khmérském stylu nechal postavit král Chulalongkorn v roce 1879 na místě původní svatyně postavené kdysi místními vesničany. Prang (svatyně) je zasvěcena králi Ayutthayi jménem Prasat Thong.

Památník královny Sunantha

je mramorový obelisk, do kterého nechal král Chulalongkorn uložit popel své oblíbené manželky, královny Sunantha Kumariratan, která tragicky zahynula v roce 1881. Tehdy si jednadvacetiletá královna očekávající potomka vyjela na loďce, ta se nešťastnou náhodou převrátila a královna se utopila. Bývala by mohla být snadno zachráněna, jenže podle tehdejších zákonů byla královská rodina svatá a nedotknutelná a její průvodci neměli jinou volbu, než ji ponechat osudu. Kdyby se královny jen dotkli, čekala by je poprava. Po této tragédii se král Chulalongkorn stal horlivým reformátorem thajských zákonů a usiloval o přiblížení královské rodiny lidu.

Saphakhan Ratchaprayun

Tato dvoupatrová budova na břehu řeky byla pstavena podle plánů krále Chulalongkorna a byla používána jako ubytování pro nemanželské členy královy rodiny.

Keng Buppha Praphat

Tento pavilon v čínském stylu proti parku s jezírkem byl vybudován v roce 1881.

Wehat Chamrun Hall

nebo také psáno Phra Thinang Wahart Chamrun (doslova "Palác nebeského světla"), je mistrovské dílo čínské architektury. V roce 1889 ho rozebraný včetně vnitřního zařízení poslali jako dar králi čínští obchodníci žijící v Bangkoku. Nádherný interiér je zdobený jemným porcelánem, vzácnými textiliemi a ebenovým nábytkem s neobyčejně propracovanými dřevořezbami s perleťovými intarziemi. Rezidence byla oblíbeným místem krále Ramy VI. jehož lakovaný stolek můžete vidět v přízemí.

Wat Niwet Thamprawat

také psáno Wat Nivet Dhamapravat je další kuriózní stavba v areálu. Dostanete se k ní lanovkou přes řeku nedaleko od vchodu do paláce. V roce 1878 ho nechal postavit král Chulalongkorn v gotickém slohu, dokonce i s dřevěnými lavicemi a barevnými vitrážemi v oknech. Na jedné z nich je zpodobněn i sám král.

Památník princezny Saowaphak Narirat a 3 královských dětí

tento mramorový památník nechal v roce 1888 postavit král na památku jeho milované manželky Phra Akkharachayathoe Phra Ongchao Saowaphak Narirat a tří královských dětí, kteří zemřeli nezávisle na sobě v roce 1887.

Wat Chumphon Nikayaram

Tento chrám se nachází v oblasti Kho Muang, zezadu za vlakovým nádražím. Pochází z roku 1632 z období vlády krále Prasat Thong a zrestaurovaný byl za krále Ramy IV.

FESTIVALY

Bang Sai festival umění a řemesel

leden - přehlídka produktů centra se konná pod patronací královny spolu s ukázkami řemesel všech oblastí provincie. Součástí jsou různé druhy lidové zábavy.

Loi krathong

litopad, úplněk - proslavený thajský svátek má na tomto místě obzvláštní příchuť démonična. Stejně jako v Sukhothai je provázen bohatým doprovodným programem a bohatými světelnými efekty.

Ayutthaya World Heritage Site Celebrations

prosinec - historický park Ayutthaya. V roce 1991 se historický park dostal pd patronaci UNESCO. Koná se velkolepá slavnost s historickými a tradičními průvody, světelná a zvuková šou.

MÍSTNÍ PRODUKTY

Ngop

je tradiční klobouk vyrobený z místních materiálů jako sušené palmové listy, bambus nebo rákos.

Repliky tradičních thajských domů

vyrobené ze dřeva a lepenky v různém desingu jsou k vidění na trhu v okrese Ban Phraek.

Nože Aranyik

jsou proslulé nože již po staletí. Návštěvníci mohou sledovat výrobní proces a koupit výrobky ve vesnicích Phainong a Tonpho v okrese Nakhon Luang.Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

I samotná cesta může být odměnou!
Sponzorováno