Peníze a ceny

Myanma je pro západní turisty relativně levnou zemí, i když jsou stále uplatňovány dvojí ceny za některý typ dopravy a za ubytování, vstupné na některá místa je také poměrně vysoké.

V porovnání s jinými zeměmi jihovýchodní Asie (Thajsko, Laos, Vietnam) je cestování po Myanmě relativně dražší.

Ceny za obyčejné linkové autobusy a běžné jídlo jsou však velmi nízké, zejména na venkovských tržištích zjistíte, že pro místní obyvatele mají cenu i bankovky nejnižších hodnot.

Zatím se ještě málokdy setkáte s předražováním, obvykle pouze v turistických oblastech, v prodejnách suvenýrů; v restauracích určených pro zahraniční turisty bývají ceny mnohdy výrazně vyšší než v restauracích pro místní.

Vstupné je uváděno a vybíráno v amerických dolarech, někde i v místní měně, pohybuje se v rozmezí 3–20 USD podle lokality.

Od roku 2012 velmi prudce narůstá počet turistů v zemi, jejich počtům však neodpovídá počet ubytovacích zařízení a s tím pochopitelně roste také cena ubytování.

Směna cizí měny:

Vhodnou měnou jsou americké dolary, ve kterých se jednak platí vstupné, ale také ubytování a letenky. Na místní menu lze bez problémů proměnit také eura.

Je nezbytné si přivézt naprosto neposkvrněné, nepoškozené, nepopsané, nezmuchlané, ani nijak jinak „nezhodnocené“ bankovky.

Kurz v prosinci 2014: 1 USD = 1 030 MMK, 1 EUR = 1 270 MMK

Doba černých trhů je zřejmě minulostí, peníze lze měnit v bankách a oficiálních směnárnách, kterých je zejména ve velkých městech a v turistických oblastech dostatek. Mimo úřední hodiny lze vyměnit v hotelech, bud vám však nabídnut horší kurz. Před cestou do odlehlejších oblastí je vhodné se zásobit hotovostí.

Platební karty:

Přestože se před několika lety v zemi objevily první bankomaty na karty Visa a MasterCard, není dobré na ně spoléhat jako na zdroj hotovosti. Bankomatů je stále relativně velmi málo, někdy bývají bez hotovosti. Platby kartou přijímá jenom velmi málo podniků, především nejdražší hotely, poplatky za použití karet jsou relativně vysoké.

Většímu rozšíření karet brání kromě jiného zejména velmi zastaralá telekomunikační síť a výpadky proudu. Avšak jako cokoli jiného v Myanmě se i toto v průběhu času zřejmě změní.

Smlouvání:

Při nákupech, zejména suvenýrů nebo vlastní dopravy, se běžně smlouvá. Mějte však na paměti, že Myanma je jednou z nejchudších zemí světa a nesmlouvejte u viditelně chudých lidí o každou korunu. Na druhé straně je třeba snažit se zaplatit odpovídající cenu například za dopravu a zjevné předražování striktně odmítnout, přistoupením na přemrštěnou cenu se deformují ceny pro další turisty i místní trh.

Doporučení:

Vláda v Myanmě již není čistě vojenskou diktaturou a přestože došlo k politickým změnám, ani zdaleka nelze mluvit o nástupu demokracie a po uvolnění západních sankcí proces demokratizace do značné míry ustrnul.

Vládní představitelé a společnosti na ně napojené spravují značnou část veškerého průmyslu a turistické infrastruktury, například některé hotely, letecké a autobusové společnosti a cestovní agentury. Přestože to lze jen částečně, snažte se minimalizovat další přímou finanční podporu režimu tím, že se budete vládou vlastněným zařízením cíleně vyhýbat.

Pokud se ubytujete v malém hotýlku vlastněném místní rodinou a budete se stravovat v malých místních restauracích, nejenom že bude váš zážitek z cesty obohacen, ale podpoříte také ty, kteří to nejvíce potřebují.

S aktualizací online průvodce Barmou nám pomohl průvodce, překladatel a fotograf Jan Styblík.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: