TOP 7 tipů, co neminout na Srí Lance

TOP 7 tipů, co neminout na Srí Lance

Cejlon, země čaje, slonů a všudy přítomných tuktuků. Srí Lanka je zemí batůžkářům zaslíbená. Za málo peněz tam člověk může dostat hodně muziky, stačí jen chtít zažít trochu dobrodružství a vydat se místní dopravou poznávat krásy srílanské divočiny. Tady jsou naše tipy na výlety a místa, která byste rozhodně na své cestě neměli minout.

1. Kandy, základna pro zkoumání hor

Z rozpáleného pobřeží se vlakem, po jedné z nejúchvatnějších železničních tras v Jižní Asii dostane do chladných kopců. Královské město Kandy je sice až druhé největší město na Srí Lance, svou atmosférou a kulturou je ale jasnou jedničkou. Je ideálním místem, ze kterého se z mumraje na autobusovém nádraží dostanete na sever k jeskynním chrámům, na západ do sloního sirotčince, na východ k čajovým plantážím a na jih k NP Yala i k písečným plážím. V samotném městě rozkládajícím se kolem jezírka s respektem budícími ještěry, můžete strávit i několik dní. Nakrmit všudy přítomné opice, objevit slavný Buddhův zub i nasát atmosféru asijských uliček, neustále troubících tuktuků i spalujícího curry.

2.  Co způsobí levhart v národním parku?

Srí Lanka, to nejsou jen písečné pláže, čajové plantáže a Buddhové. Stejně jako v jiných turistických destinacích i na Cejlonu je „nedotčená“ příroda pro turisty zachována v národních parcích a rezervacích. Nejznámějším, největším a údajně, co se zvířeny týče i nejrůznorodějším je národní park Yala rozkládající se na 1260 kilometrech čtverečních jižního cípu ostrova. Do čtyř pětin naštěstí turisty vůbec nepouštějí, zbytek můžete brázdit dle libosti s certifikovanými průvodci na džípech. V praxi se tedy předhánět s dalšími desítkami džípů o to, kdo uvidí více slonů, krokodýlů a pávů.

V Yale máte dokonce velkou šanci, že spatříte i plaché levharty, je jich tam totiž největší koncentrace na světe. Co to v praxi znamená vidět takového divokého levharta? Dopravní zácpu. Z okolí se sjedou všechny džípy a navzájem se zablokují, nějakou tu hodinku pak trvá, než si všichni levharta dostatečně vyfotí a váš džíp bude osvobozen. Mnohem snadnější i příjemnější je pozorovat indické slony, krokodýly i opice. Těch je v parku opravdu požehnaně. Pro vjezd do parku si musíte půjčit džíp i s řidičem, smlouvejte. Za celodenní výlet se snídaní i obědem je optimální cena 80 USD/ osobu. U jezera Tissa Weva sdružuje řidiče organizace Independent Jeep Safari, výlet si domluvte raději tam.

Načerpejte atmosféru tajuplné Srí lanky v půl hodinovém videu Miroslava Leveka. Pusťte si záběry Cejlonu a pociťte na dálku náladu tohoto asijského ostrova.

3. Nejslavnější čaj na Srí lance, který místí nepijí

Stejně jako k Belgii patří pralinky, ke Srí Lance zase patří proslulý Cejlonský čaj. Ve vnitrozemí, v údolí hor kolem města Kandy jsou čajové plantáže na každém kroku. Původně zde pěstovali kávovníky, ty však zničila v 70. letech 19. století choroba. Plantáže tak byly obsazeny čajem, který tam roste dodnes. Jednou z nejkrásnějších vyhlídek na celé Srí Lance jsou Lipton´s seat. Dech beroucí pohled na údolíčka, vznešené kopce, čajové plantáže kam až oko dohlédne a za příznivého počasí dokonce až na oceán.

Čaj Lipton, který se právě zde pěstuje a v továrnách zpracovává, je po celém světe známý a vyhlášený. Paradoxně jej však na Srí Lance neochutnáte, je totiž určen většinou jen na export. Každopádně pohled je to úžasný a dokonce si na vrcholku můžete dát i šálek černého čaje v porcelánovém hrnečku. No kdo by tomu odolal. Cesta na vrchol je dlouhá 7 kilometrů skrz čajové plantáže. Můžete si vzít tuktuk a dolů si po kamenných schůdcích sejít sami, jedná se o nenáročnou procházku s krásnými výhledy do krajiny.

