HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Nepál


POSLEDNÍ DISKUSE

Festivaly v Káthmándú a Bhaktapuru

Převážně hinduistický Nepál je plný festivalů. Většina svátků se řídí podle nepálského kalendáře, který má dnes o nějakých 57 let více než dnes.Podle tohoto kalendáře je tedy rok 2062. Strávili jsme v Nepálu kolem 6 týdnů a podařilo se nám prožít skoro tři festivaly - Dasain, Tihar a Chhat. Svátky se pravděpodobně posunují, takže před příjezdem do Nepálu je vhodné zkontrolovat kalendář událostí pomocí webových stránek uvedených na konci článku.

Bisket (10.-18. dubna 2005) je jediný festival v Bhaktapuru založený na slunečním kalendáři a připomíná propojení země s nebem. Falický symbol známý jako Josin, jež je představován dřevěným sloupkem, je vztyčen na Yosin Khya. Povozy Bhairab a Bhadrakali jsou táhnuty na náměstí Taumadhi čtvrtý den před a po vztyčení lingamu.

Gantakarna (3. srpna 2005) - uprostřed políček jsou spalovány slaměné figuríny, aby se z polí vyhnal škodlivý hmyz a hlodavci.

Gunla (6. srpna - 4. září 2005) - buddhistická slavnostní událost, která spadá do devátého měsíce newarského kalendáře. V doslovném překladu znamená "gun" devátý a "la" měsíc.

Naga Panchami (10. srpna 2005) - oslavuje se had Naga.

Gokarna Aunsi (3. září 2005) je "den otců". Všichni otcové jsou v tento den podarováni tikkou (hinduistickou tečkou na čele), sladkostmi a ovocem.

Teez (6. září 2005) je svátek oslavovaný především ženami na venkově po celém Nepálském království. Důležité jsou rituální koupele.

Indra Jatra (17. září 2005) trvá po dobu devíti dnů. Oslavuje se osvobození Indry (krále ráje) ze zajetí. Indra byl zajat v tu chvíli, když pro svou matku sbíral na zahradě květinu zvanou "parizat".

Světový den turismu (7. září 2005) - turisté z celého světa si mohou užívat mnoho kulturních zajímavostí nejenom v Bhaktapuru v Nepálu.

Ghatasthapana (4. října 2005) je významný hinduistický svátek, který oslavuje Vijaya Dasami. Trvá po dobu deseti dnů a má téměř stejně velký význam jako pro nás Vánoce.

Phulpati (10. října 2005) je sedmý den oslavy Vijaya Dasain a připomíná převoz květiny zvanou Phulpati z královského paláce Gorkha do Hanuman Dhoka v Káthmándú.

Maha Asthami & Maha Nawami
(11.-12. října 2005) - v osmý den Dasainu začíná hlavní obětování zvířat bohyni Durga Bhawani ve všech hinduistických domácnostech v Nepálu.

Tihar/Dipawali
(13. října - 3. listopadu 2005) je jedním z ročních svátků, kde ústřední postavu hraje Laxmi (bohyně štěstí). Hold je vzdáván vránám, psům, krávám a býkům. Pátý den se vzdává hold bratrům a sestrám. Každý obdrží věnec kolem krku z čerstvě natrhaných afrikánů.

Bela Chaturdrsi (30. listopadu 2005) je pouť na Pashupatinath, Guheswori a Slesmantak.

Yomari Puni (15. prosince 2005) je svátek vyjádření vděčnosti k období sklizně formou pečení sušenek vyrobených z rýžové mouky a naplněných sezamovými semínky.

Maghe Sankranti (14. ledna 2006) je hinduistický i buddhistický svátek vyjadřující příchod jara. Spotřebovává se hodně másla.

Mahashivaratri
(26. února 2006) je oslavou Lorda Šivy a poutí k Pašupatinátu v Káthmándú a nebo k Dattatraya v Bhaktapuru.

Navadurga
- osmihlavá bohyně Shiddhi Lakšmí koná tance na mnoha místech města Baktapuru.

Fagu (14. března 2006) - červenavý / rumělkový festival, který trvá po devět dní. Je oslavován jak místními obyvateli, tak zahraničními návštěvníky.

Více informací: http://www.btdc.org.np

 

Převzato z http://www.setkanicestovatelu.cz


01.11.2005, Karel Wolf


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Jen mrtvá ryba plave s proudem...
Sponzorováno