HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Keňa


POSLEDNÍ DISKUSE

Mount Kenya: pro některé nejvyšší vrchol Afriky + VIDEO

Mount Kenya: pro některé nejvyšší vrchol Afriky + VIDEO

Kilimandžáro (5895 m) je výškově sice o několik stovek metrů vyšší, ale mnoho milovníků hor se shoduje v tom, že pro ně je tou africkou srdcovou záležitostí právě Mount Kenya (5199 m, a to hned z několika důvodů….



Tím prvním je bezesporu to, jak hora vypadá. Mount Kenya je oproti nudně vypadajícímu Kilimandžáru skalnatý vrchol, tvořený několika věžičkami (celkem 10, viz tabulka níže), které působí jako pevnost.

Tabulka vrcholů Mount Kenya

Vrchol Výška
Batian

5199 m

Nelion 5188 m
Point Lenana 4985 m
Point Pigott 4957 m
Point Thomson and Thomson Flake 4955 m
Point Dutton 4885 m
Point Melhuish 4880 m
Point John 4863 m
Point Peter 4757 m
Midget Peak 4700 m

Dalším nezanedbatelným faktorem, proč někteří lidé mají v oblibě Mount Kenyu oproti Kilimandžáru, je množství lidí, kteří každým rokem doslova zaplavují nejvyšší vrchol Afriky. Situace na Mount Kenya v tomto ohledu také není ideální, ale přeci jen je tam návštěvníků méně.

Ledovec na Mount Kenya

Okolní prostředí vrcholu je rovněž velmi odlišné. Zatímco Kilimandžáro obklopuje v podstatě pustina, Mount Kenya je zasazena do hustých lesních porostů, které vytváří zajímavý kontrast.

Vrchol byste našli pouhých 130 kilometrů od hlavního města Keni – Nairobi. Stejně jako Kilimandžáro spadá do „pohoří“ Východoafrické příkopové propadliny a jeho stáří je tři a půl miliónu let.

Výstupová cesta

Osa výstupu:

městečko Nanyuki (2000 m) – Ciremonská brána (2650 m, vstup do parku) – chata Old Moses (3300 m) - Shiptonův kemp (4200 m) – vrchol Point Lenana (4985 m)

Svižnými dlouhými kroky ukrajujeme prví metry z desíti kilometrů, které nás dnešní odpoledne čekají. Políčka domorodců přechází v les a zpoza stromu se na nás drze šklebí dřevěná cedule s nápisem "Park boundary" (hranice parku). Máme dojem, že tu stojí na špatném místě. Podle našeho názoru by se měla nacházet až za nějakých pět kilometrů - u parkové brány Ciremon. Bohužel není tomu tak a my debatujeme, co dál.

Zajímavý porost

Shiptonův kemp

Vrchol Mount Kenya ze Shiptonova kempu

Původně jsme chtěli dnes dojít až ke zmíněné bráně, tam přespat, ráno oficiálně vstoupit do parku a vstupné platit až od zítřka. Buď můžeme zalézt někam do lesa, přespat tam a brzy ráno "dobýt" bránu nebo zůstat u původního plánu a riskovat, že nám naúčtují vstupné za celý dnešní den a kempovné k tomu, ač jsme v parku zatím vůbec nebyli a ani nic zajímavého, co by za to stálo, neviděli. Honza reklamuje, že nemáme žádnou vodu, takže si nemůžeme uvařit a kromě toho, on bez pití noc nepřežije. Jenže dávat nějakých šestašedesát dolarů za pár loků životadárné tekutiny se nechce nikomu z nás, takže pokračujeme ještě pár kilometrů a před soumrakem nenápadně mizíme v křoví u cesty.

Turisto, otřes se!

