HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Nouakchott, Adrar, Chinguetti a další zajímavosti

Nouakchott

Hlavní město Nouakchott nemá příliš co nabídnout. Žije zde přes 600 tisíc lidí, většinou ve velmi špatných podmínkách.Pokud chcete vidět živé africké trhy, navštivte Grand Marché, Cinquième Marché nebo umělecko-řemeslnické centrum Artisanal Centre.
Památek zde není mnoho. Z četných mešit vyniká obrovská Mosquée Saudique, kterou městu postavila a věnovala Saudská Arábie.V Musée National si můžete prohlédnout sbírky, které se zaměřují především na život a kulturu nomádů.Adrar

Ve vnitrozemí leží v oblasti Adrar několik mimořádně zajímavých oáz s městy Atâr, Chinguetti a Ouadâne. Jejich skalnaté okolí je velmi dramatické a samotné oázy vynikají krásou a bujnou vegetací. Adrar je obydlen od pradávna a právě jeho nedostupnost způsobila, že se zde dochovala domorodá kultura, původní stavby nebo aspoň jejich zbytky a tradiční způsob života.

Chingeutti

Starobylé město Chinguetti se starou mešitou je považováno za sedmé nejsvatější město islámu. 

Staré vesnice Ouadane, Chinguetti, Tichitt a Oualata

Východně od hlavního města Nouakchattu leží další zajímavá města –Tichit a Oualâta. Tichit i Oualâta jsou známy svou zvláštní architekturou. Domy mají masivní dřevěné dveře zdobené řezbami a jejich fasády jsou zdobeny malovanými ornamenty. Oualâta je známé centrum islámu, v okolí Tichitu se nacházejí skalní malby.

Vesnice Ouadane, Chinguetti, Tichitt a Oualata byly založeny v 11. a 12. století pro potřeby karavan křižujících Saharu. Jako obchodní a náboženská centra se postupně staly důležitými místy islámské kultury. Uchovaly jsi svůj původní půdorys, tak jak se vyvinul v 12.-16. století. Pro vesnice jsou typické domy s vnitřním dvorem, které jsou seskupeny podél úzkých ulic kolem mešity a minaretu. Dokumentují tradiční způsob života nomádů západní Afriky. Jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO od roku 1996.

 

Parc National du Banc D´Arguin

Na severu pobřeží se rozkládá národní park Parc National du Banc D’Arguin. Je to jedna z nejznámějších ornitologických rezervací na světě. Hnízdí zde a vyvádějí mladé miliony různých vodních ptáků. Nejlepší doba k návštěvě jsou měsíce duben až červen a říjen až leden. K pozorování je možné si najmout i člun.

Park se skládá z písečných dun, pobřežních bažin, malých ostrůvků a plytkých pobřežních vod. Výsledkem kontrastu mezi drsným pouštním prostředím a biodiverzitou pobřežní zóny je přímořská krajina, která má vysoký přírodní význam. Je známá také jako zimoviště mnoha druhů stěhovavých ptáků. Najdou se tady také mořské želvy a delfíni, které místní rybáři někdy používali jako návnadu na ryby. Památka UNESCO od roku 1989.

Nouâdhibou

Na pobřeží u hranice s Marokem v okolí Nouâdhibou jsou krásné písečné pláže. Přístup je sem však přísně zakázán, protože západní strana poloostrova byla zaminována.Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Just look, my friend!