HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Indonésie


POSLEDNÍ DISKUSE

Jídlo a pití

Základ stravy je tvořen rýží, rýžovými nudlemi a rybami. Můžete se naprosto spolehnout, že v jakémkoliv pouličním stánku či restauraci bude na jídelníčku Nasi goreng (smažená rýže) a Mie goreng (smažené rýžové nudle), doplněné vajíčkem, zeleninou a kousky masa nebo krevetVýborná je knedlíčková polévka Bakso. Pouliční stánky a warungy jsou místa, kde se dá najíst nejlevněji – ceny se pohybují od 10 do 20 Kč, podle druhu, výběr jídla je však poněkud omezenější než v restauracích označené Rumah Makan, kde si mnohdy můžete dopřát i studené pivo Bintang v ceně kolem 35 Kč.

Několik slov k zapamatování:

  • nasi - rýže
  • mie - nudle
  • goreng - smažené
  • ayam - kuř
  • esapi - hovězí


Samozřejmě mají velkou spoustu specialit, ale je dobré vědět, co tak zhruba do úst dáváte. Indonésané nejí (kromě drobných kmenů v džungli, ke ketrým se nejspíš nedostanete) brouky ani žádný hmyz! Možná vám bude v čaji plavat mravenec, ale to je tak asi vše. Doporučuji jídla, která byla uvařená (zabije to špatné bakterie). Je dobré mít s sebou mobil a v něm internet a popř.si nějaká ta jídla vygooglit. A pak už si jen vychutnávat tu skvělou chuť...hmm :-)

Budete-li jíst, jako místní, rukou, dělejte tak jen pravačkou, protože levá ruka je nečistá a používá se k omývání po toaletě - ano, v Indonésii nepoužívají toaletní papír.
Místo nože používají lžíci. Do levé ruky vidličku, do pravé lžíci. Maso odtrháváme.
Taktéž buďte opatrní i s různými chilli omáčkami. Chilli omáčka = sambal. Sambal má totiž dvojí efekt pálení. Poprvé, když jídlo vstupuje dovnitř, a podruhé, když jde ven...chápete, že jo? :-)
Pozor o cenu jídla a pití nesmlouvejte! Cena je už tak dost nízká pro nás Evropany.
Určitě vyzkoušejte tradiční smaženou rýži s kuřetem nasi goreng ayam, nebo polévku soto. Specialit mají opravdu nepřeberné množství, tudíž se nebojte zkoušet.

 

 


01.02.2015, Petr Jakuba


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Zrušení vízové povinnosti -dobře nebo špatně?
Sponzorováno