HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Nepál


POSLEDNÍ DISKUSE

Trek kolem Annapuren

Obecné informace 

Ke vstupu do oblasti Annapuren nepotřebujete v současné době žádná složitá povolení jako dříve. Vstupné 2000 NRs se platí v Kathmandu (Annapurna Conservation Area Entry Fee Counter na ulici Tridevi Marg, vedle budovy Himalayan Bank u Thamelu, tel.: +977-1-5526 571, fax: +977-1-5526 570) nebo v Pokhaře (Annapurna Convernation Area Project Office, Rastra Bank Chock, Lake Side). Z vašeho pasu si opíší základní údaje a budete potřebovat dvě fotografie pasového formátu.

Výchozím místem treku je vesnice Besi Sahar, kam se nejlépe dostanete turistickým autobusem z Kathmandu či Pokhary. Zpět do Kathmandu se po ukončení treku můžete z Pokhary vrátit buď autobusem (je nutné počítat se zakoupením místenky) nebo letecky na trase Jomsom–Pokhara a dále Pokhara-Kathmandu.

Bližší informace: www.peakware.com/peaks.html1. den: Besi Sahar (820 m n. m.) – Bahundanda (1300 m n. m.); 6–7 hod.; 480 m stoupání

Z Besi Saharu jděte přímo na sever, stejně jako ostatní turisté. Připravte se na strmé výstupy a sestupy mezi rýžovými terasami a subtropickým lesem. Očekávejte vysoké teploty a pro nezkušené trekaře to zde bude i první seznámení s četnými visutými mosty, které jsou nyní v oblasti nově opraveny nebo znovu vybudovány. Počítejte s tím, že pitná voda se v těchto výškách dá pít jen balená a vesnické vodovody využívejte raději pouze na svlažení a omytí zpoceného čela. Přes sídlo Sera se dostanete až do Khudi ležící na řece Khudi Khola, kterou překročíte po mostu. Stezka stále pokračuje podél mohutné řeky Marsyangdi, kterou před Bhul Bhule překlenuje most na druhý břeh. Zde se nachází check–point, kde vám zkontrolují povolení ke vstupu. Pokud jej nemáte, zaplatíte dvojnásobnou částku. Všímejte si okolní krajiny a dlouhých vodopádů tryskajících ze strmých svahů. Pokud byste cítili únavu, můžete se ubytovat už v následující vesnici Ngadi. Je plná řemeslníků (krejčí, tkalci koberců nebo hrnčíři), kteří zde pracují přímo před svými domky. Tito lidé jsou velice přívětiví a pohostinní. Mírné stoupání se změní v prudký prašný kopec pod vesnicí Bahundanda. Můžete se zde ubytovat například v hotelu Swiss Alpen anebo Mountain View.

 

2. den: Bahundanda (1300 m n. m.) – Chamje (1410 m n. m.); 5-6 hod.; 420 m stoupání, 260 m klesání
Nejprve vás čeká klesání kolem rýžových políček a potom cesta vysoko nad řekou, kde je možné vyfotografovat krásný vodopád. Stezka stoupá do vesnice Kanigaun s nabídkou občerstvení a dalším vodopádem. Řeku Marsyangdi překročíte ve vesnici Syange, kde se široké údolí mění v úzký kaňon a cesta se odvážně zvedá strmým terénem nad bílými peřejemi. Stoupání je nejpříkřejší před vesnicí Jagat, která působí středověkým dojmem. Přes les se dostanete až do Chamje, kde se můžete ubytovat například v Tibetian Hotel nebo v Tibet Lhasa Guest House.

 

