HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Kolumbie


POSLEDNÍ DISKUSE

Kolumbijské Cali je hlavní město světa salsy a živelného způsobu života

Kolumbijské Cali je hlavní město světa salsy a živelného způsobu života

Je to jedno z těch měst, které nemají zvláště zajímavou architekturu, čisté ulice a čtvrtě ani nevytváří pocit bezpečí, ale je to místo, které má svojí duši a žije svým osobitým živelným způsobem, které mu propůjčila kombinace teplého podnebí a rytmů salsy.Kolumbijské město Santiago de cali, ale všemi nazývané zkráceně pouze Cali, je třetím největším městem v zemi. Nachází se na jihozápadě Kolumbie v departamentu Valle de Cauca, usazené v údolí, jak již naznačuje i samotný španělský název, mezi dvěma andskými Kordillerami v nadmořské výšce okolo 1000 m.n.m.


Iglesia, Cali, KolumbieIglesia, Cali, Kolumbie

Za městem, Cali, KolumbieZa městem, Cali, Kolumbie

Prodej arep - kukuřičných placek, Cali, KolumbieProdej arep - kukuřičných placek, Cali, Kolumbie

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Kolumbie je tropickou zemí s velkým množstvím mikroekosystémů, které jsou definovány právě nadmořskou výškou, tudíž se v Cali průměrné roční teploty pohybují okolo 24 stupňů celsia a v reálných dnech se může pohybovat kolem 30°, což je mnohem pravděpodobnější jev. Podnebí je tedy velice příjemné, ale v některých dnech se člověk pěkně zapaří.

Co navštívit

Chtěla bych zmínit tři místa, která rozhodně stojí za návštěvu. První dvě se nacházejí v historickém centru města – jedním je čtvrť neboli Barrio San Antonio, které je nejmalebnějším místem města, pořádají se zde veškeré pouliční akce, koncerty nebo i řečnická představení v malém amfiteátru a celá oblast je lemována malebnými barevnými domečky vinoucími se do kopce, kde stojí kostelík obklopený stoletými stromy s obrovskými vzrůstajícími a vzdušnými kořeny.

Pohled na Santiago de Cali, Cali, KolumbiePohled na Santiago de Cali, Cali, Kolumbie

Dalším městským místem, které byste neměli opomenout je Malecón – nábřeží řeky Cali lemované kočičími plastikami od místních umělců. A tím třetím místem je rezervace El Ponce, vzdálená asi 15 minut od města, kam se vydáte podél kaskádovité stejnojmenné a křišťálově čisté, i když ukrutně studené bystřiny do maličké malebné vesničky, která se již nachází ve vyšší nadmořské výšce v oparu mlžného lesa a s hukotem města již nemá nic společného.

Kokain a nebezpečná cesta

Cali je v Kolumbii proslavené hned z několika důvodů. Jeden z nich je Cali kartel – byli to drogoví pašeráci, kteří se v 80. letech trhli od Pabla Escobara a vytvořili svou vlastní odnož narkomafie, která podle některých zdrojů, na vrcholu své vlády ovládala až 90% světového a především pak toho evropského kokainového trhu.

Ukázka Salsa Caleña - la Vieja Guardia:

Dále se nechvalně proslavilo svým pozemním přístupem z Bogoty, což je v podstatě jediná možná trasa z této oblasti. Vede sem jediná asfaltová cesta, která se stala se svými klikatými a v jistých částech velmi nebezpečnými zatáčkami smrtelným místem pro mnoho cestujících, kteří se na tuto pouť vydali. Z vlastní zkušenosti to mohu potvrdit. Stejnou cestu jsem absolvovala v obou směrech mnohokrát, ale naštěstí se nikdy nic nepřihodilo, akorát sem tam nějaký řidič spěchající domů, nám někdy dost znepříjemňoval cestu a mně pak ostatní cestující a jejich dávivé zvuky, tlumené v plastových sáčcích. tato trasa se ale každým rokem zlepšuje, staví se plno mostů, které přemosťují hadovité serpentýny a usnadňují tak příjemnějším způsobem přejezd.

Salsa

Na světoznámém měřítku se proslavilo svou milovanou salsou a stalo se tak hlavním městem světa salsy. V Cali se tancuje již od 30. let 20. století a je to neuvěřitelná směsice rytmů, která vznikla sinkretismem antillských rytmů – mexických, kubánských a především těch z Puerta Rica. Dále pojmula rytmy z Cumbie, jazzu, rocku a afroamerických rytmů, zakořenila v 70. letech a dala vznik velice osobitému druhu – takzvané - Salsa caleña.

V Cali se do salsy združuje několik samostatných žánrů, které pro ostatní jsou stále pouze jen salsou, jsou to například: pachanga, charanga nebo bugalu. Je to trošičku složitější, než jste asi očekávali a proto to jednoduše budeme nazývat salsa jako většina, která není v tomto oboru experty. Hlavní viditelnější rozdíl této salsy se pozoruje v tanci, kdy se nohami vyťukává každý takt a rytmus je tak mnohem rychlejší, dynamičtější, zdá se mnohem komplikovanější a tanec v páru živelnější.

Jedna z teorií tvrdí, že ke vzniku této rychlejší salsy se zapříčinil jeden diskžokej, který náhodou zrychlil rychlost vinilových desek z 33 otáček za minutu na 45 otáček. Všem přítomným se to natolik líbilo, že se rychle proslavila a brzy nato se i v dalších barech začala pouštět salsa už jen zrychleně. Dříve byla doménou především těch nižších a chudších společenských skupin, ale velice brzy dosáhla zájmu i v těch společensky vyšších třídách, někdy pejorativně nazývaných Gomelos.

Dnes se tančí dva hlavní druhy, tzv. – umělecká salsa tarima, která se tančí na soutěžích a vyznačuje se profesionální sekvencí kroků s akrobatickými prvky a pak ta druhá, která se tancuje v barech a tančírnách.

Ukázka umělecké salsy Tarima:

I tak mi bylo jasné, že ani po roce chození na hodiny salsy k velice dobrému učiteli v Bogotě, mám pořád hodně daleko do té z Cali, a ne proto, že bych byla zvláštním nemotorným případem. Když půjdete i bez doprovodu do staré čtvrti Alameda, kde se nacházejí klasické a nejznámějsí tančírny jako jsou el Rincón de Don Erbert, la Topa Tolondra nebo Tin Tin Deo či Chango (Juanchito), vůbec to nevadí. I jen malým náznakem, že si chcete zatancovat, k vám vstřícní caleňos přiběhnou a pozvou vás na parket, v lepším případě vás i něco nového naučí, pokud nejste úplně gumoví. Ve chvílích únavy se pak můžete kochat sledováním místních.

Chtěli byste slyšet o jaké hudbě se to vlastně bavíme? Pro představu si vyhledejte skupinu La Vieja Guardia, která je v podstatě zakladatelem taneční caleňské salsy; dále z hudebních interpretů stojí za zmínku grupo niche, orquesta guayacán z 80. let, které fungují stále ještě dodnes a z nových interpretů pak Clandeskina Orquesta a Orquesta Calibre.

Píseň od skupiny Clandeskina Orquesta:

Autorka Monika Miholová procestovala mnoho míst v Evropě i Latinské Americe, kde vždy střídavě žije již po několik let. V posledních letech strávila spoustu času u domorodých komunit v Kolumbii, Ekvádoru a Peru a chystá se prozkoumat Brazílii a Střední Ameriku. Na základě těchto cest vyvinula program s názvem Original Worlds /Mundos Originales (OW MO), který se prostřednictvím expedicí zabývá poznáváním rychle se vytrácejících tradic a kosmologií indiánských etnik v Latinské Americe. Sledujte také její webové stránky.

CK dojizniameriky.cz

DoJizniAmeriky.cz je cestovní kancelář specializující se výhradně na Jižní Ameriku. Poznávají ji v malých skupinkách a se špičkovými průvodci, znalci místního prostředí, pro zájemce připravují i zájezdy na míru. Kladou důraz na hlubší poznání navštívené destinace a místních a zodpovědné cestování. Jezdí do celé Jižní Ameriky, nejčastěji do Peru, Ekvádoru a na Galapágy, do Patagonie a samozřejmě také Kolumbie. Zakladatel Honza Brotánek přímo v této zemi žije a na otázku, jak je to v Kolumbii s bezpečností, odpovídá:"Největší riziko je, že už tu budete chtít zůstat!”


18.09.2017, Monika Miholová


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Jen ten, kdo se odváží jít dál než ostatní, se dozví, jak daleko může doopravdy jít.

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

Sponzorováno