HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Indonésie


POSLEDNÍ DISKUSE

Vydejte se na Bali – voňavý ostrov Bohů, který je jako stvořený pro jógu, meditaci a hledání sebe sama

Vydejte se na Bali – voňavý ostrov Bohů, který je jako stvořený pro jógu, meditaci a hledání sebe sama

Kam jinam by se člověk měl při hledání sebe sama uchýlit než na „Ostrov Bohů“, kde je spiritualita od pradávna hluboko zakořeněna. Úžasný voňavý ostrůvek v Indonésii je oblíbenou destinací turistů, surfařů, jogínů, nomádů i spirituálních poutníků a patří mezi nejenergetičtější území naší planety.Traduje se, že Bali je středem vesmíru, a tudíž se zde kumuluje člověkem těžko pojmenovatelná energie, jež vzkřísí duši a zaktivuje srdeční čakry, pokud to člověk dovolí. Zdejší prostředí je příznivé pro prohloubení vnímání a ponoření se do vlastní vnitřní krajiny, kde najdeme pochopení, usmíření a načerpáme moudrost. Interní prožitky zde mívám mimořádně silné: celé tělo vibruje, je plné nových emocí a vnímá opravdu všemi smysly.


Meditace v River Dome Studiu, The Yoga BarnMeditace v River Dome Studiu, The Yoga Barn

Capoeira, The Yoga BarnCapoeira, The Yoga Barn

Jóga v rýžových polích, The Yoga BarnJóga v rýžových polích, The Yoga Barn

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Jóga jednoznačně udává trend dnešního moderního světa a na Bali už několik let přijíždějí lidé z celého světa, aby si vychutnali ty správné vibrace spirituální praxe, své tělo revitalizovali a mysl uklidnili. V každém populárním turistickém resortu najdete jógová centra a škála lekcí je pestrá. Většinu kurzů může vyzkoušet i úplný začátečník, stačí vám pohodlné oblečení. Lekce začínají krátkou relaxací a řízenou meditací. Když se zklidníte a naladíte na cvičení, lekce vás vede k rozhýbání a postupnému cvičení jednotlivých jógových pozic, asán. Nejběžnější praktikou je Hatha jóga, která vychází z pozic těla, ovládání dechu a zklidnění mysli. Cílem jógy je spojení individuálního Já s univerzálním Bytím.

radí na cesty - Co zažít na Bali:

  • Očista mysli v jednom z řady tradičních chrámů jako Pura Ulun Danu Bratan nebo Pura Luhur Uluwata
  • Ranní nebo podvečerní procházka po rýžových terasách. Jedny z nejkrásnějších najdete v Tegalalang
  • Výstup na jednu ze sopek Agung nebo Batu. Námahu při cestě nahoru vám vynahradí úžasné scenérie. Pokud míříte na Agung, připravte si cca 1500 Kč na průvodce
  • Osvěžte se v jednom vyhlášených vodopádů. Mezi nejoblíbenější patří Sekumpul a GitGit
  • Relax na jedné z ikonických pláží jako jsou Padang Padang a Kuta Beach
  • Návštěva opičího lesa Ubud Monkey Forest

Ubud a Canggu: centrum lekcí jógy

Městečko Ubud je Mekkou spirituálního světa. Jógových studií je tady jako hub po dešti: The Yoga Barn (www.theyogabarn.com) je moje nejoblíbenější. Toto studio, umístěné na rýžových plantážích, pořádá pravidelné komunitní eventy a nedělní „Sunday dance“. Každou neděli v poledne se tu tančí v otevřeném atriu v rytmu vlastního srdce. Nikdo nikoho neodsuzuje a emoce jsou zde volně průchodné. Za týden tu proběhne více než stovka kurzů a můžete si tedy vybrat z různých druhů jógy: hatha jóga, power i restorativní jóga, dechová Vinyasa flow jóga a další. Areál je rozlehlý, má několik jógových sálů a zahradních restaurací, kde můžete ochutnat organické pochoutky a skvěle se zde relaxuje a seznamuje.

Další tipy na jógová centra v Ubudu:

Letovisko Canggu vzrůstá na popularitě, protože kromě jógy si tady můžete i zasurfovat a není zdaleka tak komerční a turisticky profláklé jako Kuta nebo Seminiak. Desa Seni Yoga (www.desaseni.com/yoga) nabízí extrémně příjemné zázemí v pohádkovém eco resortu, pořádají různé eventy a komunitní setkávání. The Practice je nádherné bambusové studio s mnoha zahraničními lektory a komunitními večery (www.thepracticebali.com).

