HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

USA


POSLEDNÍ DISKUSE

Americký Yellowstone - vstup do nitra země

Americký Yellowstone - vstup do nitra země

Naše planeta podléhá neustálým proměnám. V některých místech si tohoto procesu sotva všimnete, jinde cítíte v krajině věčnost. V Yellowstonu cítíte proměnu ve všem. Člověk tady má pocit, jakoby by byl přítomen zrodu něčeho nového.Všechno začíná ospalým bleděmodrým ránem. Oblohu kryjí husté mraky. Že by se mezi nimi prodralo slunce, vypadá dost beznadějně. Vzduch voní mokrem. Za chvíli prší. Na obzoru se válí husté chuchvalce ranní mlhy. Najednou slunce! Po nějaké chvíli se zastavujeme na kraji silnice. Zvětšující se hlouček lidí se naklání přes zábradlí mostu - bizoni ! A pak už přichází „ďáblova kuchyně" - srdce Yellowstonu. V jeho středu Old Faithful - nejznámější gejzír národního parku.


Old Faithful, Yellowstone, USA

Old Faithful je nejznámějším gejzírem národního parku Yellowstone. Má velmi výstižné jméno, česky se nazývá "Starý věrný". Jak se o něm tvrdí, je na něho spolehnutí. Každých šedesát až osmdesát minut vychrlí ze svého jícnu do výšky až padesáti pěti metrů pulsující fontánu horké vody doprovázenou chomáči páry, trhajícími se ve větru. Kolem sebe cítíme jemný čpavý pach síry. Přihlížíme tomuto přírodnímu divadlu z bezpečné vzdálenosti. Představení odehrávající se před našima očima je naprosto dokonalé - jako z opravdového přírodovědného filmu.

Výbuchy horké vody slábnou, až nakonec ustávají. Z nízkého nenápadného pahorku se ale ještě stále valí chuchvalce horké páry. Napětí přihlížejících se pozvolna uvolňuje, lidé se pomalu rozchází. Neleníme a vydáváme se dál do terénu - plni očekávání, co všechno ještě uvidíme. Také všude dál to nepřetržitě vře, bublá a prská. Tady mezi gejzíry, horkými prameny a pestrobarevnými nádržemi se cítíme hodně blízko středu Země,... jako uprostřed obrovské kuchyně přímo v podsvětí.

 

Grand Prismatic Spring, Yellowstone, USA

Grand Prismatic Spring, největší horký pramen Yellowstonu, měří sto deset metrů v průměru. Pro jeho ohromné rozměry jej nelze ze stezky pojmout do záběru. Ze zemské perspektivy není vůbec vidět jeho nádherně tyrkysové oko, pouze oranžově zbarvené pramínky permanentně odtékající horké vody. V tuto chvíli závidíme ptákům majícím křídla.

Barevné vodní nádrže se předhánějí ve své kráse a pestrosti barev. Jejich zbarvení závisí na kyselosti vody. Nejdůležitější je však její teplota, která směrem k povrchu postupně klesá. S teplotou souvisí výskyt různých druhů mikroskopických organismů, jako jsou bakterie a řasy. V nitru horkých pramenů začíná barevné spektrum jasnou modrou barvou, potom následuje barva smaragdová a světle žlutá. Duhový prstenec uzavírá sytě oranžová až žlutohnědá. Vápencové vrstvy zabarvují do jemných odstínů také sloučeniny síry, železa a manganu. Mezi nejpůsobivější vodní nádrže patří bezesporu na fotografii zobrazený tyrkysově žlutý Morning Glory Pool.

Morning Glory Pool, Yellowstone, USA

Často potkáváme jednotlivé bizony i celá bizoní stáda. Na louce bezstarostně skotačí telata - pár metrů od nás. Bizoní mámy jen sem tam po očku mláďata pozorují, aby se někam nezaběhla. Bizoni klidně kráčí po loukách, po stezkách i po silnici. Tak nějak si představujeme ráj, kdy se zvířata bát lidí nemusí. Blízkost takového krásného mohutného divokého zvířete je pro nás nebývalým zážitkem.

Navečer se potulujeme v oblasti Lower Geyser Basin. Gejzír Clepsyra je právě v činnosti. Chrlí téměř bez přestávky hektolitry vody a není vůbec k zastavení. Kolem opět spousta páry. Kam až oko dohlédne, se zvedají ze země kouřové sloupce. Po levé straně prská sice malý, zato ale velmi vytrvalý Jet Geyser. O kousek dál syčí fumaroly a bublá horké bahno. Země vře. Periody mezi výbuchy se u jednotlivých gejzírů velmi různí. Někdy trvají několik minut, hodin nebo dní. Na nakteré gejzíry se čeká dokonce roky.

 

Gejzíry, Yellowstone, USA

Yellowstone je největší aktivní termální oblastí na světě. Na 9 000 km2 rozlehlém území se vyskytuje několik stovek gejzírů, deset tisíc termálních pramenů a bahnitých kotlů. Stáří Yellowstonské plošiny se odhaduje na pouhých šest set tisíc let. Vznikla kolosální erupcí. Ohromný kráter se pak postupně naplnil tuhnoucí lávou.

Jsme plně zabráni do obdivování vší té krásy a ani si nevšimneme, že se na stezkách najednou vylidnilo. Původně nevinně vyhlížející bílé mraky se totiž rychle proměnily v hustou tmavou šeď. V dálce nad zvlněným obzorem proťal oblohu klikatý blesk. K zemi padají první drobné kapky. My se však nemůžeme od té krásy odtrhnout, doufáme, že poprchávat přestane. Užíváme si samoty. Slunce se ztrácí za stále houstnoucími mraky a nakonec za pruhem tmavého lesa. Do kraje se vkrádá pozvolna tma.

 

Yellowstone, USA

Pak se ale najednou nebe ještě jednou zabarví. Hraje úžasnými tóny modré, fialové a růžové barvy. Přírodní divadlo je tak fantastické, že pokračujeme dál naší cestě. A země stále vaří. Úžasná nálada! Stavíme stativ, chceme vyfotit ještě aspoň jeden dva snímky. Blesk projede oblohu. Najednou leje jako z konve. Blesk jeden za druhým. Během pár minut jsme promoklí úplně do poslední nitě. Pod srolovanou tenkou šusťákovou bundou schováváme techniku. Déšť je tak hustý, že nevidíme vůbec na cestu. V chatce sušíme celou noc své oblečení a doufáme, že se foťákům nic nestalo.

U travertinových teras ale přichází zklamání. Kdysi zářivě bělavé sintrové vrstvy jsou z velké části mrtvé - suché a polezlé špinavou šedí. Hodně barevno je po pravé straně Mamutích teras. Na jižní straně travertinového svahu září bělostná barva. Nánosy nerostu tady neúprosně pohlcují okraj lesa. Balí kmeny a větve do tlusté vápencové vrstvy. Časem je úplně pohřbí.

 

Mamutí terasy, Yellowstone, USA

Přímo před očima se nám odehrává velká geologická přeměna. Dozvídáme se, že všechny tyto gejzíry, nesčetné horké prameny, kotle bublajícího horkého bahna a fumaroly pulsují nad komorou plnou žhavého magmatu vzdálenou od povrchu pouhých pět až šest kilometrů. - Načasovaná bomba, připomínáme si v této krásné chvíli. Je totiž jen otázkou času, kdy dojde k další gigantické explozi... A co bude potom?

Yellowstone je nejstarší (od roku 1872) a asi také neznámější národní park na světě. Jak časem zjišťujeme, tak i tady, v místech prochozených snad křížem krážem, se dá najít úplně nový až mystický pohled na svět. Máme velkou radost z objevení této krásné živé duhové kupky - v oblasti, kde je tak blízko do středu Země.

Yellowstone, USA

Nádherné fotky umělecké a cestovatelské dvojice můžete vidět na jejich promítacím turné. Více o programu promítání na www.motani.eu Nedávno jsme s Kateřinou a Milošem udělali rozhovor, ve kterém se dozvíte, jak se fotí přírodní krásy. O nejkrásnější americké poušti můžete dále číst v článku Bílá královna.


Věděli jste, že…

 • název Yellowstone je odvozený od 30 km dlouhého kaňonu Grand Canyon of the Yellowstone, jehož skaliska jsou zabarvena do žluta
 • jedná se o největší termální oblast na světě
 • na území se vyskytuje několik stovek gejzírů, 10 000 termálních pramenů, a bahnitých kotlů
 • největší gejzír na světě Steamboat Geyser chrlí až 130 metrů vysoký vodotrysk
 • Old Faithful vyvrhne každých 60-80 minut za dobu pěti minut okolo 31 000 litrů horké vody
 • Grand Prismatic Spring je největším horkým pramenem Yellowstonu, má 110 metrů v průměru
 • ve středu parku se rozkládá jezero Yellowstone Lake o rozloze 360 km2 – největší horské jezero v Americe
 • 1872 byla oblast vyhlášená za první národní park USA
 • od roku 1978 byl park zařazen do seznamu UNESCA
 • park se rozkládá na ploše okolo 9 000 km2
 • leží ve státě Wyoming, zasahuje částečně také do států Idaho a Montana
 • yellowstonská vulkanická plošina leží ve výšce 2100-2400 m
 • oblast je obklopena 3000-3300 metrů vysokým prstencem pohoří Rocky Mountains s vrstvami starými až 2,5 miliard let
 • stáří yellowstonské vulkanické plošiny se odhaduje na pouhých 600 000 let
 • plošina vznikla kolosální erupcí, při které bylo vyvrženo do vzduchu 1000 km3 horké horniny (800krát více než při výbuchu sopky Mt. St. Helens roku 1980)
 • vznikla 70x50 kilometrů velká a 800 metrů hluboká kaldera (kráter vzniklý propadnutím centrální části sopky po vyprázdnění magmatického krbu), která se posléze naplnila tekoucí lávou
 • další a další výbuchy (poslední před 60 000-70 000 lety) kráter postupně naplnily a vytvořily plošinu
 • plošina je fázi pozorovatelné přeměny, každý rok se vyklenuje o přibližně patnáct milimetrů

