HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Indonésie


POSLEDNÍ DISKUSE

Odpočinek na hinduistickém Bali a dobrodružství na divokém Lomboku

Odpočinek na hinduistickém Bali a dobrodružství na divokém Lomboku

Bali je malý indonéský ostrov, který ukrývá plno pokladů. Tohle oblíbené turistické místo nabízí krásné pláže, sportovní zážitky a nádherné chrámy. I když někdo může říct, že se jen hemží turisty, je nádherný a místní hinduistická kultura a usměvaví lidé stojí za návštěvu. Naopak jiný indonéský ostrov, sousední Lombok, je o něco divočejší a můžete na něm ještě zažít tu "pravou" Indonésii.Příroda a balijská kultura je nádherná, lidé jsou usměvaví a pracovití. Pokud tvrdě nepracují na rýžovém poli, tak ručně vyrábí nádherné věci od nábytku až po sochy různých velikostí a tvarů, malují obrazy nebo poskytují turistické služby turistům.


Lombok, IndonésieLombok, Indonésie

Tirta Empul, IndonésieTirta Empul, Indonésie

Bohatý podmořský svět, IndonésieBohatý podmořský svět, Indonésie

Prohlédněte si další fotografie k článku...


I hinduističtí bohové potřebují nakrmit

Většina obyvatel jsou hinduisté a žijí velmi zbožným způsobem života. Všude přítomní bohové jsou jeho nedílnou součástí, a proto existuje až sto tisíc chrámů a v každé domácnosti stojí alespoň jedna malá svatyně. Protože Balijci věří, že se jejich předkové vrací zpět do domu a své příbuzné ochraňují, denně jim nosí malé obětiny v palmových košíčcích, které pokládají na oltáře a na zem. Všude můžete vidět ženy, které na chodník před dům pokládají čerstvé květiny, ovoce a zapalují vonnou tyčinku.

To je charakteristická vůně ostrova. Tím, že je vynesena do nebe, je upozorněn zlý nebo dobrý bůh, že může sestoupit a najíst se - tím splnila obětina účel a pak už je sežrána kočkou nebo psem, kterých je tu opravdu hodně. Pro svou duchovní atmosféru je Bali opravdu neuvěřitelné místo. Snad to tak i zůstane a nezahltí se neudržitelně se rozvíjejícím turismem.

První zřetelná věc na Bali je naprosto šílená doprava. Silnice jsou dvakrát užší než naše, všude je plno aut a tisíce motorek, na kterých jezdí celá rodina a neplatí žádná pravidla. Bylo nám vysvětleno, že se tady jezdí "intuitivně" a proto je nehodovost opravdu vysoká. Občas se zastaví na červenou, jinak je doprava ale absolutně nepřehledná a na úzkých silnicích se v plné rychlosti předjíždí a často jde o pár centimetrů mezi motorkou a autem. Benzín se kupuje ve skleněných láhvích u silnice nebo na malých čerpacích stanicích. Bezpečnější způsob dopravy je najaté auto s řidičem, které nevyjde draho.

Pláž Kuta, Bali, IndonésiePláž Kuta, Bali, Indonésie

Co na Bali nevynechat?

Pokud chcete vidět opravdu vše, zůstaňte na ostrově minimálně 14 dní. Bali je nejvíce turistické na jihovýchodě. Západ a sever jsou přírodnější a prázdnější. Určitě nevynechte vnitrozemské město Ubud, které je jedním z kulturních center s hlavní atrakcí Monkey forest - chrám v pralese, kde žije okolo 600 makaků. Nejsou nebezpeční, jen hodně zvědaví a kradou věci, takže vše schovejte do batohu. Narozdíl od jiných míst jsou hlídaní strážci, kteří je i pravidelně krmí. Za pár korun kupte trs banánů a nechte je na sebe vyskočit.

Kousek za městem jsou nádherná rýžová pole Tegallalang, jedno z nejfotografovanějších míst. Zastavte se na chvilku a ochutnejte výbornou rýži v Terrace cafe. Na ostrově jsou tisíce chrámů, největší je ale Besakihu na západě dvě hodiny cesty od Ubudu. V okolí jsou ale další, jako například Tirta Empul, kde jsou i posvátné prameny. Do chrámů si nezapomeňte zahalit kolena, muži i ženy. Pláže jsou na jihu tmavé a spíše surfařské, a pokud nemáte rádi noční život a ruch, tak nejezděte na pláž Kuta, která je turistickým centrem. Hezčí a klidnější místa jsou na jihovýchodě a východě Bali.

Posvátné prameny Tirta Empul, IndonésiePosvátné prameny Tirta Empul, Indonésie

Přečtěte si i další článek o hinduistickém ostrově Bali!

"Pravou" Indonésii zažijete na Lomboku

Pokud chcete poznat z Indonésie víc, nasedněte na loď z přístavů Sanur nebo Padangbai a plujte na Lombok. Můžete si vybrat mezi velkým množstvím lodních společností a lodě vyjíždějí několikrát denně. Lombok je ostrov velký asi jako Bali, ale rozhodně je tam mnohem méně turistů. I s dopravou je to malinko lepší, ale způsob stejný - kdo troubí, ten jede, předjíždí ten rychlejší kdykoliv a kdekoliv a ke srážce chybí centimetry.

Pokud chcete vidět pravou Indonésii, naplánujte si výlet k vodopádům Sendang gile na severu ostrova. Za malý příplatek dostanete i průvodce. Ten náš, 12letý Vindy, nám cestou vyprávěl o škole. Děti se učí zhruba 6 hodin denně 6 dní v týdnu, předměty jako matematika, angličtina, tělocvik a škola je baví.

Děti ve vesnici, Lombok, IndonésieDěti ve vesnici, Lombok, Indonésie

Po půl hodině cesty pralesem, přes potoky a v hustém lijáku se nám rozkryl pohled na první vodopád. Nádherný pocit uprostřed divočiny - z deseti metrů padá křišťálově čistá voda, nad hlavou skáčou opice, prales vydává všelijaké zvuky a nad ním se vznáší mlžný opar. To je ta pravá Indonésie! Život tady není asi úplně nejlehčí, každý vynalézá způsob jak si přivydělat - ať už na rýžovém poli nebo v malém obchůdku, ale úsměvy místních obyvatel jsou upřímné. A země si zachovává svou divokou tvář i přes příliv turistů. Rozhodně stojí za navštívení pro dobrodružnější povahy!

Autorka Eliška Váchalová dostala od svého manžela neobvyklý svatební dar - jejich společnou cestu životem započali společnou cestou kolem světa. Po 142 dnech se vrátili domů se vzpomínkami, na které nikdy nezapomenou. Zažili cyklon i zemětřesení, viděli divoké koně, klokany, velryby, poznali krásu slonů, všechny barvy moře a oceánů, chudobu a vstřícnost lidí a sílu přírody po celém světě. Od té doby si také mnohem více váží bezpečí a klidu domova. Více si můžete přečíst také na jejím blogu.

Cestovní kancelář GO2

Zážitkově orientovaná dovolená Bali je víc než jen návštěva obvyklých turistických destinací. Relaxační a aktivní programy vás překvapí svou originalitou. Zažijte Bali a místní atmosféru na vlastní kůži. Originální zájezdy Bali orientované na zážitky, poznání i relax.

16.06.2016, Eliška Váchalová


Diskuse


Kubí
Kubí

Supr Eli, četlo se to jedna báseň ... ale přiznávám, že zažít to by bylo lepší .)

16. 06. 2016, 13:42:15

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Na cestách člověk nepoznává jenom cizí kultury, ale především sám sebe.

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