3. den: Chamje (1410 m n. m.) – Bagarchap (2160 m n. m.); 6-7 hod.; 940 m stoupání
Většina trasy povede jehličnatým lesem s piniemi. Za Chamje opět přejdete po dlouhém mostu na druhý břeh řeky a výstupem se dostanete až do Sattale. I odtud budete stále stoupat až do vesnice Tal s množstvím hotýlků, restaurací a také check-pointem. Tyto kontrolní body mohou být zrušeny, záleží na nových nařízeních nepálské vlády. Tal je postaven v příjemné rovině, což znamená vhodnou změnu chůze po předchozích stoupáních a klesáních. Na blízkém kopci uvidíte malý čorten, neboť pomalu vstupujete do oblasti buddhistického vlivu. Je možné, že potkáte Maoisty, které nezajímá úhrada vstupního poplatku, ale vybírají finanční částky od 100 do 1000 NRs za osobu. Za peníze dávají potvrzení s obrázky Marxe, Lenina, Stalina a Maa. Schovávejte peníze na různých místech, nenoste všechny pohromadě v peněžence.
Přímo nad vesnicí Tal se řítí obrovský vodopád. Řeka tu proudí ve velkém oblouku, kde se usazuje spousta naplaveného bílého štěrku. Voda je sice teplá a vybízí ke koupání, ale obsahuje spoustu drobného písku a jílu a umytí pokožky není snadné. Mezi Talem a Dharapani vede nová cesta, která obchází strmé stoupání. Až přijdete na rozcestí, kde jedna pěšina jde prudce vzhůru, dejte se vlevo. Přejděte most a pokračujte v cestě údolím po západním břehu řeky. S původní trasou se znovu sejdete u mostu u Dharapani. Vesnice je velmi dlouhá a roztažená a díky vodní elektrárně je zde elektřina po celý den. Pokud máte chuť na něco dobrého, můžete si říci o pečivo z místní pekárny. Na vrcholu blízkého kopce stojí buddhistický klášter. Hned vzápětí za lesem následuje vesnice Bagarchap, kde se můžete ubytovat například v Pisang Guest House nebo v Hotelu Marsyangdi. Bagarchap byl postižen v roce 1995 velkým sesuvem půdy, který smetl polovinu původní vesnice. Na kopci zůstala dřevěná gompa a uvidíte také pomník s jmény turistů, kteří zde zahynuli.

 

4. den: Bagarchap (2160 m n. m.) – Chame (2710 m n. m.); 5-6 hod.; 550 m stoupání
Řeka bude nyní stále po naší pravé straně a pokud vám bude přát počasí, můžete skrz borovicové lesy spatřit vrcholy hor Lamjung Himal (6983 m) a Annapurna II. (7937 m). Před vesnicí Temang je křižovatka, držte se stále podél řeky po ploché cestě. Než začnete stoupat po strmých schodech, povšimněte si krásného vodopádu u mostu. V malé vesnici Lattemarang si můžete dát čaj. Buďte připraveni na půdní sesuvy, které je nutno přecházet velmi opatrně. Stezka stále vede lesem a končí na planině, kde se rozkládá vesnice Koto a policejní check-point, kde vás mohou a nemusí kontrolovat. Do cíle cesty, velké vesnice Chame, vás čeká už jen malá procházka. Funguje zde mnoho hotýlků, ubytovat se můžete např. v New Tibet nebo Sangso Guest House.

 

5. den: Chame (2710 m n. m.) – Pisang (3250 m n. m.); 4-5 hod.; 640 m stoupání

 

Za mostem v Chame vystoupáte do starší části vesnice. Projdete osadou Kherku, která není příliš atraktivní a mnoho trekařů si zde ani nedá čaj. Odkud cesta sleduje vrstevnici. Ve vesnici Bhrathang se stále držte na severní straně řeky, kudy vede nová stezka. Zde se nachází vertikální kamenná stěna Paungda Danda, vysoká přes 1500 metrů. Je to nádherný pohled na obrovskou kamennou masu, která se tyčí nad vámi. Krásný visutý most vás převede na jižní břeh Marsyangdi a další pokračování cesty míří přes les do osady Dhukure Pokhari, působivé starobylé vesnice postavené z kamenů bez použití malty. Ploché střechy slouží k sušení obilí a k uskladnění dřeva. Pod vesnicí se rozkládají řady terasovitých políček. Celé otevřené údolí v okolí Pisangu je velice působivé a proto nespěchejte! Večer je stejně zima a v hotelích se ještě netopí. Z Dhukure Pokhari je to už blízko do vesnice Pisang, kde se můžete ubytovat například v Maya Hotel nebo Tibetian Guest House.

