HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Japonsko


POSLEDNÍ DISKUSE

Poprvé v Japonsku – tipy a triky, které Vás připraví na návštěvu země vycházejícího slunce

Poprvé v Japonsku – tipy a triky, které Vás připraví na návštěvu země vycházejícího slunce

Chystáte se poprvé do Japonska? Inspirujte se, čím začít a co vidět jako první?Jistě také znáte ten pocit. Konečně si hodláte splnit svůj sen a vyrazit na svou vytouženou exotickou dovolenou. Letenky už máte, ale uvědomíte si, že o dané zemi máte pouze omezené informace, zhostí se Vás nejistota a pochybnosti pramenící z toho, že se dočasně stanete součástí života v zemi s odlišným kulturním zázemím. Rozhodnete se proto sednout k počítači a začnete s hledáním, ale je těžké posoudit, jaké informace jsou pro Vás, jakožto turistu, relevantní a na které není třeba brát zřetel. Spousta informací navíc může být zavádějících. Proto se specialisté z Go2 ve spolupráci s místními průvodci rozhodli ušetřit Vám práci a připravili pro Vás přehledný seznam základních vědomostí, které Vám usnadní Vaši první návštěvu Japonska.


Japonský rychlovlak shinkansen, JaponskoJaponský rychlovlak shinkansen, Japonsko

Tramvaj v ulicích, JaponskoTramvaj v ulicích, Japonsko

Na výběr z karty raději moc nespoléjte, JaponskoNa výběr z karty raději moc nespoléjte, Japonsko

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Konničiwa, rozumí tu někdo anglicky?

Nejspíš Vás nepřekvapí, že úředním jazykem na japonských ostrovech je japonština. Přestože má výuka angličtiny v Japonsku již dlouhou tradici, bohužel se musíte připravit na to, že používání angličtiny na ulici nemusí vždy přinést své ovoce a hlavně z japonské strany můžeme očekávat problémy s porozuměním. Samozřejmě platí, že ve větších městech, jako je například Tokio, Ósaka či Kjóto je větší šance, že narazíte na někoho, kdo angličtinu ovládá na komunikativní úrovni, ovšem například japonský venkov pro Vás může být po jazykové stránce opravdovou výzvou.

Většina cedulí a ukazatelů je však dvoujazyčná a je velmi pravděpodobné, že přesto, že Vám oslovený Japonec nebude schopen anglicky odpovědět, bude se ze všech sil snažit najít způsob, jak Vám pomoci. Můžete se inspirovat také radou zkušených cestovatelů, jenž doporučují dopředu si připravit názvy hotelů a míst, která chcete navštívit, vytisknout si je v japonštině a nosit je s sebou pro případ nouze.

Letecky, vlakem nebo pěšky?

Pro cestování po Japonsku jednoznačně doporučujeme využít husté sítě rychlovlaků, o nichž platí, že jezdí podle jízdních řádů, dokonce na sekundu přesně. Ekonomicky výhodným řešením je zakoupení Japan Railway Passu (platnost 7, 14 nebo 21 dní). V případě že budete chtít využít služeb některého z lokálních dopravců, lístky zakoupíte ve všudypřítomných automatech, které se nacházejí na každé stanici, či na přepážkách.

Japonské vlaky jezdí na sekundu přesně, JaponskoJaponské vlaky jezdí na sekundu přesně, Japonsko

Existuje i možnost pronajmout si automobil, k čemuž budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz a nezapomeňte, že v Japonsku se jezdí v levém jízdním pruhu. Tuto možnost ovšem nemůžeme jednoznačně doporučit, jelikož na japonských silnicích, především v okolí velkých měst, hrozí, že uváznete v koloně.

Třetí alternativu nabízí letecká doprava, která je rychlá a poměrně levná. Můžete využít služeb některé z lokálních nízkonákladových aerolinek (například Jetstar či Peach).

Co se týče městské dopravy, musíme Vás upozornit na odlišný způsob nastupování do autobusů v Japonsku, kdy k nástupu jsou využívány zadní dveře, kde najdete automat vydávající lístky. Platí se pak hotově při vystupování u řidiče a je lepší mít u sebe přesnou částku (jízdné je účtováno podle zón, které jsou zobrazeny na obrazovce u řidiče). Další drobností, která by Vás mohla zaskočit, je automatické otevírání zadních dveří u taxíku, nesnažte se je proto otevřít silou.

Pokud se chystáte do Japonska, přečtěte si také rozhovor s Pavlou Tsuji, která v Japonsku dlouhodobě žije. Je plný tipů o tom, co nevynechat a zažít, které v průvodcích nenajdete.


Peníze hýbou světem

Všichni jistě víte, že platidlem v Japonsku jsou japonské jeny, co Vás ovšem může překvapit je skutečnost, že v naprosté většině případů je upřednostňována platba v hotovosti a doporučujeme mít u sebe v peněžence neustále větší množství sto jenových mincí, které Vám usnadní placení menších částek v hromadné dopravě a při nakupování v automatech.

Potřebujete-li si vybrat hotovost z bankomatu, doporučujeme tak udělat v některé z prodejen obchodního řetězce SevenEleven nebo na některé pobočce japonské pošty (Japan Post). Na těchto místech Vám nehrozí, že Vaše evropská platební karta nebude akceptována.

Další věcí, na kterou si musíte dát při platbách v Japonsku pozor, je spropitné. Je zvykem, že se v Japonsku za žádné situace nedává spropitné. Pokud byste na spropitném trvali, můžete tím nevědomky druhou osobu urazit.

Místní měna yen, JaponskoMístní měna yen, Japonsko

A jak je to s hotely?

V Japonsku existuje mnoho různých druhů ubytování, od minimalistických kapslových hotelů přes hotely evropského typu až po ubytování v tradičních hostincích rjokan. Doporučujeme si ubytování zařídit již před cestou s dostatečně velkým předstihem, vzhledem k velké obsazenosti ubytovacích zařízení, zvláště v období svátků a v letních měsících.

Jelikož japonská elektrická síť využívá jiného napětí, nezapomeňte si s sebou do kufru přibalit adaptér, s jehož výběrem Vám jistě rádi poradí v každém elektru.

Záludnosti veřejného prostranství

Během cestování po Japonsku nejspíše přijdete do styku i s toaletami na veřejném prostranství, jejichž návštěva Vám může přivodit menší kulturní šok. Existuje více než 50% šance, že narazíte na tradiční japonské záchody wašiki, které svým pojetím připomínají turecký záchod. Většinou je však k dispozici i alternativa v podobě tradiční evropské toalety, jež je v některých případech plně automatická a nabízí doslova modernistický požitek.

Celkově je Japonsko bezpečná země a na ulicích je vždy pořádek a čisto, nicméně najít na ulici odpadkový koš je skoro až nelidský úkol. Po sarinovém teroristickém útoku, který se odehrál v 90. letech v Tokiu, prakticky zmizely z veřejných prostranství všechny odpadkové koše. Místní situaci řeší tak, že si veškerý nepořádek nosí s sebou v igelitových taškách či sáčcích a odpadků se zbavují až doma.

Poslední radou, která Vám přijde vhod při pohybu po městě, je, abyste s sebou přibalili dostatečnou zásobu ponožek, jelikož se budete často zouvat, ať už při vstupech do historických budov, šintoistických svatyní, buddhistických chrámů či tradičních hospůdek zvaných izakaja.

Slovo závěrem

Japonsko je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě a pyšní se takřka nulovou kriminalitou. Jistý problém však představují poměrně častá zemětřesení, a proto je vhodné si dopředu prostudovat alespoň základní doporučení, jak se v takové situaci chovat.

Věříme, že Vám výše uvedené informace poskytly alespoň základní představu o kulturních odlišnostech, na které můžete během své dovolené v Japonsku narazit. V případě, že byste se o tomto tématu rádi dozvěděli více podrobností, neváhejte a kontaktujte odborníky na Japonsko z CK Go2, kteří Vám rádi poskytnou potřebné informace.

GO2Pokud uvažujete o cestě do Japonska, máme v této oblasti bohaté zkušenosti a rádi vám poradíme a pomůžeme s organizací. Obraťte na se specialisty na Japonsko z Go2.


03.09.2018, Jakub Martinec


Diskuse


king
king
Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný
08. 11. 2018, 03:33:26

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Krávy v base camp vám můžou sníst jediné hrubé ponožky před výstupem na ledovec!

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

Sponzorováno