Jednou se o sebe postaráme sami

Jednou se o sebe postaráme sami

Na počátku je snaha jednoho pastora, který pomáhá dětem z ulice, později mu pomáhá mnoho organizací s vedením dětského domova. No a jednou se tyto děti o sebe dokážou postarat úplně samy!

Poslední týden zaměstnávají moji mysl králíci. Nehledám ten nejchutnější způsob jejich přípravy k nedělnímu obědu, ani nepracuji jako asistentka kouzelníka, která je jednoho po druhém vytahuje z klobouku. Z králíků mám nepopsatelnou radost jako z nástroje, jak dosáhnout soběstačnosti.

Zásluhy pastora

Naposledy jsem se z králíků radovala jako pětileté děvčátko ze Slovácka, když jsem je na prázdninách u babičky krmívala trávou. Po téměř dvaceti letech mě opět vykouzlili úsměv na rtech coby studentce mezinárodních rozvojových studií a dobrovolnici občanského sdružení Akwaaba, které podporuje fungování domova pro osiřelé děti United Hearts Children Centre na jihu západoafrické Ghany.

Domov sídlící v městečku Bawjiase založil v roce 2007 evangelický pastor Paul Elisha s manželkou Martou, když začali z příkopů u cesty sbírat odložené děti, nebo si na žádost příbuzných vzali do péče děti, jimž zemřeli rodiče. Ze začátku pastor s dětmi jen živořil a žil z milodarů, později do sirotčince začali přijíždět dobrovolníci z USA a Evropy, kteří s sebou přiváželi peníze, na nichž byly děti existenčně závislé.

export_hs_gallery
Ještě více o životě v Ghaně se můžete dovědět z článku Pár střípků z mozaiky ghanské každodennosti. Bohužel se zde můžete setkat i s novodobým otroctvím.

United Hearts nebylo schopné samo se o sebe postarat a na investování do projektů zajišťujících udržitelnost a soběstačnost nezbývaly finance ani síly.Důvod byl jednoduchý. Pastor s dětmi žil v pronajatém domě, když jsme se v červenci 2010 dozvěděli, že do Vánoc se s dětmi musí vystěhovat. Právě tehdy v létě 2010 se United Hearts vydali na dlouhou cestu k soběstačnosti, když jsme se spolu s pastorem, zakladatelem Akwaaby Vladimírem Víškem a americkou dobrovolnicí Lauren Wright rozhodli, že se pokusíme pomoct dětem postavit jejich vlastní nový domov, aby už nemuseli dál žít v nejistotě podnájmu.

Jak postavit dětský domov?

Možná budete překvapení, že by mohl existovat nějaký recept, jak postavit nový domov pro třicítku dětí. Známe spousty receptů, jak připravit nejrůznější lahůdky, ale recept na stavbu sirotčince? Já přece jen alespoň přibližný návod znám a troufám si tak tvrdit jednoduše proto, že se nám společnými silami během patnácti měsíců podařilo postavit novou budovu United Hearts.

V počátcích byl nejdůležitější ingrediencí pytel plný naivity, nicméně smíchané s odhodláním a vírou, že to s počátečním vkladem 40 000 Kč a 3600 USD dokážeme. Důležitá byla také fůra štěstí na poctivé lidi okolo, i když se občas stalo, že se vloudil nějaký ten nepoctivec. Nic z toho by samozřejmě nešlo bez finančních prostředků, které zajišťuje Lauren Wright prostřednictvím kampaní pořádaných ve spolupráci s americkou neziskovou organizací Mamahope a občanské sdružení Akwaaba disponující transparentním účtem, na který mají sponzoři možnost přispívat například na projekt „Podpora Ghaňánků“, což je obdoba známých adopcí na dálku.

Tradici už mají na Moravě benefiční koncerty pořádané Akwaabou, kterých se za účelem získání financí na stavbu konalo už sedm. Poslední podstatnou ingrediencí, bez níž by nový domov nebylo možno postavit, je důvěryhodnost a dobré jméno pastora Elishy, pracovitost jeho zaměstnanců a jejich společná láska k dětem. Díky tomu děti 8. prosince 2011 poprvé spaly v novém domově a ve svých vlastních postelích.

Boj za soběstačnost

Nyní tedy přichází čas na realizaci udržitelných projektů vedoucích k soběstačnosti United Hearts. Prvním takovým projektem je kromě pěstování jamů, kukuřice a zeleniny vybudování rybníku a prodej ryb, kterým si bude United Hearts přivydělávat.

Možná se teď ptáte, kam zmizeli ti králíci. Neukryli se do klobouku, ale do králíkáren, které vybudoval pro United Hearts pastor se zaměstnanci a dětmi. Spontánně totiž našli další cestičku k soběstačnosti, když od jednoho z tamních sponzorů dostali na Vánoce tři králíky.

Dalo by se očekávat, že je snědí nebo prodají, ale oni místo toho postavili králíkárny a dnes se starají o osmnáct králíků, jejichž počet snad bude do budoucna stále narůstat. Protože jeden dospělý králík má na tamním trhu cenu až 20 dolarů, mohli by králíci být dalším prostředkem, jak navýšit příjem United Hearts. Oni všichni vnímají důležitost nezávislosti na darech sponzorů, ale zároveň rozumí, že je to dlouhodobý proces, který vyžaduje čas, energii a finance. Ale první krok k soběstačnosti už udělali. Bylo to tehdy, když rozum zvítězil nad hladovým břichem.

Pavla Krystýnová je absolventkou žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK v Praze. Po zkušenostech z dobrovolnického pobytu v Bawjiase se rozhodla pokračovat ve studiu mezinárodních rozvojových studií na Přírodovědecké fakultě UP v Olomouci. Stála u zrodu občanského sdružení Akwaaba, v němž druhý rok aktivně působí a angažuje se v podpoře projektů domova pro osiřelé děti United Hearts Children Centre v ghanském Bawjiase. Největší radost jí kromě dobrovolnictví dělá zpěv, který studuje na Akademii staré hudby v Brně, a fotografování. Ze všeho nejvíc miluje svoje blízké, domov na Slovácku a zajímavá setkání na cestách.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí