Covid, zdraví a bezpečnost

15.10.2020 Cestující musí předložit negativní test (ne starší 120 hodin).

V prvé řadě pozor na velmi časté drobné krádeže, hlavně v Addis Abebě a na jihu země. Nejtypičtěji se tyto situace ději v hromadné dopravě, na tržištích či místech s větší koncentrací lidí.

Bezpečnost

Etiopie je poměrně bezpečnou zemí a to i pro solo cestovatele a cestovatelky. Největším problémem jsou kapesní zloději, podvodníci, žebráci a otravní místní průvodci. Ti působí nejčastěji v Addis Ababě, popřípadě na trzích, autobusových nádražích nebo v minibusech. Najdou se i lidé, kteří vám pomohou nezištně, ale většina pracuje buď na provize v hotelích nebo obchodech nebo od vás bude později žádat peníze.

Doporučuji konzervativní oblečení, především pro cestování ve vesnických nebo muslimských oblastech a vstupy do kostelů.

Momentálně není bezpečné pohybovat se v pohraničních oblastech, s vyjímkou Keni. Pro cestu do oblíbené oblasti Danakilské prolákliny je povinný vojenský doprovod. Vyhýbejte se také větším shromážděním a protestům.

Nefoťte vládní, vojenské a strategické objekty. Lidi fotografujte jen s jejich souhlasem. Někteří za fotku chtějí 5-10 birr.

Na turistických místech už není problém domluvit se anglicky, pokud se naučíte pár slovíček a číslovky v amharštině, místní to ocení. Při sjednávání tour nebo služeb porovnejte vždy více společností a smlouvejte. Zjistěte si předem přibližné ceny jídla, dopravy a dalších služeb, můžete tak omezit téměř nevyhnutelnou “turistickou přirážku” a dosmlouvat se až na místní ceny.

Vyhněte se cestování po setmění, nesedejte si na přední sedadlo a kde to jde použijte bezpečnostní pásy, cesty jsou úzké a ve špatném stavu, řidiči se musejí vyhýbat lidem i dobytku a dopravní nehody jsou časté.

Ženy solocestovatelky jsou neustálým centrem pozornosti místních mužů, připravte se na neodbytné nápadníky, sexuální nabídky a možná i osahávání. Situace mohou být otravné a nepříjemné, ale většinou ne nebezpečné a rezolutní NE, by mělo stačit.

Zdraví

Doporučovaná očkování jsou žlutá zimnice, břišní tyfus a žloutenka A, záleží ale na období a oblasti, kam budete cestovat. Nejčastějším zdravotním problémem bývá průjem. Místní sice pijí vodu z kohoutku, vy ale raději pijte vodu balenou nebo alespoň převařenou. Nebojte se jíst na ulici, vybírejte ale místa, kam chodí místní. Pozor při konzumaci masa, vždy se ujistěte, že ječerstvé a dobře uvařené.

V období dešťů hrozí v oblastech do 2500 m.n.m. malárie, chraňte se kombinací dlouhého oblečení, repelentu a moskytiéry. Ve stojaté vodě se může vyskytovat parazit bilharzie, je lepší se zde nekoupat ani nebrodit. Divoká zvířata mohou přenášet vzteklinu.

V oblasti Danakilské prolákliny dosahují teploty až 50°C, používejte opalovací krém, chraňte si hlavu a oči proti slunci a pijte dostatečné množství tekutin.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: