HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

USA


POSLEDNÍ DISKUSE

Pohled na Yosemitské údolí z vrcholu Half Dome

Pohled na Yosemitské údolí z vrcholu Half Dome

Hora Half Dome je jednou z hlavních ikon údolí Yosemite, nacházející se v kalifornském pohoří Sierra Nevada. Tuto kamennou kupoli dómu rozbily v půli ustupující ledovce doby ledové, které v Yosemite zanechaly údolí hluboké až 1 200 metrů. Jeho pozoruhodná krása každoročně láká k návštěvě miliony turistů i horolezců z celého světa.Perfektně (ne)dobytná hora

Po mnoho let byl Half Dome (2693 m) považován za „perfektně nedobytné místo, kam lidská noha nikdy nevkročí“. Toto tvrzení však porušil George Anderson, který v roce 1875 stanul na vrcholu hory. Přitom položil základy cestě na kupoli, tvořené dvěma ocelovými lany, která se k výstupu používá dodnes.

Výstup na Half Dome je však dodnes považován za jeden z nejobtížnějších treků v Yosemite a ten, kdo ho zdárně projde, si potom jako suvenýr může pořídit tričko s nápisem: „I made it to the top“. Po cestě nahoru totiž překonáte 1 450 výškových metrů a z cesty na kupoli dómu se nezkušenému lezci snadno mohou rozklepat nohy. Každopádně, pokud se rozhodnete jít nahoru, připravte se na náročný den (10 až 12 hodin na cestě), který vám však plně vynahradí nepředstavitelně krásné výhledy po Yosemitském Národním parku.


Duha nad Vernal Falls v odpoledním slunci, Yosemity, USA.Duha nad Vernal Falls v odpoledním slunci, Yosemity, USA.

Čelní pohled na Half Dome, Yosemity, USA.Čelní pohled na Half Dome, Yosemity, USA.

Pohled na Hlaf Dome z Yosemitského údolí, Yosemity, USA.Pohled na Hlaf Dome z Yosemitského údolí, Yosemity, USA.

 

Prohlédněte si celou fotogalerii k článku...


Po schodech nad vodopády Vernal Falls a Nevada Falls

Cesta na Half Dome začíná (ideálně za úsvitu) poblíž kempů Upper, Lower, a North Pines. Už po pár krocích se začne prudce stoupat vzhůru a podél vodopádů Vernal Falls vás čeká zdánlivě nekonečné kamenné schodiště. Pokud se tu ocitnete na jaře, vodopád překvapí svojí mohutností a množstvím vody, na podzim naopak po kolmé stěně stéká pouze úzký pramínek vody. Nejkrásnější jsou Vernal Falls v odpoledním slunci, kdy se kolem nich formuje duhový oblak.

Nad Vernal Falls minete jezírko Emerald pool a nad ním voda stéká přímo po ploché skále. Postupně dojdete až k dalším vodopádům, Nevada Falls. Tady už jste vysoko nad údolím a naskytne se vám pohled téměř jako z ptačí perspektivy. Odsud je také stoupání už mírnější, tedy až pod kupoli Half Domu, kam dojdete po cca 4,5 – 5 hodinách chůze.

Cesta na vrchol, Half Dome, Yosemity, USA.Cesta na vrchol, Half Dome, Yosemity, USA.

Po lanech na vrchol Half Dome

Tady začíná opravdová zábava! A pro ty, kteří nejsou zvyklí lézt po skalách, celkem výzva. Pod ocelovými lany, vedoucími na vrchol, najdete hromadu starých rukavic a pokud jste si nevzali svoje vlastní, mohou se některé z nich hodit pro lepší přidržování na lanech. Po cestě nahoru se totiž převážně držíte pouze rukama, povrch skály je dokonale hladký a na nohy se nedá stoprocentně spoléhat.

Nahoře vás však čeká opravdová odměna v podobě kouzelných výhledů po celém Yosemitském údolí a dost velké části tohoto národního parku. Teď máte za sebou polovinu treku a snad jste si na cestu zpátky vyšetřili alespoň půl dne.

Pohled do Yosemitského údolí z vrcholu Half DomuPohled do Yosemitského údolí z vrcholu Half Domu

Čelní stěna Half Domu

Vysoké žulové skály Yosemitského národního parku však lákají také horolezce z celého světa. Největší výzvou v údolí je nepochybně slavný El Capitan, nebo-li El Cap, vysoký více než 900 metrů. Čelní stěna Half Domu je klasifikována obtížností VI a prvním free sólo výstupem se může pochlubit horolezec Alex Honnold, který zároveň drží rekord v nejkratším čase výstupu: 1:22 hod.

Slavný El Cap, neboli El Capitan, Yosemity, USA.Slavný El Cap, neboli El Capitan, Yosemity, USA.

Praktické informace

Do Yosemitského údolí se dostanete vlaky Amtrak, nebo autobusy Greyhound, s navazujícím spojením na autobusy společnosti YARTS.

 

Místo v kempu si můžete rezervovat zde.

 

Pro výstup na Half Dome je potřeba žádat o povolení, počet osob za den je z hlediska bezpečnosti omezen. Zde se dočtete potřebné informace.

 

Začátek treku: poblíž kempů Upper, Lower, a North Pines. Po celém údolí se můžete dopravovat autobusy zdarma.


02.11.2015, Marie Vítková


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Žiji dnes, zítra být nemusí.

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