HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Peru


POSLEDNÍ DISKUSE

Lima a další města Peru

Lima je hlavní město Peru a třetina obyvatel země žije právě v Limě. To činí město přelidněné, hlučné a špinavé. Na periferiích města jsou obrovské chudinské čtvrti, jednou z nejstarších je Villa el Salvador.V těchto oblastech je život opravdu holým bojem o přežití. Není tam zavedena elektřina, voda se musí nosit zdaleka a lékařská péče je naprosto nevyhovující. Mnoho lidí tvrdí, že Lima je bezútěšným městem bez vlastní atmosféry. Záleží ovšem, jak se na to díváte. Na každém kroku je vidět bída a úpadek, ale můžete zde vidět spoustu zajímavých věcí, i když většina budov byla zničena v roce 1746 strašlivým zemětřesením. V Limě se střetává, jako ostatně v každém velkoměstě, obrovská bída s okázalým životem bohatých lidí, kteří žijí ve svých světech krásných rezidencí obklopených vysokými zdmi, kteří nepotřebují vnímat zánik kolem nich. I přesto ale na vás Lima dýchne svou zvláštní atmosféru.
Lima byla založena 6. ledna 1535 Franciscem Pizarrem a její původní jméno bylo Město králů. Roku 1561 zde byla založena universita a osm let poté se město stalo hlavním sídlem španělské inkvizice. Město rychle vzkvétalo a během několika let se stalo velmi důležitým střediskem. To se změnilo roku 1746, kdy ji postihlo obrovské zemětřesení a většina města byla zničena. Opraveno bylo rychle, ale své slávy a okázalosti již znovu nedosáhlo. Během války o nezávislost, v roce 1820, vzniklo mnoho nezávislých států a každý z nich si zvolil svoje hlavní město. To způsobilo, že důležitost Limy jako koloniálního centra, se snížila. Dnes ve městě najdete nespočet muzeí, kostelů, koloniálních budov a památníků, na jejichž prohlídku vám nebude stačit několik dní.

Arequipa

Ve výšce 2 325 metrů nad mořem v horské poušti západních And leží město Arequipa. Je to krásné město obklopené horami, které mají vrcholky pokryté sněhem. Pokud stojíte na hlavním náměstí Plaza de Armas, vidíte vedle sebe tři vrcholky. První je Chachani (6 075), vedle vulkán El Misti (5 822) a Pichu Pichu (5 571). Mnoho budov, které spatříte ve městě, jsou v koloniálním stylu a mnoho z nich je postaveno z velice světlé vulkanické horniny, která se nazývá sillar. Proto je Arequipa nazývána Bílým městem. Ke vzniku města se váže mnoho legend a teorií. Španělé ho znovuobjevili v roce 1540. V roce 1600 bylo město těžce postiženo zemětřesením. Zemětřesení zde byla i v letech 1687, 1868, 1958 a 1960. Přesto se několik původních budov zachovalo.
Nejznámější z nich jsou náboženské budovy nazvané de Santa Catalina. I když už máte za sebou prohlídku velkého množství kostelů a klášterů, tuto prohlídku byste si neměli nechat ujít. Je to pravděpodobně nejbarevnější náboženská budova v Peru. Santa Catalina pokrývá plochu 20 000 metrů čtverečních. Prohlídka trvá přibližně 90 minut. Na náměstí Plaza de Armas stojí impozantní katedrála, jejíž počátky se datují k roku 1656. Byla několikrát zničena, nejprve ohněm a pak zemětřesením. Na náměstí se dále nachází jezuitský kostel La Compaňía, jeden z nejstarších kostelů ve městě. Pokud chcete navštívit muzeum, zajděte do Museo Histórico Municipal, kde jsou uloženy historické dokumenty, fotografie, mapy. Za zmínku stojí i krásné koloniální budovy. Jedna z nejlepších je Casa Ricketts. Tato budova patří nyní bance, ale je v ní umístěno i muzeum a malá umělecká galerie. Dále pak Casona Iriberry, dům, který se datuje do 18. století. Oblíbeným cílem výletů z města je kaňon Colca, který je údajně nejhlubší na světě.

