HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Nepál


POSLEDNÍ DISKUSE

Pokhara - malebné město

Město je proslulé spíše působivou polohou, než historickou a kulturní důležitostí. Klidné místo u jezera a hor častou slouží jako oáza, kde turisté mohou znovu čerpat síly po dlouhých vyčerpávajících túrách. Pokhara je půvabná i mírumilovnou atmosféru.Druhé největší nepálské město leží v úrodném údolí na březích jezera Phéva, přibližně o 400 m níže než Káthmándú. Od hřebene Himálaje jej oddělují pouze nízké kopce – osmitisícové velikány Manáslu a Annapúrna jsou vzdálené jenom 25 km vzdušnou čarou. Celému obzoru však dominuje bližší vrchol Mačhapučre (6997 m n.m.). Snad nikde jinde v Nepálu není tak dobře vidět kontrast mezi subtropickou přírodou a sněhem pokrytými vrcholky Himálaje jako právě zde.

První cizinci, kteří objevili krásu Pókhary, byli v 70. letech minulého století hippies. Přicházeli sem na týden a zůstávali měsíce. Doba se sice změnila, ale kouzlo místa i nadále přetrvává a přitahuje cestovatele svou magickou krásou.

V údolí Pókhary žijí převážně Báhunové a Čétríové, zatímco na okolních kopcích zejména Gurungové, kteří tradičně zastávají posty ve vojenských oddílech Gurkhů.

Centrem Pókhary je pro návštěvníky druhé největší jezero v Nepálu – Phéva Tál. Jezero je z jedné strany pokryté hustým subtropickým porostem, tzv. Rání Banu (Královnin les), z druhé sítí restauraci, krámků a hotýlků. Ve středu jezera vyrůstá malý ostrůvek a na něm stojí chrám Varáhi, zasvěcený jedné z reinkarnací boha Višny.

Nad jezerem se tyčí ve výšce 1113 m n.m. moderní bělostná Pagoda míru, která dosahuje výšky 40 m. Každého, kdo k ní podnikne strmý výstup, odmění krásnými výhledy na jezero i nedaleké zasněžené vrcholky hor.

Jižní část jezera, kde vytéká řeka Pardí, je přehrazená. Bohužel se po hrázi nedá přejít na druhý břeh, zato je možné se vydat k nedalekým vodopádům Déví, kde řeka Pardí ústí do skalního tunelu.

Pókharou protéká řeka Séti, která vytváří úzké, až 30 m hluboké soutěsky. V některých částech města se ztrácí z povrchu a klesá až do hloubky 50 m. Séti znamená bílá – barva, kterou řece dodává místní vápenec.

Zpracováno ve spolupráci s China Tours.Diskuse


Anna
Anna

Dnes tam právě odjíždí vnučka z Kathmandu busem, tak snad se jim tam bude líbit.

13. 03. 2018, 08:47:20

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Samozřejmě, že by chtěl Silvestr v Karibiku slavit každý.
Sponzorováno