Další tipy na jógová centra v Canggu:

Ašrámy a retreaty: hluboko do sebe

V případě, že chcete jít opravdu hluboko do sebe, setřást důsledně stres nebo si v klidu ujasnit, co chcete od života, pak jsou k dispozici moderní ášrámy a retreaty.

Ašrám je prapůvodně označení pro obydlí – poustevnu hinduistického kajícníka. Dnes jsou to často rozsáhlé pohostinné objekty, kam se uchylují věřící a spirituální hledači, aby mohli pracovat na prozření vlastní osoby nebo praktikovali podle své víry. Při pobytu v ášramu se člověk oprostí od malicherností vnějšího světa a vnímá jen vlastní myšlenky a potřeby. Vstává se před pátou hodinou ranní, na začátku dne se recitují posvátné texty mantry, pak se cvičí jóga, abychom sjednotili mysl, tělo a duši v jeden celek. V meditačním módu se pak člověk snaží vydržet celý den. Pomalé pohyby, naprosté soustředění a vědomé dýchání k tomu mají pomoci. Před večerem se opět cvičí jóga a pranajáma, dechová cvičení. Pobyt v ústraní, ideálně i několikadenní mlčení, dává prostor k sebeobjevování.

Taman Hati (www.tamanhatiyogabali.wixsite.com/tamanhati) je méně komerční, typicky balijský ašrám v Ubudu. Vede ho mladý jogín, který několikrát denně předcvičuje jógu. Začíná v 5:00 ráno recitací posvátných manter a meditací, od 6:00 do 7:15 probíhá kundalini jóga. Od 10:00 do 11:30 pak vede pranavayu jógu, v některých dnech probíhají i odpolední cvičení. Lekce doporučuji pro začátečníky či mírně pokročilé.

Ryžová poleRyžová pole

Pokud stále ještě přemýšlíte, kam na Bali vyrazit, co navštívit, zažít a ochutnat, mohla by se vám hodit trocha inspirace.. Dokonalá příroda i unikátní architektura: jak si nejlépe užít Bali

Retreaty jsou označením pro ozdravné pobyty. Jsou koncipovány tak, aby člověk naprosto vypl, očistil nejen tělo, ale především mysl, zregeneroval se a energeticky posílil. V programu je čas vyhrazený k cvičení, relaxaci, meditaci a dalším užitečným praktikám.

Existují také tzv. „silence retreaty“, tedy pobyty v tichosti bez mluvení, zaměřené na zlepšení mentálního a psychického zdraví. Nejznámější je Bali Silent Retreat (www.balisilentretreat.com), kde opravdu nesmíte promluvit ani slovo. Ubytování se nachází na rýžových polích, v naprostém klidu a tichu přírody. V ceně je zahrnut program s meditací a jógou a exkluzivní strava převážně z místních organických zdrojů. Vyhlášený je pro svůj labyrint, krystalový kruh a další spirituální atrakce.

V Ratu Bagus Ashramu (www.ratubagus.com/en-ashram-in-bali) můžete zkusit „třepací retreat, kde se pracuje s energií. Zázemí má v blízkosti stále činné sopky Mt. Agung. Sám Ratu Bagus, který ášram vede, říká: „Všechno zlé se z tebe vytřepe“. K osvědčené praxi patří Bio Energy Meditation or Shaking Yoga. Třepací lekce začíná tichou meditací a zpěvem manter. Poté každý účastník načerpá energii vztažením rukou nad sebe a tichým odříkáváním manter. Potom všichni vytvoří soustředné kruhy držíce se za ruce a začíná etapa třesení.

Další tipy na retreaty:


Alexandra Kropp je světoběžnice, spirituální poutnice, sólo cestovatelka a blogerka (www.samanacestach.cz). Už několik let žije svůj sen a putuje po Zeměkouli, protože cestování v ní probouzí autentické JÁ, se vším všudy co v sobě MÁ. Tvrdí, že: „Nejde o to, kolik toho člověk vidí, ale jaké za sebou zanechává stopy.“


Tento článek vyšel v časopise TRAVEL LIFE KAM PŘÍŠTĚ?

Časopis TRAVEL LIFE je časopisem jen o cestování. Vychází čtyřikrát ročně a je určený pro náročné cestovatele. Tvořen je autentickými texty a autorskými fotografiemi známých cestovatelů, reportérů a fotografů. Mapuje vždy 12 destinací a jejich unikátní místa a zážitky, přináší praktické tipy co vidět a zažít. Obsahem časopisu je kultura, příroda, odpočinek poznávání.

Předplaťte si časopis TRAVEL LIFE na rok za ZVÝHODNĚNÝCH 99,- Kč.


24.01.2019, Alexandra Kropp


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Turisti nevedia kde boli, cestovatelia nevedia kam idú.