HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Nepál


POSLEDNÍ DISKUSE

Patan - Město krásy

V současné době tvoří Patan součást aglomerace Kathmandu, dříve však býval metropolí samostatného království. Původní název Lalitpur (Město krásy) dodnes odpovídá skutečnosti. V porovnání s Kathmandu působí Patan méně hekticky a rovněž sem zavítá méně turistů.Patan je nejstarším městem v Kathmandské kotlině, pravděpodobně byl založen již ve 2. století. Během let se rozvinul v kulturní a uměleckou metropoli Nepálu. Jeho historické jádro je stále relativně nedotčené, přestože město bylo značně poškozeno při zemětřesení v roce 1934. Za vstup se vybírá poplatek 200 NRs.

Patanské náměstí Durbar Square nedosahuje takové rozlohy jako stejnojmenné v Kathmandu, působí ale mnohem vytříbeněji. Dominantní stavbou je zde Královský palác (Royal Palace) vybudovaný v druhé polovině 17. století. Součástí paláce je muzeum se sbírkami bronzových plastik, kamenných soch a dřevořezeb (www.asianart.com/patan-museum). Ze staveb na náměstí stojí za pozornost chrám Bhimsen Mandir, zasvěcený bohu bohatství a obchodu a Bishwanath Mandir zasvěcený Šivovi. K chrámům oblíbeným mezi věřícími patří také Krishna Mandir. Na jižní, novější části náměstí, se nachází kamenný chrám Chyasin Dewal a zvon Taleju Bell, nejstarší v kathmandské kotlině.

K nejkrásnějším svatyním v Nepálu patří Golden Temple neboli Zlatý chrám, ležící několik stovek metrů severně od Durbar Square. Má podobu třístupňové pagody a stojí na konci stísněného nádvoří dodnes fungujícího buddhistického kláštera Kwa Bahal z 12. století. Vybírá se zde nepatrné vstupné a dovnitř je zakázáno nosit předměty z kůže.

Kumbeshwar Mahadev Mandir, nejstarší chrám v Patanu, je jednou ze dvou pětistupňových, volně stojících pagod v Nepálu. Byl založen koncem 14. století a zasvěcen Šivovi. Mohutná pagoda Machhendranath Mandir s nádhernou výzdobou byla postavená v 17. století a leží na jižním okraji města. Je zasvěcena zvláštnímu patanskému bohu Machhendranatovi, který se stará o spokojenost a déšť. Každoročně se jeho socha při velké pouti (Machhendranath Raath Jaatra) vynáší ven a na voze prováží městem. Projížďka končí v Jawalakhelu, kam se na boha přijíždí podívat nepálský král.

Zajímavý chrám Mahabouddha Temple (Tisíce Buddhů), je celý pokryt kachlíky s vyobrazením Buddhy. Chrám byl založen v 17. století. V roce 1934 jej zničilo zemětřesení, ale vzápětí došlo k jeho obnovení do původní podoby. Nejlepší fotografie chrámu pořídíte ze střech sousedících obytných domů, kam se dostanete z chrámového nádvoří kolem malých obchůdků ze suvenýry.

V Patanu můžete navštívit jedinou nepálskou zoologickou zahradu, najdete ji poblíž křižovatky Jawalakhel Chowk. Většina zde chovaných exemplářů pochází z Nepálu a mimo jiné spatříte tygry a nosorožce. Vstupné činí 100 NRs a poplatek za fotoaparát nebo kameru.

Praktické informace

Do Patanu jezdí ze starého nádraží (Old Bus Park) autobus č. 14 k zoologické zahradě ve čtvrti Jawalakhel. Minibus č. 26 jezdí k městské bráně (Patan Dhoka) nedaleko Golden Temple. Taxík by neměl stát více než 200 NRs. Restaurace najdete v okolí Durbar Square, v areálu Královského paláce se nachází dobrá kavárnu (poměrně drahá). Většina návštěvníků přijíždí do Patanu pouze na jeden den, pokud se zde chcete ubytovat můžete zkusit například Mahabouddha Guest House (tel.: +977-1-5540 575). V Patanu se také nabízí mnoho příležitostí pro nákup suvenýrů (thanky, bronzové odlitky) a ve čtvrti Jawalakhel můžete výhodně nakoupit tkané koberce.

 Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Skôr ako sa začnete zaujímať o život na iných planétach. Zamyslite sa nad životom na tejto zemi!!!!!!