4. 10 000 tisíc schodů, které stojí za to

Skutečným zážitkem, na který nejspíš dlouho nezapomenete, je výšlap na posvátný Adam´s peak, tedy Adamovu horu. Ideální je vyrazit na vrchol již večer, po několika hodinovém výstupu si tak budete moci zabrat optimální místečko na pozorování posvátného trojúhelníkového stínu. Po zdolání přibližně pěti tisíc schodů a kličkováním mezi místními, škrábajícími se na vrchol, si můžete jako bonus vystát několika hodinovou frontu a vidět Srí padu. Neboli posvátnou šlépěj. Podle pověstí se jedná o nefalšovanou Buddhovu stopu, Adamovu šlépěj či případně stopu Šivy.

Ať tak či onak, čekáním na díru ve skále si alespoň zkrátíte zbývající čas do východu slunce, kdy se konečně objeví posvátný stín. Cesta je to náročná, krosny nechte raději někde dole i tak toho budete mít dost. Chůze osvětlenou stezkou na monumentální horu je však úžasným zážitkem, budete se moci osvěžit i srílanskými specialitkami. Jen pozor, na vrcholu tyčícím se ve výšce 2234 metrů je v noci skutečně zima, teploty klesají k nule.

5. Pláž, která vám vyrazí dech

Písečná pláž, kokosové palmy, spalující slunce a atlaský oceán. Taková je Mirissa, nejhezčí srílanská pláž jakoby vystřižená z katalogu. Není sice zcela nedotčená, můžete si zde dát dokonce nějaký ten vychlazený drink pod slunečníkem. Naštěstí je však zatím před velehotelovými komplexy ušetřena. Ideální místo na načerpání energie, po náročném prozkoumávání vnitrozemí. Milovníky zvířat nadchnou místní želvy i skvělé podmínky pro pozorování velryb. Pokud nechcete platit poněkud vyšší plážové ceny za jídlo na pláži, doneste si zásoby sebou. V centru Mirissy je sice pár restaurací a bufetů, jejich cena ale nepatří k nejnižším. Za curry s rýží tam místo obligátních 250 rupek dáte klidně i dvojnásobek.

6. Těsně vedle

Občas není špatné jít proti davu. Místo na turistickou atrakci „Lví horu“ Sigiriu, je lepší vylézt na Pidurangalu. Je to hora hned dva kilometry vedle, budete na ní sami a ještě ke všemu si můžete opěvovanou Sigiriu pořádně vyfotit i prohlédnout. Pokochat se pohledem na miniaturní postavičky tísnící se v davu na schodišti. Na vrchol Pidurangaly se dostanete bez problémů, průvodcem vám budou místní psi. Nadšeně vás dovedou až na horu. Přímo v Sigirii je docela malá nabídka ubytování, pokud do vesnice dorazíte až odpoledne, nemusí se už na vás dostat volná postel. Popř. budete muset sáhnout hlouběji do kapsy a zaplatit si za penziony lodgeového typu, kdy vás jedna noc může vyjít 2500 rupií na osobu.

7. Buddha, vedle Buddhy

Putováním po Srí Lance potkáte stovky Buddhů. Od těch malinkatých v krámcích a chrámech ve vesničkách. Až po ty několikametrové kolosy, které jsou vidět na kilometry daleko. Přímo v srdci kulturního trojúhelníků najdete Dambullu, ta je proslulá svými jeskynními chrámy. V pěti čarovných jeskynních najdete do skály vytesané obří ležící Buddhy, nespočet sošek a pestrobarevné výjevy z mytologie sinhálského buddhismu.

Bonusem vám může být i na naše pohledy kýčovitě vyhlížející stavba Zlatého chrámu. Najdete jej u vstupu do areálu, rozhodně jej nepřehlédnete. Na jeho střeše se totiž tyčí ohromný třicetimetrový sedící zlatý Buddha. Do muzea Buddhismu však nechoďte, nejedná se totiž o muzeum, na jaké jsme v Evropě zvyklí. Najdete tam jen pár sošek Buddhů, nějaké artefakty, ke kterým ovšem chybí popisky. Byly by to tak zbytečně vyhozené peníze za vstupné.