Ica

Příjemné koloniální město se 150 000 obyvateli leží 305 km jižně od Limy. Je hlavním městem provincie Ica. Bylo založeno roku 1563 J. L. de Cabrerou. Město leží nad mlhou přicházející z pobřeží a proto je jeho klima suché a slunečné. Okolní pouště jsou známé velkými písečnými dunami. Ica je zavlažována řekou stejného jména a je známá pro své výborné víno a továrnou na pisco. Ve městě najdete krásné koloniální budovy, muzeum a koná se zde několik každoročních slavností.
Největším lákadlem pro turisty jsou vinice a lihovary. Nejlepší dobou pro návštěvu těchto míst je od konce února do začátku dubna. Nejlepší peruánské víno pochází z vinic Tacama a Ocucaje. Bohužel tyto vinice jsou přísně střeženy. Dostupnější je vinice Alegre, kde se kromě vína vyrábí i pisco. Zapomenout ale nesmíte na návštěvu Museo Regional de Ica. Je to jedno z nejhezčích regionálních muzeí v Peru. Najdete zde kolekce předmětů z Paracas, Nazca a z dob Inků, keramiku, mumie, textil a spoustu jiných pozoruhodností. Další muzeum je Museo Cabrera se sbírkami různě zdobených kamenů a balvanů, které byly každodenním pomocníkem lidí z dob minulých. Pozoruhodné jsou i místní kostely. Kostel San Francisco má okna zdobená barevnými skly, katedrála La Merced zase krásný dřevěný oltář a kostel El Seňor de Luren se chlubí sochou Pána, který je uctíván poutníky. Jedna z velkých atrakcí je také přelet nad písečnými obrazci v Nazca. Pokud podniknete let přímo z Nazca je to samozřejmě levnější, ale pokud spěcháte a nechcete si tuto pozoruhodnost nechat ujít, i z Ica je možné tento let podniknout za cca 100 USD. Blízko se nachází i poloostrov Paracas.

Huaráz

Údolí řeky Santa, kde město leží, bylo dlouhou dobu hlavní dopravní tepnou a vedla tudy hlavní incká obchodní trasa. Přesto všechno se dochovalo pouze malé množství archeologických nálezů, což bylo způsobeno především přírodními katastrofami. Způsobovalo je zvyšování hladiny vody v horských jezerech, jejichž slabé hráze mnohdy neudržely obrovské množství vody a protrhly se. Vylití vody z jezera mohlo být nenadále, způsobené lavinami, nebo pomalé, díky dešťům a rozpuštěnému sněhu. Velký podíl na katastrofách mělo také zemětřesení. Když došlo k takovémuto vylití vody z jezer, obrovský proud vody smíchaný se sněhem, ledem, kameny a jinými věcmi se řítil dolů a nemilosrdně ničil vše, co se mu dostalo do cesty. Této přírodní katastrofě se říká aluvión. Roku 1941 přišlo tímto způsobem o život 5 000 lidí ve městě Huaráz, když se protrhly břehy jezera Palcacocha. Roku 1962 obrovské zemětřesení a lavina z hory Huascarán zabila 4000 lidí. Nejhorší katastrofa se v této oblasti stala roku 1970, kdy zemětřesení o síle 7 stupňů Richterovy stupnice zabilo 70 000 lidí. Po této katastrofě zbylo z Huarázu pouze 10% jeho původní velikosti. Díky zemětřesení se protrhla další jezera a zaživa bylo pohřbeno 18 000 obyvatel města Yungay. Ještě dnes můžeme vidět následky této strašné katastrofy. Vládu tyto hrůzy donutily začít kontrolovat a regulovat hladiny jezer. Město Huaráz bylo obnoveno a nyní je to moderní, i když ne příliš atraktivní místo. Žije zde okolo 80 tisíc obyvatel. Město je hlavně výchozím bodem pro návštěvu pohoří Cordillera Blanca. Ve městě najdete mnoho cestovních kanceláří a organizací, které pořádají krátké i dlouhodobé výlety a výstupy na horský masív. Můžete zde jezdit na horských kolech, lyžovat, sjíždět divoké horské řeky a obdivovat drsnou krásu divokých hor z vyhlídek. V samotném městě se nachází několik muzeí. Asi 8 km od města se nachází Monumento Nacional Wilcahuaín – malé archeologické naleziště z období království Wari. V Huarázu se také konají krásné slavnosti a svátky.