 

6. den: Pisang (3250 m n. m.) – Manang (3540 m n. m.); 4-5 hod.; 350 m stoupání
Cesta vede po jižním břehu řeky a přes potok až do lesa. Stálé stoupání míří na hřeben s mnoha modlitebnými praporky, odkud je krásný výhled do údolí Manangu a na okolní vrcholy. Potom stezka klesá do údolí k letišti v Hongde. Přistávací dráha je kamenitá pista, v sezóně zde přistávají malá letadla několikrát týdně (Pokhara – Hongde cca 70 USD). V této nadmořské výšce působí příroda už skromným dojmem, nahnědlé kopce se zazelenají jen v letních měsících. Přejděte přes řeku a dostanete se do vesnice Mungli. Odtud projdete dál mezi poli až do působivé vesnice Braga, postavené v tibetském stylu a s velmi působivým starobylým klášterem, ponechejte si čas na důkladnou prohlídku. Okolní erodovaná krajina vypadá velmi zvláštně, skály byly v minulosti vlivem počasí vymodelovány do neuvěřitelných tvarů. Podél dlouhé řady modlitebních kamenů dojdete do Manangu, ubytujte se například v Yak Hotelu (manangyeti@hotmail_com">manangyeti@hotmail_com) nebo North Pole Lodge. Můžete si zakoupit různé zboží jako tibetské svetry, čepice a rukavice z jačí vlny nebo pravý jačí sýr, který vydrží bez zkázy i několik dnů v kapse. Vesnice Manang je elektrifikovaná a je zde internetová kavárna (800 Nrs za hodinu). V hlavní sezóně je těžké sehnat odpoledne ubytování.

7. den: Manang (3540 m n. m.), aklimatizační den

 

Manang je důležitá a zajímavá vesnice, která stojí za prohlédnutí. Budete mít za sebou velký výstup a kvůli aklimatizaci se vyplatí na den zastavit. Pokud vám něco chybí, tady je ideální místo k dokoupení a to nejenom materiálních věcí, protože je zde lákavě vyhlížející pekárna. V případě zdravotních obtíží můžete navštívit Himálajské záchranné centrum (Himalayan Rescue Association, www.himalayanrescue.org), které denně pořádá přednášky (lectures), týkající se horské nemoci. Lékařskou pomoc je nutno hradit. Pod hotelem Tilicho stojí škola a pro zvídavé se nabízí možnost shlédnout zblízka na nepálskou výuku.

Z výletů se nabízí návštěva gompy Bhojo, umístěné na stráni mezi Bragou a Manangem. Krásné vyhlídky umožňuje úbočí severně od vesnice, odkud se působivé vrcholy Annapuren II., IV. a Gangapurny (7485 m) zdají na dosah ruky. Blízké ledovcové jezero pod ledopádem je také zajímavým cílem. Zdatnější si mohou udělat jednodenní výlet do vesnice Khangsar ležící v nadmořské výšce 3770 m. Kousek za Manangem se stezka rozdvojuje, vydejte se tou směřující dolů k čortenu. Po severním břehu dojdete k mostu přes říčku Khangsar Khola, odkud vystoupejte na hřeben. Borovým lesem a posléze mezi políčky dojdete až do Khangsaru. Někdy odtud pokračují výpravy dál k jezeru Tilicho Lake, ale tato cesta je není jednoduchá a je pro zkušené.

V případě, že byste onemocněli a potřebovali najmout koně či nosiče, v Manangu to můžete zařídit.


8. den: Manang (3540 m n. m.) – Yak Kharka (4050 m n. m.); 3-4 hod.; 730 m stoupání, 190 m klesání
Z důvodu velkého převýšení je třeba zvolit pomalejší tempo postupu. Budete vystupovat z údolí řeky Marsyangdi a půjdete proti proudu Jhargeng Khola. Hranice lesa ustoupila a dál se vyskytují jen keře a trávy. Stálé stoupání vede až k vesničce Gungsang, kde bude možnost občerstvení. Dále pokračujte okolo modlitebních kamenů mani až do Yak Kharka , kde je několik lodží. Během sezńy bývá často přeplněno.