Nejširší nabídku průvodců a map Srí Lanky (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Zkušenosti čtenářů

Martin

Ano, Srí Lanca je krásná i levná (samozřejmě může být i luxusně drahá :-)), ale asi jako všude platí že nejzajímavější je tam, kde je málo turistů. No a na těch vašich top tipech je turistů hodně 😉 …
Pidurangala je ale opravdu dobrej tip!

Cestopisník

Tak přesně tohle všechno jsme navštívili. Hezký přehled. My byli přímo na Sigírii a musím říct, že nelituju. Lidí opravdu hodně, ale zážitek stál zato. Je to jedno z míst MUST SEE na Srí Lance. Pokud by někoho zajímalo víc podrobností, psali jsme cestopis, kde jsou všechny tyhle místa subjektivně popsaný a nafocený. http://cestopisnik.cz/cestopis/asie/sri-lanka-2013/

Cestopisník

Ještě bych přidal pár zkušeností a tipů pro cestovatele: http://cestopisnik.cz/sri-lanka-shrnuti-cestovatele/

Tom

Vstupné na Sigiriya rock je docela vysoké, na Pidurangalu levné, ale zase neuvidíte fresky a ruiny. Záleží co vás zajímá, výhledy jsou z obou skal podobné. Nejsem fanda historie,ale stejně jsme po výstupu na Pidurangalu další den šli i na Sigirii a byli rádi, že jsme viděli obě 🙂
Více o naší cestě na http://www.loun.cz/cestovani/sri_lanka

Lenka

Děkuji moc za tipy a povídání o Srí Lance, už ted bych se tam rozjela! Váš článek mě nabudil, že se tam ráda podívám.

Lenka:

Lenko, my jsme byli na Srí Lance letos v září a příští rok pojedeme zase, protože je to opravdu kouzelná země. Také místní lidé, kteří jsou budhisté, jsou moc moc milí. Pokud by ses tam vypravila, doporučuji výborného místního průvodce Indi Silvu, který umí výborně anglicky a zajistí ti všechno – od odvozu z letiště přes ubytování a výlety k památkám podle toho, za jaké ceny to chceš pořídit. Někdo levně, někdo luxusně – všechno to zná a zařídí. Je to příjemný a chytrý společník, postaral se o nás po celou naši dovolenou s bezva výkladem a už jsme s ním domluveni na rok 2016. Spojení na něj je“: tel +94775101053, e-mail: [email protected]  Pokud by ses s ním kontaktovala, řekni že jsi doporučena od Líby.
🙂 Líba

Eva

Dobrý den paní Líbo,
v lednu se chystáme jako batůžkáři navštívit poprvé Srí Lanku.
Dovolila jsem si kontaktovat po Vaší zkušenosti a doporučení indislava 1973..Bohužel  e-mail: [email protected] se mi vrátil jako nedoručitelný, protože uživatel ([email protected]) nemá na yahoo.com účet. Prosím zkontrolovala by jste  e-mailovou adresu  ??.

Předem moc děkuji za ochotu a pomoc.

Eva

Petr

moc pekne… Ale Sigyria podle mne za navstevu stoji, ten vedlejsi kopec je zarostly a kdyz prsi, jako minuly prosinec, zapadnete tam leda tak do bahna…a hezci nez Mirisa jsou plaze na vychodnim pobrezi

Libor
Petr:

Pidurangala je sice zarostlá, ale na vrchu už je to holá skála s krásným výhledem bez turistů. V závěru je výstup trochu náročnější, ale hluboké bahno tam jistě není ani za deště.

Pláže na Srí Lance se od sebe zas tak moc neliší. Na jihozápadě až po Tangalle jsou pláže často v menších zálivech a s občasnými skalami. Východ má dlouhé pláže většinou bez skal. Každému se líbí něco jiného, ale pro koupání jsou vhodnější a bezpečnější ty chráněné útesy na jihozápadě nebo např. v Uppuveli, pokud nejsou velké vlny. Mirissa je výborná na bodysurfing, pokud jsou vlny.