Tacna

Toto město leží asi 1 293 km od Limy a je to nejjižnější peruánské město. Vzhledem k tomu, že leží jen 36 km od chilských hranic je s touto zemí historicky spjato. Žije zde přibližně 150 000 lidí a město leží 560 m nad mořem. V roce 1880, během pacifické války, se město stalo součástí Chile a zůstalo jí až do roku 1929, kdy se připojilo opět k Peru. Je to velice příjemné město a má jedny z nejlepších škol a nemocnic v zemi. Najdete zde restaurace s pravou peruánskou kuchyní. Jedním z hlavních důvodů, proč sem lidé jezdí je hraniční přechod, který je snadno dostupný po silnici nebo železnicí. V městě samotném najdete náměstí Plaza de Armas, které je zobrazeno na bankovce v hodnotě 100 Solů. Je charakteristické velkým klenutým obloukem na počest hrdinů pacifické války. U oblouků stojí sochy admirála Graua a Colonela Bolognesia. Vedle je krásná bronzová fontána, navržená francouzským architektem G. Eiffelem, který navrhl také hlavní katedrálu s krásnými, čistými liniemi. Dalším zajímavým místem je Parque de la Locomotora – v jejímž centru stojí stará lokomotiva používaná za války. Navštívit můžete i Museum de Instituto Nacional de Cultura – představující zejména historii války v Pacifiku a také místní archeologické vykopávky. Dalšími muzei ve městě je Museo de Zela nebo Museo Ferroviario.

Huanavelica

Je hlavním městem stejnojmenné provincie, většina jejího území leží v nadmořské výšce 3 500 metrů. Během léta (květen-říjen) je tu poměrně příjemné počasí. Období dešťů (březen-duben) je daleko méně příjemné, se silnými větry a dešti, které způsobují, že město je často odříznuté od zbytku země. Samotné historické město leží ve výšce 3700 metrů a žije zde okolo 30 000 obyvatel. Před příchodem Evropanů bylo město důležitým inckým centrem. Španělští dobyvatelé ale brzy objevili zdejší bohatství skrývající se v dolech na stříbro. V současné době zde najdete příjemné město s koloniální atmosférou a velkou řadou zajímavých kostelů. Přesto město navštěvuje jen málo turistů, protože leží mimo hlavní trasu mezi Huancayo a Ayacucho. Ve městě je přibližně 7 kostelů, které stojí za návštěvu. První je Santa Ana ze 16 století, další San Francisco, který je známý především svými jedenácti oltáři, které se považují za jedny z nejlepších koloniálních oltářů v zemi, dále pak kostely Santo Domingo a San Sebastián. Všechny tyto kostely jsou známé především díky zdobení stříbrem, většina koloniálních kostelů v zemi je zdobena zlatem. Za návštěvu stojí také horké minerální prameny San Cristóbal, ve kterých se můžete osvěžit. Opomenout nesmíte místní nedělní trh, který je přehlídkou místního odívání, kultury a způsobu života. Pozoruhodný je také tříhodinový výlet do dolů s ložisky rtuti.

Tumbes

Do roku 1941 patřilo toto město Ekvádoru, v dnešní době leží asi 30 km od hranic. Město s pevností a silnou armádou je hlavním městem provincie Tumbes, která je nejmenší v Peru. Ve městě žije cca 50 000 obyvatel. Dejte si pozor na fotografování. Je zakázáno fotografovat cokoliv, co by souviselo s armádou. Město má hlubokou historii, byly zde nalezeny věci starší než 1500 let. Během dob Inků, bylo Tumbes důležitým střediskem. Dnešní město leží asi 5 km od původního starého města, které je na mapách značené jako San Pedro de los Incas.

V samotném městě je většina pamětihodností soustředěna na náměstí Plaza de Armas. Navštívit můžete místní knihovnu, která vystavuje několik kusů cenné keramiky nalezené při výstavbě hotelu. Na náměstí si můžete prohlédnout několik starých budov z konce 19. století. Podél pěší zóny, vycházející ze severní části náměstí, najdete mnoho restaurací, moderních budov a památníků. V okolí města můžete navštívit pláže, například v Caleta Cruz a Zorritos nebo v asi 30 km vzdáleném Puerto Pizarro. V těchto místech se skalnaté pouštní pobřeží, které se v této podobě táhne od střední části Chile, mění na pobřeží s porosty mangrove, které dominují většině pobřeží v Kolumbii a Ekvádoru. Tato změna samozřejmě nabízí možnost pozorovat jiné druhy fauny a flóry. Výlet si můžete také udělat do Reserva de Biosfera del Noroeste. Rezervace pokrývá 2 344 km čtverečních a skládá se ze čtyř oblastí Parque Nacional Cerros de Amotape, Bosque Nacional de Tumbes, Coto de Caza El Angolo a z Santuario Nacional Los Manglares de Tumbes. Uvidíte zde tropický suchý les, mangrovníkové porosty a velké množství fauny.

Piura

Je pátým největším městem v zemi. Žije zde okolo 300 000 obyvatel. I přes to, že leží v poušti, je Piura důležitým zemědělským centrem. Nejdůležitějšími produkty jsou bavlna a rýže. Pěstuje se zde také kukuřice a banány. Těžba nafty z pobřežních polí poblíž Talara je také důležitým odvětvím pro tuto oblast. Ekonomický rozvoj města je ale velmi nejistý. Oblast je sužována velkými suchy a ničivými záplavami. V roce 1983 zde El Niňo zničil 90% veškeré úrody, stejně tak zničil všechny mosty, budovy a ropná pole. To samé se opakovalo roku 1992, kdy El Niňo zničil všechny cesty. V roce 1998 při dalším útoku El Niňa byl zničen most ve středu města a bylo zabito několik lidí. Piura se považuje za jedno z nejstarších koloniálních měst v zemi.
Původně stálo město na severním břehu řeky Chira a jmenovalo se San Miguel de Piura. Bylo založeno F. Pizzarem v roce 1532. Ve městě najdete mnoho historických budov, i když hodně jich bylo zničeno zemětřesením. Dnešním centrem města je velké a příjemné náměstí Plaza de Armas. Navštívit můžete malé muzeum Museo Municipal, kde uvidíte archeologické vykopávky a výstavu umění. Na hlavním náměstí se nachází nejstarší kostel ve městě – Katedrála. Pochází z roku 1588. Dalším kostelem, který můžete navštívit, je kostel San Francisco, kde byla vyhlášena nezávislost města nebo koloniální kostel El Carmen a San Sebastian. Prohlédnout si můžete také dům Anity Goulden, která se sem přestěhovala z Anglie roku 1958 a starala se o sirotky a chudé lidi.

Camana


Toto příjemné město s 35 000 obyvateli, známé svou kuchyní, leží na Pan-americké dálnici, asi 830 km od Limy, mezi Nazcem a Arequipou. Město leží v údolí na pobřeží. Údolím protéká řeka, která produkuje jedny z nejlepších garnátů v zemi. V létě asi 40 km zdejších kvalitních pláží hostí velký počet turistů, zejména z Arequipy. Velmi populární jsou vodní sporty a potápění. Najdete zde pěkné archeologické muzeum a Las Bodeguillas – jeskyně, které prý sloužily jako úkryt pro zlaté poklady Inků.

Cuzco

Je položené asi 3 300 metrů nad mořem a je dodnes centrem indiánských kultur. Je to nejstarší souvisle obydlené město na kontinentu. Žije zde kolem 300 000 obyvatel převážně indiánského původu. Navzdory všem časům si Cuzco uchovalo atmosféru dávných věků a dodnes je zde mnoho budov a ulic z dob Inků. Město bylo založené asi ve dvanáctém století prvním Inkou Manco Capacem.
Centrem města je náměstí Plaza de Armas s koloniálními arkádami kolem celého náměstí s Avenidou Sol. Na náměstí jsou dodnes dvě vlajky, červenobílá peruánská vlajka a barevná duhová vlajka říše Inků. Na náměstí se nachází katedrála v koloniálním stylu postavená v roce 1559 a kostel La Compaňia. Tento kostel je krásně osvětlen a v noci tvoří hlavní dominantu města. Kostel byl postaven jezuity v roce 1571 a v roce 1650 byl poškozen zemětřesením. Třetím nejdůležitějším kostelem ve městě je La Merced. V kostele se nachází muzeum. Další kostely, které můžete ve městě vidět jsou, Santa Clara, San Blas, Santa Catalina a Santa Tereza. Navštívit můžete i mnoho muzeí, například Museo Inka – se sbírkami výrobků ze zlata a kovů, šperků a textilií. Muzeum vlastní 450 queros- dřevěných lodí Inků a tato kolekce je největší na světě. Další muzeum je Museo Arqueológico Qórikancha nebo Museo de Historia Regional s ukázkami incké historie. V okolí Cuzca se nachází velká řada památek z dob Inků, které rozhodně stojí za návštěvu. Mimo jiné je to Tambo Machay, Kenko, Sacsayhuamán.

