HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

USA


POSLEDNÍ DISKUSE

Indiánské dobrodružství: Na koních apačskými lesy

Indiánské dobrodružství: Na koních apačskými lesy

 

Nakoupit koně, sehnat zásoby, nalánovat trasu. Pak už stačí jen vyrazit arizonskými stezkami do divočiny. Odměnou vám bude život zcela mimo civilizaci.Někdy se to tak stane, plán se zbortí jako domeček z karet. Přijeli jsme do slunné Kalifornie s cílem přejet Sierra Nevadu na koních a pokračovat až do Oregonu. Mohutná jarní bouře ale zasypala hory víc než pěti stopami sněhu.


ArizonaArizona

Na koních, ArizonaNa koních, Arizona

Nejprve se projíždí skrze kaktusyNejprve se projíždí skrze kaktusy

 

 

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Plán B vymýšlíme na volném internetu u pumpy. Slovo dalo slovo - přes Arizonu prý vede krásný trek vhodný i pro koně. Je to jen pár mil. Tak jedem.

Po dnu a noci za volantem jsme se ráno probudili v autě v národním parku hned za městem Tucson. Vše kolem kvetlo, úplná zahrada. Všude kam se člověk podívá, jsou zelené kopce a u města zelené pláně. Ale všechno jsou to kaktusy. Tisíce tvarů, stovky druhů a snad miliony barevných květů. Ale nic co žerou koně! Ke všemu 110°F (něco kolem 40°C). Celá trasa Arizona Scenic Trail vede touhle polopouští a až na horách v severní části země je trochu snesitelná pro koně. Věděli jsme, že nemá cenu na nic čekat. Následující měsíce časného léta jsou obdobím sucha. Přívalové deště přijdou až v červenci.

Nákup koní

Po týdnu máme koupené tři kobyly. První je bílá plemene quarter horse, druhá je arabka a třetí registrovaný indiánský kůň z nedaleké rezervace kmene Navaho. Ty dvě bílé po 500 USD i se sedlem. Hnědka Indy byla v nejlepší kondici, ale přesto jsme ji koupili jen za 300 dolarů.

Vyrážíme z Cliftonu, důlního městečka v poušti, kterým protéká řeka San Francisco. Plán je projít zelenými kaňony této říčky. Najít její přítok Blue River. Hlubším kaňonem téhle řeky stoupat k horám a dosáhnout jich u osady Alpine. Je to sotva 150 mil, ale pár kilometrů za městem končí silnice a u Blue River i stezka. Pak už nás čeká volný terén, až před Alpine je zase prašná silnička.

Kdo se bojí, nesmí do lesa. V našem případě do pouště. Balíme na 14 dní i s mírnou rezervou. Cesta by nám měla trvat jen deset dní. Ale člověk nikdy neví. Může nám puma potrhat koně nebo jej uštknout had. Ještě sbalit granule sena pro koně a už se práší od kopyt.

Arizona

Setkání s chřestýšem

Po týdnu už je všechno jak má být. Kalhoty rozedrané od kaktusů. Nová košile roztržená na rameni a zaprášená tak, že sotva poznám vzor. Koně baští stále granule. Směrem k horám je stále více trávy, ale pořád málo. Hlava mi nebere z čeho tu žijí medvědi hnědí, co v noci obcházejí náš tábor. Taky už jsem shodil první přebytečná kila. Za tuhle cestu jich bude 16. A přitom si jíme jako páni. Ráno kotlík ovesné kaše a večer kotlík rýže se sušením masem. Bohužel v řece nejsou ryby. Předloni byl v horách požár. Přívalový déšť smyl popel do řeky a vše vyhubil.

Až dojdeme do hor nad Alpine bude nám bohatý rybolov satisfakcí. Teď ale trávíme den odpočinku zašíváním, pastvou koní, koupáním a rýžováním zlata. Kdyby tu nebylo těch medvědů a hadů, tak by to byl vlastně docela pohodový výlet. Ale neustálé riziko bystří smysly a čeří fantazii.

chřestýši se potkáváme každý den. Většinou na koni, ale párkrát i přímo v táboře. Naštěstí je chřestění skutečně nepřeslechnutelné. Jinou věcí je jejich nátura. Had nikam nemizí, když slyší hluk, stočí se do obrané pozice a čeká, jak to dopadne. Vždycky má zelenou. My na koních s celkovou živou hmotností 1700kg čekáme až se sotva dvoukilový had uklidní a odplazí do chrastí. Taky jsme zjistili, že ten satelitní telefon právě tady umí vysílat jen sms. Jedno uštknutí, devět hodin života, několik dní jízdy k prvním lidem, jedna sms. Skvělá bilance pro chvatné večerní stavění tábora v podrostu kolem řeky. Po pár dnech jsme si na riziko zvykli.

Přidala se k nám i fenka

Dva exoti

Za Alpine je nám i koním hej. Trasu terénem a bez cest si vybíráme jen proto, že nám na štěrkovkách chybí dobrodružství. Koně už jsou nasvalení. Naše výstroj i výzbroj už dávno nevypadá nová a nepoužitá. Často nás zastavují Američané a fotí si nás jako exoty a nevěří, že jsme sem nepřišli dírou v čase. Prý nám chybí jen revolvery. No, nám taky, třeba když jsme potkali v kaňonu Leonard medvěda na deset metrů. Člověk by měl asi pocit sucha a bezpečí.

Taky se k nám přidala docela milá fenka. Tak se postupně rozrůstáme. Cesta nás vede přes Mogolon Rim stále podél apačské rezervace. Občas i skrze ni. Po dalších dvou stech mil se obracíme na sever. A už nám zbývá jen pár desítek mil do města Flagstaff. Tam naše trasa končí. Koně jsme prodali ve Flagsaffu. Indy kamarádům, ty dvě bílé jejich přátelům. Ti si vzali ke svým pěti dětem i Chejny.

Pohled na Arizonu

Valíme zpátky přes Utah a Nevadu do Oregonu. Letenky prý nejdou přesunout do Arizony. S trochou adrenalinu z rychlé jízdy dorážíme do Medfordu hodinu před odletem. Myslím na Indy, na fenku Chejny i na sprej na medvědy v mém batohu. Na dobré lidi, co vůbec neodpovídají mému předsudku vůči Američanům i na mou rodinu, kterou jsem tři měsíce neviděl, a chybí mi.


08.07.2013, Dan Hála


Diskuse


Axina
Axina
pozitivně zááávidím,ten prožitek,dobrodružství, odvahu se odpoutat a jet za svými sny, to je dobře, není na co čekat, není čas ztrácet čas
23. 07. 2013, 12:40:44
Tak to je úplně super! Vždycky jsem si takový výlet na koních přála. Akorát bez těch medvědů bych se obešla :D.
08. 05. 2014, 12:05:57

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Kdo se bojí, nesmí na cesty!

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