HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Indonésie


POSLEDNÍ DISKUSE

Jáva - nejlidnatější ostrov světa

Jáva je nejlidnatější ostrov na světě a je potřeba s tím tak trochu počítat. Zejména v červenci bývá na některých místech obtížné sehnat ubytování. Také život ve městech je velmi hektický. Na druhou stranu přírodní krásy především dosud činné sopky jsou úchvatné.Nejdůležitější města: Jakarta, Yogyakarta, Solo, Surabaya
Rozloha: 132.000km2
Nejvyšší hora: Gunung Semeru 3.676m
Populace: 120mil. obyvatel
Náboženství: Islám, křesťanství, hinduismus

Hlavní město Jakarta

Se svými téměř 10.mil. obyvatel, město, kde se mezi hrdě vztyčenými mrakodrapy proplétají uličky chudinských čtvrtí. Mezi nejzajímavější místa patří mimo jiné starý přístav Sunda Kelapa, zábavní park Ancol se svým komplexem akvárií a park Taman Mini. Oblast nejlevnějších hotelů a restaurací je v okolí ulice Jalan Jaksa - sem nejspíš zamiřte, pokud jste právě přijeli. Komerčního života můžete užívat třeba v obchodním centru Blok M. Cesta sem z Jalan Jaksa je lemována mrakodrapy.

Sopka Krakatau

Leží mezi ostrovy Sumatra a Jáva. 26.srpna 1883 sopka vybuchla a doslova zničila sama sebe. Sopka je dosažitelná například z přímořského městečka Charita, avšak pouze najmutým člunem. Částka za nájem je poměrně vysoká – zhruba 3.000Kč, vyplatí se sehnat si další spolupasažéry.

Bandung

Je to město postavené v kráteru obří sopky, která vybuchla před mnoha a mnoha lety. Se svou nadmořskou výškou má velmi příjemné klima. Z Bandungu můžete vyrazit na celodenní výlet na sopku Tangkuban Perahu na sever od města, anebo na jihu navštívit Kawah Putih (Bílý Kráter), v němž se nachází velké sirné jezero. Z jeho horkých bílých vod neustále stoupá pára, a proto si sem spousta budoucích novomanželů jezdí pořídit společné předsvatební fotografie.

Yogyakarta (čti Džogdžakarta)

Centrum kultury, batiky a universit. Můžete zde navštívit také královský palác a starou čtvrť. Množství agentur nabízí výlety do okolí na proslulé chrámy - buddhistický Borobudur a hinduistický komplex Prambanan. Borobudur je největší stavba na jižní polokouli, památka UNESCO a stojí určitě za návštěvu. Asi dvě hodiny jízdy vlakem od Yogyakarty je Solo (Surakarta), mnohem méně turistické město, kde také najdete královský palác (kraton) a úzké uličky. Yogyakarta i Solo prosluly především díky tamní batice. Navštívit můžete tradiční batikové dílny a výsledky složitých výrobních postupů si pak prohlédnout v četných obchodech s batikovaným hedvábím a v galeriích s obrazy vyrobenými batikou.

Souostroví Karimunjawa

Kde život v rybářských vesnicích plyne poklidným životem, a místní obyvatelé vás velmi srdečně přijmou. Z Jepary a Semarangu sem zajišťuje zhruba dvakrát týdně dopravu trajekt.

Kawah Ijen

Sopka v jejímž kráteru se těží síra.

Kraton

Dodnes obývané sídlo yogyakartského sultána. Současným sultánem a zároveň guvernérem provincie je Hamengkubuwono X. Kraton není jen komplex budov určených pro pobyt sultána a jeho rodiny, ale také široké okolí rozkládající se na několika kilometrech čtverečních obehnané bílými hradbami. Uvnitř hradeb se nachází také severní a jižní náměstí a domy bývalého služebnictva. Samotný palác byl postaven r. 1755.

Taman Sari

Vodní palác v minulosti sloužil jako místo odpočinku a rekreace sultána a jeho rodiny. V 17. století byl postaven portugalským architektem jako vodní stavba podle evropského vzoru avšak s javánskými symbolickými ornamenty. Zahrada vodního paláce nabízela odpočinek pod korunami stromů, jeho bazény zase příjemnou koupel pro sultánovy manželky. Úzkými uličkami s výrobnami batiku se můžete od Taman Sari dostat k netypické stavbě podzemní mešity a ptačímu trhu.

Pasar Ngasem

Mezi Kratonem a Taman Sari se nachází v mumraji místních motorkářů a trhovců jednoduše přehlédnutelný ptačí trh, který na stejném místě stál už v r. 1809. Pasar Ngasem je nejstarší a největší ptačí trh ve městě. Kromě opeřenců různých velikostí a barev, kteří jsou mezi Indonésany velmi oblíbení jako domácí mazlíčci, zde ale najdete i mnoho jiných druhů zvířat od koček, psů, opic až po ještěry, hady či hmyz sloužící jako krmivo. Získat na trhu kvalitní fotku stále poskakujícího pestrobarevného okřídleného fešáka je ale umění.