 

9. den: Yak Kharka (4050 m n. m.) – Thorung Phedi (4450 m n. m.); 2-3 hod.; 595 m stoupání, 100 metrů klesání
Pokud se necítíte dobře, je nutné, abyste přerušili výstup a nechali organismus lépe se aklimatizovat na nadmořskou výšku.
Cesta se stále drží východního břehu řeky, kterou v polovině trasy překlenuje most. V Thorung Phedi nabízí ubytování hotel Thorung Base Camp. I když je veliký, může se stát, že na vás nezbude místo a budete se muset spokojit s podlahou. Účty mějte vyrovnány už večer, protože budete muset vstávat brzy ráno. Pokud nevíte co s volným časem, můžete vyjít zhruba sto výškových metrů nad Thorung Phedi na vyhlídkový kopec. Budete překvapeni podívanou na blízký hřeben Purkhung Himal.

 

10. den: Thorung Phedi (4450 m n. m.) – sedlo Thorung La (5416 m n. m) – Muktinath (3800 m n. m.); 7-9 hod.; 915 m stoupání, 1710 m
Tato strmá stezka byla využívána karavanami už před stovkami let a nehrozí zde nebezpečí, že byste se ztratili. Cesta se poměrně prudce stáčí do nekonečných serpentin štěrkovými svahy, morénkami a stráněmi bez jakékoliv vegetace. Nevítanou komplikací může být sníh, který se zde trvale drží po celé zimní období (prosinec až únor), ale i v jiných měsících může nenadálá sněhová bouře přinést bílou nadílku. Pokud k něčemu takovému dojde, je lepší se vrátit zpět do Thorung Phedi a počkat, než se prošlape stezka.
Drtivé většině turistů zvoní budík už ve tři hodiny ráno. Je to naprosto zbytečné a zcela postačující je vyrazit v 6 hodin. Už nebude taká zima a okolní hory se zaskví v plné kráse. Asi hodinu chůze nad Thorung Phedi je tzv. „high – camp“, kde jsou dvě kamenné lodže standartního vybavení a po další hodině je stánek s občerstvením. K sedlu Thorung La ve výšce 5416 m to trvá zhruba 4-6 hodin a mnoha trekařům se výstup zdá nekonečný. Nahoře můžete přidat další kamínek na kamenné mužíky a vyfotografovat se mezi množstvím modlitebních vlajek. Vždy tu fouká nepříjemný ledový vítr. Horské panorama se směrem na jih rozevírá k masivu Annapuren s Gangapurnou a k blízkému Khatung Kang (6484 m). Na severní straně se nad Thorung La vypíná Yakawa Kang (6482 m) a východním směrem leží otevřené údolí řeky Kali Gandaki. Podnikaví Nepálci zde otevřeli v turistické sezoně primitivní čajovnu.

 

Strmý sestup bude náročný na kolena a pokud jste až do tohoto okamžiku nepoužívali trekařské hůlky, nyní přijde jejich chvíle. Během zhruba tříhodinového sestupu ztratíte 1600 výškových metrů. Cesta vede často zbytky sněhu a drolivými srázy, kde malé kamínky nepříjemně podkluzují. Nespočetné serpentiny vedou dolů a dolů, sestup může být zpestřen pohledy na krásnou osamělou osmitisícovku Dhaulagiri (8176 m). V nadmořské výšce zhruba 4100 m stojí skromná ubytovna, kde prodávají jídlo a občerstvení. Nad Muktinathem začínají louky a sporá horská vegetace, v bíle omítnuté ohradě je chrámový komplex. Nejvíce ubytovacích zařízení najdete o deset minut chůze níž, v čtvrti nazývané Ranipauwa, je to například Mona Lisa nebo obrovitá Bob Marley Lodge s výbornou kuchyní, kde je majitelem vzorně oblečený transvestita.


11. den: Muktinath (3800 m n. m.) – Kagbeni (2840 m n. m.); 2 hod.; 975 m klesání

 

Dnes si pořádně namasírujte nohy, protože je budete mít pravděpodobně velmi ztuhlé z včerejšího klesání. Ze spodní části Muktinathu, z Ranipauwa, vede stezka přímo dolů po strmém holém svahu a pokračuje klesáním až do vesnice Jharkot. Někteří trekaři v této zajímavé starobylé vesnici zůstávají raději než v Muktinathu. Díky mírnějšímu klimatu Nepálci v chráněných údolích pěstují broskvoně, z jejichž jader se lisuje olej. Pěšina pokračuje dál vysoko nad řekou Jhong Khola a před vesničkou Khingar vede mezi stromy a loukami. Za vesnicí se cesta dělí – pravá odbočka ukazuje směr do Kagbeni (velmi doporučujeme), levá do Jomsomu (pro spěchající). Svah na pravé straně je fantasticky vyerodován do ostrých zářezů. Fouká tu prudký vítr. Při klesání údolím Jhong si všímejte kamenných mužíků a jednoduchých větrných elektráren. Kagbeni je velmi zajímavá vesnice situovaná na soutoku řek Kali Gandaki a Jhong Khola. Při toulkách mezi natěsnanými budovami z jílu, kde při troše štěstí narazíte na tradičně oblečené domorodce, objevíte zajímavá zákoutí.

Ubytovat se můžete například v Nilgiri View Lodge nebo v hotelu Kali Gandaki. Za malé vstupné můžete navštívit gompu Kagchode Thubten Shampheling, která patří sektě Gelukpa se žlutými čepicemi. Krajina má prašný pouštní charakter, podobně jako v Tibetu, kdy obnažené svahy ostře kontrastují s modrou oblohou a zelenými oázami vegetace. Holé kopce se barví do jemných odstínů růžové, nazelenalé či žluté v závislosti na nerostných příměsích. Zde v Kagbeni končí pro běžné turisty bez speciálního povolení další postup směrem na sever, do království Mustang (viz kapitola: Dříve zakázané trekkingové oblasti).

 

12. den: Kagbeni (2840 m n. m.) – Marpha (2680 m n. m.); 3,5–4,5 hod.; 60 m stoupání, 200 m klesání

Půjdete stále dolů směrem k jihu a po pravé straně budete mít řeku Kali Gandaki. Často zde fouká vítr, který s sebou nese prach vnikající do očí a nosu, doporučujeme šátek nebo roušku. V osadě Eklebhatti si dejte čaj na osvěžení. Když se ohlédnete, uvidíte, že cesta za vámi vedoucí přímo do kopce míří do Muktinathu. Po úbočí sestoupíte k širokému říčnímu údolí Kali Gandaki a pokračujete občas podél kamenitého břehu, kde budete zakopávat o valouny, občas nad úrovní řeky, kde se zase budete bořit do prachu. Nejdříve dojdete do starého města Old Jomsom, ubytovat se zde můžete například v Thak Khola Lodge nebo Dhaulagiri Guest House. Dál vede hlavní stezka kolem pekárny, banky, pošty, obchodů a dalších budov až k dřevěnému mostu přes řeku. Podél modlitebních kamenů mani se dostanete až k letišti, kde stojí spousta dalších hotelů a restaurací. Když přejdete Kali Gandaki po ocelovém mostu zpět na druhý břeh, ocitnete se v administrativní části s vládními budovami. Tuto čtvrť obývají převážně úředníci, kupci a mnozí příslušníci armády. Nedivte se traktorům, kymácejícím se po hlavní silnici. Všechny musely být rozmontovány a dopraveny sem letecky.

V centru pro návštěvníky Annapurna Conservation Area Project (ACAP) Visitor Centre máte povinnost se opět zaregistrovat.

Život v Old Jomsomu se ráno soustředí na letiště, kdy přilétají a odlétají letadla do Pokhary (s Kathmandu přímé letecké spojení neexistuje). Lety bývají plně obsazeny, zakoupené letenky je nutné potvrdit, nejlépe den předem. Lety mohou být také zrušeny kvůli nepříznivému počasí a potom nezbývá než čekat či vydat se dál po svých.

Stezka do Marphy vede podél letiště přes říčku Shyang Khola až do vesnice Shyang. Její pokračování pak sleduje hranu údolí, poté musíte opět překročit říčku Pankyu Khola a postupně sestoupíte až do vesnice Marpha. Ubytujte se například v Dhaulagiri nebo Baba´s Lodge. Marpha je příjemná, čistá vesnice s mnoha hotely, restauracemi a velkou gompou Tashi Lhakhang. Mírnější klima zde dovoluje pěstovat jablka, meruňky a broskve, ochutnejte jablečný mošt nebo ovocné zavařeniny. A možná dojde i na ovocnou alkoholickou rakši!

 

13. den: Marpha (2840 m n. m.) – Ghasa (2015 m n. m.); 7-8 hod.; 180 m stoupání, 860 m klesání

Také dnes budete sledovat divoce proudící řeku Kali Gandaki po vaší levé straně. Se ztrátou výšky se suchá pouštní krajina bude postupně měnit a začnou se objevovat borovicové lesy. Všudypřítomný nepříjemný prašný vítr zůstane i nadále vaším společníkem. Cestou se nabízejí krásné výhledy na bíle zasněžené vrcholy. Ve vesnici Tukuche, přejete-li si něco ostřejšího, navštivte palírnu Tukuche Distillery. Všimněte si zdejších hotelů s nádherně vyřezávanými okenními rámy a dveřními zárubněmi. Pěšina pokračuje stoupáním a klesáním ve srázu skalnatého úbočí až k vesnici Khobang. Můžete obdivovat krásné výhledy na Dhaulagiri a severní stěnu Nilgiri South (7061 m). Khobang je svérázná vesnička s úzkými průchody a typickými tibetskými domy. Po následující čtvrthodině chůze dojdete do vesnice Larjung. Cesta dále klesá až do Kalopani, kde se otevírají další krásné pohledy na Annapurnu I, Khangsar Kang, Nilgiri, Tukuche a Dhaulagiri.

Jen malý kousek chybí do Lete, roztáhlého městečka s mnoha hotýlky. Dál přejděte přes závěsný most nad říčkou Lete Khola a přes velký hřeben dojdete do vesnice Ghasa. Ubytovat se můžete například v hotelu Mustang nebo Kali Gandaki. Okolní je už zelené a začíná růst bambus.

Během této trasy procházíte podél řeky Kali Gandaki relativně nejhlubším údolím světa. Osmitisícovky Annapurnu I. na východě a Dhaulagiri na západě totiž odděluje údolí s nadmořskou výškou zhruba 2000 m. Vzdušná vzdálenost obou vrcholů přitom činí okolo 35 kilometrů.

 

14. den: Ghasa (2015 m n. m.) – Tatopani (1190 m n. m.); 4–5 hod.; 900 m klesání

Cesta kopíruje západní břeh Kali Gandaki, ale před malou usedlostí v Pairo Thapla překračuje řeku závěsným mostem na druhý břeh za vesnicí Kopchepani. Další úsek vede nejužší a nejpříkřejší částí údolí, kdy chodníček je často vyhlouben ve skále. Ve vesničce Rupse se můžete občerstvit. Stezka pokračuje po západním břehu, kde dochází k častým sesuvům půdy. Ve střední části následující vesnice Dana si prohlédněte bohatě vyřezávané balkony a okna bohatší třídy. Přes říčky Ghatte Khola a Bhale Khola dojdete až k usedlostem v Guite. Na opačné straně řeky stojí malá elektrárna. Pěšina vede vysoko nad řekou, budete procházet malým tunelem a možná i přes půdní sesuvy. Vzhledem ke zmiňovaným problém s nestabilitou půdy se raději zeptejte v lodži, zda je cesta bezpečná, popř. sledujte Nepálce, jestli si náhdou na této trase nevybrali jinou stezku. Ve vesnici Tatopani, která připomíná živou Káthmándskou čtvrť, se nabízí mnoho možností ubytování. Tatopani znamená v nepálštině horká voda, protože nad vesnicí se nacházejí termální vřídla. Z trubek vyvěrá horký pramen do vybetonovaných bazénků, kam se po několikadenní námaze mnoho trekařů doslova „naloží“ a relaxuje. Nezapomeňte s sebou vhodný koupací úbor a počítejte s ním, že vás horká voda pěkně unaví.


 

Živé karavany

Na této trase budete často potkávat karavany mul a koní, kteří převážejí zboží mezi Pokharou a Jomsomem. Zvířata mívají pod krkem zavěšeny zvonky a vedoucí koně bývají vyšnořeni střapci a ozdobnými čelenkami. Oč jsou karavany krásnější, o to horší je jít za nimi. Kopýtka rozdupávají cestu v prach nebo bláto, o exkrementy není nouze. Snažte se držet od karavany dál a pokud ji chcete předejít či naopak nechat projít, dávejte pozor, aby vás zvířata nákladem neshodila ze stezky.

