HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Indonésie


POSLEDNÍ DISKUSE

Jídlo a pití

Základ stravy je tvořen rýží, rýžovými nudlemi a rybami. Můžete se naprosto spolehnout, že v jakémkoliv pouličním stánku či restauraci bude na jídelníčku Nasi goreng (smažená rýže) a Mie goreng (smažené rýžové nudle), doplněné vajíčkem, zeleninou a kousky masa nebo krevetVýborná je knedlíčková polévka Bakso. Pouliční stánky a warungy jsou místa, kde se dá najíst nejlevněji – ceny se pohybují od 10 do 20 Kč, podle druhu, výběr jídla je však poněkud omezenější než v restauracích označené Rumah Makan, kde si mnohdy můžete dopřát i studené pivo Bintang v ceně kolem 35 Kč.

Několik slov k zapamatování:

  • nasi - rýže
  • mie - nudle
  • goreng - smažené
  • ayam - kuř
  • esapi - hovězí


Samozřejmě mají velkou spoustu specialit, ale je dobré vědět, co tak zhruba do úst dáváte. Indonésané nejí (kromě drobných kmenů v džungli, ke ketrým se nejspíš nedostanete) brouky ani žádný hmyz! Možná vám bude v čaji plavat mravenec, ale to je tak asi vše. Doporučuji jídla, která byla uvařená (zabije to špatné bakterie). Je dobré mít s sebou mobil a v něm internet a popř.si nějaká ta jídla vygooglit. A pak už si jen vychutnávat tu skvělou chuť...hmm :-)

Budete-li jíst, jako místní, rukou, dělejte tak jen pravačkou, protože levá ruka je nečistá a používá se k omývání po toaletě - ano, v Indonésii nepoužívají toaletní papír.
Místo nože používají lžíci. Do levé ruky vidličku, do pravé lžíci. Maso odtrháváme.
Taktéž buďte opatrní i s různými chilli omáčkami. Chilli omáčka = sambal. Sambal má totiž dvojí efekt pálení. Poprvé, když jídlo vstupuje dovnitř, a podruhé, když jde ven...chápete, že jo? :-)
Pozor o cenu jídla a pití nesmlouvejte! Cena je už tak dost nízká pro nás Evropany.
Určitě vyzkoušejte tradiční smaženou rýži s kuřetem nasi goreng ayam, nebo polévku soto. Specialit mají opravdu nepřeberné množství, tudíž se nebojte zkoušet.

 

 


01.02.2015, Petr Jakuba


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Když to stojí za to, většinou to nestojí nic.