Iquitos

Se svými 400 000 obyvateli je toto město největším městem v džungli. Je to také hlavní město departmentu Loreto, největšího departmentu ze všech 24, existujících v Peru. Město bylo založeno roku 1750 pro jezuitské misionáře, zejména jako útočiště před indiány, kteří se bouřili a nechtěli být převedeni na jinou víru. Do města se dostanete pouze letadlem nebo lodí. Je to pravděpodobně největší město na světě, do kterého není přístupová cesta po silnici. Od svého vzniku rostlo město velmi pomalu, teprve když se tu začal rozvíjet obchod s gumou, začalo město opravdu vzkvétat. To však netrvalo dlouho. Bylo příliš složité získávat surovinu ze stromů v hustých pralesech, proto Britové vytvořili plantáže těchto stromů v přístupnějších oblastech. V dnešní době je hlavním zdrojem bohatství ropa a také turismus začal být v posledních letech důležitým zdrojem příjmů. Většina turistů využívá město jako základnu pro výlety do pralesů nebo k plavbě po Amazonce.

I ve městě je však několik pamětihodností, které stojí za návštěvu. První je Iron House – Železný dům. Byl navržen G. Eiffelem a vyroben v Paříži. Sem byl kus po kusu dopraven kolem roku 1890. Během této doby sem byly takto přepraveny 3 takovéto domy, ale pouze jeden přežil. Dnes je zde kavárna, restaurace a britský konzulát. Další zajímavostí je Knihovna a Muzeum, obojí představuje život a historii zdejších kmenů. V jihovýchodní části města se nachází místo, kterému se říká Belén. Jedná se o chatrče a domky postavené na vorech, které plují po řece. Místní toto místo nazývají jako Benátky Amazonie. Navštívit můžete i nedaleký typický peruánský trh. Dalším pozůstatkem slavné doby spojené s těžbou gumy jsou Azulejos, ručně malované dlaždice, importované z Portugalska. Tehdejší baroni a boháči si jimi nechávali zdobit domy. Takto dekorovaných domů je nejvíce podél ulic Raimondi a Malecón Tarapaca. Jak již bylo řečeno, turisty sem láká zejména okolí města. V okolí je mnoho malých vesniček a jezer, která můžete navštívit. Asi 27 km od města je botanická zahrada Sachamama. Největším lákadlem je ovšem návštěva neprostupné džungle, která se rozprostírá stovky kilometrů okolo města.

Ayacucho

Leží 2 731 m nad mořem a žije zde přibližně 120 000 obyvatel. I přes svou odlehlost patří mezi jedno z nejzajímavějších měst v Andách, hned po Cuzcu. Město bylo založeno roku 1539. Asi 500 let před příchodem Inků vládlo zdejším oblastem království Wari. Pozůstatky hlavního města tohoto království se nacházejí nedaleko Ayachucho. Ayachucho hrálo také důležitou roli v bojích o nezávislost a mnoho památníků si připomíná bitvu u Ayachucho roku 1824. Centrální Andy jsou jednou z nejméně navštěvovaných oblastí v zemi. Ani Ayachucho nebylo výjimkou. První cesta spojující město s pobřežím byla dokončena roku 1924 a v roce 1960 jezdily do města jen 2 autobusy a vidět zde automobil bylo pro obyvatelé velkým pozdvižením. Výzkumy ukázaly, že v roce 1981 zde bylo pouze 44 km dlážděných cest, jen 7% populace mělo tekoucí vodu a 14% obyvatel používalo elektrický proud. Ayachucho si udrželo dokonalou koloniální atmosféru, jako jedno z mála měst a většina starých budov zde byla dochována.
Navštívit můžete zdejší kostely, je jich zde okolo 33. Kostely jsou typické zdobenými fasádami a interiéry. Uvidíte zde zejména ukázky španělského baroka ovlivněného andskou kulturou. Krásná je Katedrála na Plaza de Armas. Překrásné jsou i zdejší koloniální budovy. Ve většině z nich jsou nyní umístěny kanceláře a vládní organizace a jsou snadno přístupné. Prohlédnout si můžete i rozsáhlé sbírky zdejších muzeí. Museo de Arte Popular představuje stříbrné šperky, koberce, pokrývky, výrobky ze dřeva, keramiku a sbírku fotografií, Museo Andres Avelino Cáceres vystavuje předměty týkající se války v Pacifiku, stejně jako ukázky koloniálního umění. Pokud si chcete prohlédnout sbírku keramiky z království Wari nesmíte zapomenout navštívit Museo Arqueológico Hipolito Unanue. Ve městě se také koná jeden z nejhezčích náboženských festivalů Semana Santa, který se koná týden před Velikonocemi.