 

V této fázi se pro další cestu nabízejí dvě alternativy:
A) trekking do Beni a autobusem do Pokhary (snazší)

B) trekking přes Ghorepani do Birethanti a autobusem do Pokhary (namáhavější)

 

A) 15. den: Tatopani (1190 m n. m.) – Beni (925 m n. m.); 3–4 hod.; 320 m klesání

Přes závěsný most překročíte Kali Gandaki a dál i říčku Ghan Khola a potom se napojíte na stezku vedoucí dolů od Ghorepani. Dlouhý úsek skalnatého schodiště vede nad zpěněnou řekou, pěšina je místy vytesána do skály a trekaři vyšších postav musejí sklánět hlavu. U vesnice Tiplyan znovu překročíte řeku a ve strmých stěnách údolí budete prudké výstupy střídat strmými sestupy. U malé usedlosti Baishiri si můžete odpočinout v čajovně.

Po příchodu do Beni se informujte na možnosti dopravy, obvykle tu stojí naháněči a nabízejí privátní transport do 73 kilometrů vzdálené Pokhary (2–3 hodiny). Ubytovat se můžete například v hotelu Yeti nebo Dolphin.

 

B) 15. den: Tatopani (1190 m n. m.) – Deorali (2870 m n. m.); 7,5–8,5 hod.; 1700 m stoupání, 150 m klesání

Dnešní den povede až na výjimky stále do kopce. Za Tatopani překročíte po dlouhém mostu Kali Gandaki a prudkým stoupáním projdete vesnicemi Thulakhe a dál přes vesnická políčka až do Ghary. Odtud už bude svah mírnější, přesto pozor na půdní sesuvy. V rozlehlé vesnici Shikha si můžete odpočinout. Přes četné terasy budete stále šlapat přímo vzhůru do Chitre. V horní části vesnice je křižovatka turistických tras, doleva vede cesta vyhýbající se Ghorepani a vedoucí do vesnic Tadapani a Ghandrung. Správná stezka ale míří vpravo, do blátivého prudkého stoupání k průsmyku u vesnice Deorali. Ubytovat se můžete například v hotelu Snow View anebo Annapurna View.

 

B) 16. den: Deorali (2870 m n. m.) – Nayapul (1000 m n. m.); 7 hod.; 1870 m klesání

Pokud jste se ještě nenabažili himálajských panoramat, přivstaňte si a absolvujte asi hodinový výstup na vyhlídkový kopec Poon Hill (3210 m), odkud se vám naskytne překrásný, ničím nerušený pohled na masiv, který jste obešli. Připravte se na hluk nízkoletících letadel mířících brzo ráno do Jomsomu. Z Deorali je to jen chvíle do Ghorepani, odkud míří klesání přes dubové a rododendronové háje až do Banthanti. Pozvolným sestupem dojdete do Ulleri, kde si můžete dát čaj. Dál vás čeká prudké kamenné schodiště s více než 3300 schody až k řece Bhurungdi Khola. Přes most se dostanete do Tirkhedhunga a po deseti minutách do Hille. Přes bambusové lesíky se cesta mírně svažuje (všímejte si okolních vodopádů) až konečně dojdete k řece Modi Khola a přes most do Nayapulu. Odtud je snadné dostat se do 42 km vzdálené Pokhary, funguje zde veřejná doprava. Ovšem rychlejší a pohodlnější možnost přepravy nabízí privátní taxi.Diskuse


Radim
Radim

Chtěl by jsem se zeptat, jak je to s pojištěním. Kde v Káthmandu mám předložit kopii pojistky, aby pro mě v případě potřeby přiletěli.

01. 09. 2015, 02:33:18

To není určitě tak jednoduché, jak si představuješ, když jdeš bez místní CK. Já to neřešil a doufal, že se nic nestane, i když jsem měl pojištění (asi jako většina nezávislých trekařů). Více tady:

http://www.himalayanrescue.org/helicopter-rescue.html

Nejjistější je mít s sebou min. 4000 USD hotově nebo je někde v CK v Káthmándú složit.

01. 09. 2015, 11:25:12

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Jen mrtvá ryba plave s proudem...
Sponzorováno