horkým magmatem naplněná komora ležící pouhých pět až šest kilometrů pod povrchem je tikající bombou - je jen otázkou času, kdy dojde k další gigantické explozi

v roce 1988 zachvátil Yellowstone zničující požár, bylo spáleno přes 3200 km2 plochy – okolo třicet šest procent yellowstonského lesa

v současné době roste v Yellowstone nový zdravý les

fauna – bizoni, medvěd grizzly, medvěd černý, losi, jeleni wapiti, ovce tlustorohá, vidlorozi, svišti, sysli, vlci, kojoti, a další.

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Informace: Fishing Bridge, Grand Village, Old Faithful, Canyon Village, Mammoth Hot Springs Visitor Center; www.nps.gov/yell

Průvodce parkem: hezký a obsáhlý průvodce parkem včetně popisu zajímavých túr najdete třeba zde liveoncelivewild.com/guide-to-yellowstone-national-park/.

Otevírací doba: park je otevřený celoročně, od listopadu do dubna hodně cesta kvůli sněhu uzavřených

Aktivity: vyhlídky, stanování, krátké a celodenní túry, treking, plavba na lodích, lezení, rybaření, jízda na koni, běžkaření, pozorování zvířat, multimediální programy

Pro divoké stanování je potřeba permit, povolení, které si lze zajistit v některém z informačních center

Ubytování: 11 kempů, chatky, lodge, hotely

Ubytování v okolí parku: Jackson, Cody, Livingston, Asthon,

Klima: v létě 2-27 °C, výjimečně až 32 °C, v zimě -18 až -1 °C, 200-2000 mm srážek

Nejlepší doba pro cestování: od poloviny května až do konce září, v červnu a srpnu velmi velká návštěvnost, nutné zajistit rezervace hodně dopředu

HLAVNÍ TRASY A OKRUHY

West Thumb Geyser Basin – jezero Yellowstone Lake, četné horké prameny, gejzíry, fumaroly

Upper Geyser Basin – Old Faithful Geyser (nejznámější gejzír s častými explozemi), velmi početné významné gejzíry – Grand Geyser, Giant, Castle, Grotto, Artemisisa, Riverside Geyser a další, nejkrásnější tyrkysově-žlutá nádrž Morning Glory Pool, další velmi krásné barevné nádrže – Chromatic Pool, Beaute, Cresced, Doublet Pool.

Black Sand Basin – pěkný Cliff Geyser

Biscuit Basin – Sapphire Pool, Mustard Geyser

Midway Geyser Basin – největší horký pramen Grand Prismatic Spring

Lower Geyser Basin – velmi vytrvalý Fountain Geyser, malý, ale vytrvalý Jet Geyser, dále Clepsyra, Morning Geyser, Celestine Pool, Silex Spring, fumaroly, bahnitý kotel Fountain Paint Pot

Firehole Lake Drive – Great Fountain Geyser, další gejzíry a horké prameny

Norris Geyser Basin – četné gejzíry, krásně tyrkysové prameny, největší gejzír na světě Steamboat Geyser

Canyon Area – žlutě zbarvený kaňon Grand Canyon of Yellowstone, vodopády Upper Falls, Lower Falls, četné vyhlídky na kaňon

Mud Volcano – bahnité kotle, fumaroly

Mammoth Hot Springs – sintrové terasy, horké pramenyDiskuse


Ve vašem článku uvádíte: "název Yellowstone je odvozený od 30 km dlouhého kaňonu Grand Canyon of the Yellowstone, jehož skaliska jsou zabarvena do žluta" To je však omyl. Název parku pochácí od názvu řeky Yellowstone River. Tak ji pojmenovali Indiáni (ale svým jazykem jako "Mi tse a-da-zi") ještě před příchodem Evropanů podle žlutých skal v DOLNíM toku řeky. Francouzi si název přeložili jako "Riviere des Roches Jaunes" a Angličsné nejdříve jako "Yellow Stone River" a později jako dnešní Yellowstone River. Název parku jako Yellowstone National Park není vůbec uveden v zákoně o jeho zřízení. Jeho pojmenování vzniklo později podle názvu řeky, která jím protéká. Jaromír Krejčí
11. 12. 2012, 05:18:22

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Dle všech existujících statistik v této oblasti v této době nikdy neprší!

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

Sponzorováno