Puerto Maldonado

V minulém století bylo toto město důležitým těžebním místem a také střediskem pro obchod s gumou a mnohem později také pro těžbu zlata a ropy. Pěstují se zde také ořechy a káva. Rozvinuté je také pastevectví. Díky tomu je město důležitým přístavem a hlavním městem provincie Madre de Dios. Není to příliš hezké město, cítíte zde atmosféru města na hranicích. Žije zde okolo 37 tisíc obyvatel a jedinou zajímavostí je pozorování rychlého růstu města. Puerto Maldonado je spíše používáno jako výchozí bod pro objevování okolí. Nedaleko se nachází město Laberinto, kde si můžete prohlédnout zlaté doly. Můžete podniknout výlet podél řeky Río Madre de Dios, navštívit rezervaci Zona Reservada Tambopata-Candamo nebo podniknout plavbu k bolivijským nebo brazilským hranicím. Ujít byste si také neměli nechat návštěvu národního parku Manu.

Puno

Město bylo založeno roku 1668 poblíž dolů na stříbro. Dnes je hlavním městem provincie a má přibližně 80 000 obyvatel. Pro mnoho turistů je Puno jedním z nejvyšších míst, které kdy navštívili, neboť leží ve výšce 3 830 m. nad mořem. Proto je nutné si uvědomit, že počasí v takovéto nadmořské výšce může být extrémní. V období od června do srpna noční teploty klesají pod bod mrazu. Puno samo o sobě není zajímavým městem, pro turisty slouží jako výchozí bod k návštěvě jezera Titicaca. Přesto zde najdete několik zajímavostí. Jednou z nich je La Catedral, postavená roku 1757 se zdobenou fasádou a stříbrným hlavním oltářem. Po návštěvě papeže Pavla VI. roku 1964, zde byla umístěna vlajka Vatikánu. Další vaší zastávkou může být Museo Carlos Dreyer se soukromými sbírkami. Za návštěvu také stojí Casa del Corregidor – nejstarší budova ve městě nebo Huajsapata Park se sochou prvního Inky Manco Capaca, který se dívá na jezero. Z parku je na jezero nádherný výhled.

Trujillo

Toto pobřežní město s 650 000 obyvateli je třetím největším městem v zemi. Leží asi 560 km severně od Limy a na jeho poznání budete potřebovat několik dní. Město bylo založeno roku 1535 F. Pizarrem a v dnešní době je atraktivním koloniálním městem. Poblíž města se nachází mnoho důležitých památek. Jednou z nich je Chimu, bývalé hlavní město království Chan Chan a také Chrám slunce a měsíce s pyramidami. V městě samotném naleznete velké množství nádherných koloniálních budov a kostelů. Jmenovat můžeme některé z nich El Carmen, El Belén, Santo Domingo, San Francisco, La Compaňía, Santa Clara, La Merced. Zapomenout nesmíte na náměstí Plaza de Armas s krásnou sochou, která je věnována práci, umění a svobodě. Náměstí, jako ve většině případech, dominuje katedrála s krásnou bazilikou. Každou neděli se zde koná slavnostní ceremonie. Navštívit můžete samozřejmě i několik muzeí. Museo Cassinelli předvádí soukromé archeologické sbírky, které jsou umístěné takřka v benzínové stanici. Další je Museo de Arqueología, které disponuje malými, ale zajímavými sbírkami archeologických vykopávek z okolí města.

Cajamarca

Město leží 2 650 m. nad mořem a je hlavním městem této oblasti. V tomto klidném, koloniálním městě žije okolo 70 000 obyvatel. Okolní krajina je pro turisty velmi atraktivní, zejména v období dešťů. Historie města a jeho okolí sahá do hluboké minulosti. Jako jedno z hlavních sídel Inků, hrála Cajamarca důležitou roli v obsazování území Španěly. Bylo to právě zde, kde dobyvatelé oklamali, uvěznili a později i popravili Inku Atahualpu. I dnes je toto město jedním z nejdůležitějších v severních Andách. Najdete zde krásnou koloniální architekturu, výbornou místní kuchyni a zajímavé lidi. Nedávno otevřené zlaté doly dávají městu ještě lepší výhledy do budoucna. Přesto všechno, Cajamarca není hlavním turistickým centrem, protože leží daleko od hlavních turistických tras. To ji ovšem mnohdy dělá ještě přitažlivější.

Ve městě samotném najdete několik zajímavostí. El Cuarto del Rescate – jediná dochovalá budova z dob Inků. V ní se nachází místnost, kde byl vězněn Inka Atahualpa. Další památkou je El Complejo de Belén - komplex budov skládající se z nemocnice a kostela. Navštívit můžete i náměstí Plaza de Armas. Je to velice příjemné místo s krásnou zahradou a dvěma kostely – jedná se o kostel San Francisco a Katedrálu. Ve městě je i několik zajímavých muzeí. Například Museo Arqueológico – se sbírkami keramiky a unikátní sbírkou ceremoniálních kopí nebo Museo de Etnografía se sbírkami místních kostýmů, oblečení, domácích a zemědělských nástrojů, hudebních nástrojů a výrobků ze dřeva, kůže a kamenů. Další zajímavostí je kopec Cerro Santa Apolonia, který se tyčí nad městem a je snadno dosažitelný. Najdete zde vytesané kameny, které pravděpodobně pocházejí z dob Inků a z období Chavín. Ve městě také probíhá velké množství festivalů a svátků. Pokud se vydáte ven z města můžete navštívit horké minerální prameny Baňos del Inca, asi 6 km od Cajamarca. Pozoruhodná je i vesnička Aylambo s hrnčířskou obchodní školou, Cumbe Mayo – skvěle postavený kanál nebo koryto táhnoucí se několik kilometrů přes temné vrcholky hor.

Chiclayo

Město ležící na severním pobřeží, s horkým a slunečným klimatem. Chiclayo je stejně jako ostatní města ležící na severu, centrem pro výrobu čarodějnických předmětů a potřeb. Mezi zajímavá místa v okolí města patří archeologická neleziště – Túcume, Batán Grande a Huaca Rayada, kde bylo roku 1987 založeno mauzoleum královského rodu Moche. Jedním z největších zdejších objevů byla hrobka Seňora de Sipána, jehož pohřební šaty byly zdobeny zlatem, stříbrem a šperky. Archeologové se domnívají, že byl královským vládcem přibližně před 1 600 lety a že zemřel ve věku 30ti let. I přes velké výzkumy je ale hrobka zahalena stále rouškou tajemství. Všechny předměty nalezené v hrobce můžete vidět v Brüning Museum v Lambayeque, asi 11 km od Chiclayo.

Moquegua

Ve městě umístěném na jižním peruánském pobřeží žije přibližně 140 000 obyvatel. Klima je suché a teplé, slunce zde svítí skoro celý rok. Z města je překrásný výhled do bohatého údolí. Vědci předpokládají, že bylo město úzce spjaté s kulturami Tiahuanaco a Pucara, žijících v oblasti jezera Titicaca. Tradičními produkty této oblasti bylo ovoce a víno, i když dnes se do popředí dostává spíše těžba minerálů. Oblast je celá vulkanického charakteru, obklopená pohořím Tixani a Huaynaputina. Ve městě si můžete prohlédnout celou řadu památek zanechaných španělskými dobyvateli. Město je známé díky svým chutným sladkostem, vínem, koňakem a výrobou pisca.Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Svět je jako bonboniéra, někde hnus a někde sladký život.