Ráno zjišťujeme, že jsme spali jen pár desítek metrů od Ciremonské brány. Příjemný kikujský ranger - pokladník nám povoluje zaplatit jen tři dny a tři noci, ač v parku budeme zřejmě déle. Rozdíl snadno pak při východu doplatíme. Kdybychom však park opustili dříve, peníze už nám nikdo nevrátí. Až teď se dozvídáme skutečné vstupné a kempovné. Včera nás všichni samozvaní průvodci ve městě Nanyuki strašili, že zrušili speciální vstupné pro trekery a slevy pro studenty. Ale když půjdeme s nimi - organizovaně, budeme to mít levnější. Z principu jim nevěříme ani slovo. Tenhle druh lidí by vám slíbil místo v ráji, jen když využijete jejich průvodcovských či zprostředkovatelských služeb… Zaráží nás však, že všichni tvrdí svorně totéž. Patnáct dolarů za den v parku místo osmi a osm dolarů za kemp místo pěti. A mají pravdu. To je nepříjemné, ale co se dá dělat, ledovec ležící nejblíže rovníku si nemůžeme nechat ujít. Dáváme si načas. Zatím stále ještě autem sjízdná cesta stoupá čím dál prudčeji a nám se s batohy naloženými jídlem na pět dní a teplým secondhandovým oblečením jde dosti ztěžka. Naštěstí první kemp, náš dnešní cíl, je od brány vzdálen jen nějaké čtyři hodiny. Mohli bychom pokračovat výš, ale v rámci aklimatizace chceme dnes přespat zde.

Daman skalní

Vycházíme ještě za šera, abychom co nejvíce z dnešních sedmi hodin ušli, než se udělá horko. Naše obavy jsou však zbytečné. Nahoru, dolů, nahoru… takhle se přeci neleze na pětitisícovku, to spíš připomíná chození po Jizerkách!

Všude po kamenech posedávají obrovští damani a vůbec se nás nebojí. Nechají nás přiblížit na dvacet centimetrů. Z posledních sil dosahujeme Shiptonův kemp. Bolí mě hlava a není mi úplně dobře. Klasické příznaky pobytu ve vyšších polohách. Klid ve spacáku, ešus teplého sladkého čaje, několik extra kostek cukru a silný bujón s nudlemi jsou nejlepším lékem.

Pod Mount Kenya

Noční výstup na vrchol

Ve čtyři ráno neochotně opouštíme teplé spacáky a zmrzlý stan. Suť klouže pod nohami tak, že občas raději lezu po čtyřech. Čím dál častěji se zastavuji, abych chytil v řídkém mrazivém vzduchu dech. Vůbec se mi nelíbí lézt někam do neznáma a za tmy k tomu, ale vím, že východ slunce "tam nahoře" za to bude stát. V půli kopce narážíme na křižovatku. Jedna cesta je pro horolezce a druhá vede na Point Lenana, nejvyšší bod Mount Kenya, kam se pěší můžou vyškrábat bez lan a to je naše cesta. Pár metrů pod Point Lenana zůstáváme stát jako přikovaní. Jinovatka na kamenech se blyští a my zdoláváme poslední svah. Po třech a půl hodinách jsme tu.

Výstup na Mount Kenya – Point Lenana

Zajímavosti

Vrchol je možné vidět už ze 130 kilometrů vzdáleného Nairobi

Ledovec na Mount Kenya je vzdálen pouhých 16 kilometrů od rovníku (nejbližší ledovec rovníku na světě).

Stejně jako Kilimandžáro má i Mount Kenya vulkanický původ. Je zvláštní, jak rozdílně obě hory vypadají. Vzdálené jsou od sebe pouhých 300 kilometrů.

Vrchol Lenana je jediný, na který nepotřebujete horolezecké schopnosti a vybavení. Jde o tzv. vrchol pro trekaře.

Jedná se o jedinou horu v Keni, která je trvale pokryta sněhem.


24.04.2013, Lucie Kinkorová


Diskuse


koren
koren

absolvoval som asi pred 6 rokmi, bol to naozaj zazitok, odporucam ovela viac ako Kili.

 

kto by chcel zhliadnut fotky moze tu http://www.ephoto.sk/photopointy/photopointy-svet/kena/mtkenya/

15. 12. 2015, 12:23:36
Libor
Libor

Pěkné, ale není pravda, že je to nejbližší ledovec u rovníku na světě. Ten je v Ekvádoru:

https://en.wikipedia.org/wiki/Cayambe_%28volcano%29

15. 12. 2015, 19:42:31

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Ľudia cestujú do vzdialených krajín, aby sa fascinovane pozerali na taký typ ľudí, ktorých doma úplne ignorujú.

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

VYBAVENÍ NA CESTY

Sponzorováno