HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Peru


POSLEDNÍ DISKUSE

Chavín de Huantar: Tajuplný chrám v peruánských velehorách

Chavín de Huantar:  Tajuplný chrám v peruánských velehorách

Rozloučili jsme se s bílými štíty Huascaránu a Alpamaya v pohoří Cordillera Blanca a kroutili se krkolomnými silničkami o pár údolí dál. Tady, v Chavínu de Huantar, začíná tajuplný trek po stopách andské civilizace.Peruánské pralesy i vysokohorská terasová políčka ukrývají nespočet svědků dávných dob. Stačí jen jít a objevovat.

Ve vesnici Chavín de Huantar existuje jen jedna dlážděná ulice s omítnutými domy. Vede k chavínskému chrámu zapsanému na seznam UNESCO. Obřadní středisko je staré více než 2.500 let. Hlavní částí je  pyramida s podzemními pohřebními komorami prapodivnou stélou Lanzon. Je obložená zdivem, které kombinuje větší kamenné desky s pruhy užších kamenů. Po obvodu chrámu vykukují hlavy různých božských příšer.

Trekování vPeru

Vychází z původního amazonského kulturního okruhu, a jejich výraz proto připomíná mexické reliéfy ze stejné doby. Pomalu se stmívá a děsivé obličeje posvátné pumy se stávají ještě děsivějšími. Uleháme do nočního chrámu a čekáme, kdy se otevře záhrobí.

Horské vesničky

Ráno mě budí paprsek slunce, už slyším štěbetání školáků, kteří každý den sbíhají stovky výškových metrů z okolních horských vesnic. Mystická a trochu těžká atmosféra je pryč a my vyrážíme na trek. Cesta prudce stoupá nad řeku Huachesca po úbočí ostrého kaňonu a vede do vesniček Lanchan, Unyash a Jota.

Kam oko dohlédne, brázdí kopce terasová políčka a eukalypty. V první vesnici, vzdálené asi hodinu a půl od Chavínu, stojí domy z vepřovic, pokryté vlnitým plechem. Vzdálenější Jota, která leží nad soutokem s řekou Shonopampa, má ještě domky slaměné. Zdejší děti vypadaly, že bílé turisty nepotkávají zrovna často. Velká skupina se jich za námi rozběhla, zatímco tři ušmoulaná děcka s nezbytnou nudlí u nosu ztuhla strachy na políčku jako sochy.

Peruánky

Konečně jsme se zastavili a nasnídali. V nohách jsme už měli značné převýšení i vzdálenost. Cesta sama je ale nesmírně pohodlná. Lidé po ní chodí po tisíciletí a sedlo se dá přejít i  s karavanou mezků. Potkali jsme indiány s ovcemi a prasaty. Někteří vyháněli zvěř na pastvinu z vesnic, jiní obývali podivná slaměná iglú s ohrazenými políčky. Naším cílem bylo překonání sedla Yanashallush ve výšce 4.700 metrů.

Čtěte také další články z Peru: Za bílého dne přepadena v Jižní Americe nebo průvodce městem Iquitos.

Liduprázdno

Vesnice posazené na žloutnoucích loukách ustoupily království černých zvrásněných skal. Úplné ticho narušovalo jen šustění křídel havranů, kteří nad námi kroužili. Stoupali jsme dál. V sedle leželo trochu sněhu a za ním se do dálky rozprostřely nekonečné louky přerušené pouze tenkou linkou meandrující řeky. Kousek níže jsme si postavili stan a počkali na ranní sluníčko, které nás doprovodilo k tyrkysově modrému jezeru Tararhua a pak i dolů, dlouhou cestou širokým údolím stále podél řeky do vesnice Olleros, kde tento liduprázdný třídenní trek končí.


Petra Greifová vystudovala historickou a kulturní antropologii na UK a jejím největším koníčkem je cestování - hlavně po hornatých zemích. Nyní pracuje jako šéfredaktorka cestovatelského portálu Hedvábná Stezka.


31.07.2013, Petra Greifová


Diskuse


NAtura
NAtura
Nádhera!!!
12. 09. 2013, 15:52:30

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Tam, kde se narodíš, nemusí zákonitě být tvoje srdce...

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