Prambanan

Největší hinduistický komplex Indonésie stojí 17 kilometrů severovýchodně od centra města Yogyakarta. Chrámový komplex, jenž byl vystavěn v 9. století, se rozkládá na dvou nádvořích. Na prvním se nacházejí tři hlavní chrámy obracející se k východu a jsou zasvěcené bohům Šiva, Višnu a Brahma. Ke každému chrámu patří menší přidružená svatyně obracející se k západu. Kromě těchto šesti se na tomto nádvoří nachází ještě dalších deset. Na druhém nádvoří stojí 224 menších svatyň. Jednotlivé chrámy Prambananu nabízí různé hinduistické symbolické reliéfy, kromě jiných je zde zvěčněn hrdinský epos Rámájana.

Borobudur

Východ slunce je určitě tou nejlepší dobou pro shlédnutí největšího buddhistického chrámu světa vystavěného v průběhu 8. a 9. století. Nejenže si můžete vychutnat pohled na vycházejícím sluncem zalité kamenné stúpy a reliéfy či blízké čoudící sopky Merapi a Merbabu, místo na vás také dýchá mystikou, která se během dne vytrácí pod tíhou stovek fotek chtivých návštěvníků. Borobudur, který byl před příchodem muslimů zasypán a během následujících století zůstal bez povšimnutí obklopen džunglí, byl objeven až začátkem 19. století britským guvernérem Rafflesem. Jen několik kilometrů od tohoto kolosu připomínajícího pyramidu se nacházejí dvě menší svatyně, Pawon a Mendut, které jistě taky stojí za shlédnutí.

Plateau Dieng

Planina Dieng nacházející se na střední Jávě severozápadně od města Yogyakarta nabízí dokonalé spojení tajemné krajiny ve výšce 2000 metrů nad mořem a hinduistických svatyní s prvky původních javánských náboženství. Planina Dieng je dnem bývalých sopečných kráterů, jejichž stěny se již dávno zhroutily. Na tomto místě bylo během 7. a 8. století postaveno kolem 400 hinduistických svatyň, z nichž do dnešní doby zůstalo jen osm. Kromě toho Dieng nabízí příjemnou procházku kolem zeleninových políček či sirná jezera.

Bromo

Bromo je jen jedna z mnoha sopek horského národního parku Tengger-Bromo-Semeru, který leží na východě Jávy. Je téměř povinností cestovatele udělat si při návštěvě ostrova zastávku právě v této měsíční krajině a za svítání se pokochat nádherným pohledem na zvrásněný kužel sopky Batok, aktivní, síru plivající Bromo a v pozadí ohromnou dýmající sopku Semeru. Vulkány jsou součástí obrovského kráteru Tengger, jehož dno je z části vyplněno obrovským písečným polem. Tam, kde by to člověk nejméně čekal, mezi sopkami Batok a Bromo, stojí opuštěný hinduistický chrám. Za pozornost ale kromě sopek stojí i obyvatelé této oblasti, Orang Bromo, jejichž tváře se výrazně liší od ostatních Javánců, či nekonečná úrodná zeleninová pole lemující strmé, klikatící se silničky vedoucí od pobřežního města Probolingga k nejvýše položené vesnici Cemara Lawang.

Planina Ijen

Planina s vyhaslými i aktivními sopkami a úrodnými svahy s kávovými plantážemi na východním výběžku Jávy. Kawah Ijen je kráter ve výšce 2386 m n.m, který nabízí pohled nejen na úžasné tyrkysové jezero ale i těžbu síry. Ta zde probíhá výlučně lidskou silou. Vytěžený materiál, jehož váha dosahuje i sto kilogramů, je z kráteru odnášen ve dvou koších spojených bambusovou tyčí opřenou o ramena dělníků. Dělník takto musí urazit cestu dlouhou asi 3 kilometry s převýšením 800 metrů. Obdivuhodný výkon za pár rupií.

Kromě nerostného bohatství planina nabízí i základ pro výbornou arabiku. Na místních kávových plantážích Kebun Kalisat-Jampit, které se rozkládají na 3105 hektarech úrodné půdy, se pěstuje údajně nejlepší káva na celé Jávě. Kromě návštěvy plantáže je možné vidět i proces úpravy kávových bobů v místní továrně.

Zpracováno ve spolupráci s China ToursDiskuse


K článku bych chtěl jen podotknout, že Yogyakarta se vyslovuje jako Jógjakarta , stejně jako se vyslovuje ne Jáva ale Džava . Občas se může plést i Jakarta - Džakarta.
31. 01. 2013, 23:27:17

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Nekráčajte po vychodených cestách, vydajte sa vlastným smerom a mami zanechávajte cestu.