Marcel Koláček

Ať se na mne autor nezlobí, ale jeho tipy jsou vyloženě turistické a označit Mirissu za nejkrásnější část Sri Lanky je prostě rouhání.. Cestuji a fotografuji Srí Lanku již dva měsíce a k vidění jsou zcela jistě krásnější místa. O plážích nemluvě. Chce to jen trochu odhodlání, nadšení a malinko odvahy. Ovšem, vyplatí se. Cheers

Milan
Marcel Koláček:

A máte nějaké tipy?

Katerina

letos v březnu jsme byli na Sri Lance, co se pláží týká..tak jsme byli na Mirise a talalla beach..je fakt ze mirissa je vice turisticka..ale je vhodnější ke koupaní než talalla beach, kde jsou silnější proudy. Ale zase na Talalle nepotkate skoro ani zivacka 🙂

Marushka.

Ahojte. Práve som spísal niečo o ceste z Kandy na sv. Adamovu horu, v starých textoch je možné si prečítať o Kandy, ceste vlakom cez ostrov … Pribudne aj príbeh, ako sme pozorovali v noci s domácimi divoké kožatky olivovozelené, surfovanie v Hikkaduwe a ďaľšie.
http://marushkaphoto.blogspot.no/2016/01/za-vsetkym-je-cajovnik.html
Srí Lanka je krásna. Veľa fajn zážitkov na cestách praje Marushka.

Leden 2016 , návrat ze Srílanky, první pocity

To co jsem předeslal se totálně naplnilo. Srilanka nikdy více radši kulku do palice. Od začátku. Flydubai žádná katastrofa- Praha Dubai slušné jídlo, Dubai Colombo nic, vodu a jídlo si múžete vzít své na palubu. S porovnáním před 3 či pěti lety ostrov totálně propadl. V restauracích naprosto líný personál, čekáte třeba i 20 minut než se vykecají, za 500 rupek se již pořádně nenajíte (snad polévka ale na krevety a rybku si jako dřív nesáhnete), vše předražené. V Mirisse doporučuji ráno fishmarket v přístavu, kilo tygřích krevet za 650 rupek, večer vám to domácí mohou připravit. Kromě pěkného a levného ubytování (snídaně, teplá voda, klimoška) vše zklamání. Cestovky neví co by za výlety chtěly, doporučení dopravci a kanceláře na těchto stránkách = komerční propojení na ty kdo chválí aby ulovili někoho pro ty své. Z dopravců prošel jenom pan Dileep Chandipa, fakt slušňák, za Colombo do Mirissy vzal 60 USD v 3 měsíce starém jeepu, brali jsme s sebou mladý sympatický pár takže to bylo za 30 USD. Ostatní z těchto stránek všichni fake, prověřeno. A ještě pan Dileep měl super ceny na výlety. Velká pochvala (jediná). Tuktukáři, raději čekají na bohatou ruskou klientelu než by snížili cenu, asi se jim to vyplatí. Nakonec jsme toho svého rozumného našli a byla oboustranná spokojenost.
Unawatuna = hrůza, moře špinavé, 2 dny nějaké splašky,  ožralí a nafoukaní angláni a dačové. Pryč odsud. Mirissa pěkná, čistá voda, dtto Tangale ale vlny.
Ella, Katagarama a Muliyragama hezké, Kandi a centrál jsme viděli dříve. Takže znovu: Jedině Indie a GOA s cenamí -40 %. Srílanka nikdy více.  Dík za vaše komentáře.
Alsonn
 
 

cowley

Trochu jak z pruvodce. Kandy me prislo asi jako nejmene zajimave mesto na Sri Lance (nejvic me tam zaujal posadkovy hrbitov).Marissa rozhodne neni nejhezci plaz – vychodni plaze jsou o dst peknejsi a i mene zaplnene.

Alena
cowley:

Souhlasím. Pro mě je Kandy město, které byc při své další návštěve rozhodně vynechala. Pláž v Mirisse je plná turistů a byla pro nás obrovským zklamáním. Doporčuju pláže v Tangalle. Nádherné a prakticky bez turistů i ve vánočním období. Člověk se jenom musí smířit s tím, že jsou v oceánu vlny, ale plavat se dá.

Kristina

nilaveli bola krasna plaz a TOP z celej krajiny je cajova zona-uzasne vyhlady a super klima

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí