Lidé, zvyky, náboženství

Na rozdíl od jiných afrických států má Etiopie velmi dlouhou historii. Je jednou z nejstarších křesťanských civilizací na světě. Byla zde nalezena kostra Lucy, předchůdce člověka, stará 3.2 miliony let. Na počátku 1. tisíciletí se zde nacházela jedna z nejsilnějších starověkých civilizací, říše Aksumitů, která vzkvétala dalších 700 let. Později vládla dalších 300 let dynastie Zagwe. Od 12. století zde vznikala menší království a teprve v 18. století se země opět sjednotila.

Etiopie je jediná země v Africe, která nikdy nebyla zcela kolonizovaná, fakt, na který jsou místní náležitě hrdí. V roce 1936 zemi obsadili Italové, po druhé světové válce získala Etiopie opět nezávislost. Posledním císařem byl Haile Selassie, který byl v pořadí 237. vládcem. Panoval odroku 1930 do roku 1974. Po svržení monarchie se po letech různých politických experimentů stala v roce 1990 republikou.

Současné obyvatelstvo tvoří více než 80 etnických skupin. Největší z nich jsou Oromo (34%) žijící na východě a na jihu, dále pak Amhara (27%), Somali, Tigryna a další. 64% obyvatel jsou křesťané, 35% jsou muslimové a ostatní jsou animisté. Tak jako tak jsou všichni silně věřící a otázka na vaši víru bude mezi prvními, ateismus vysvětlíte těžko, raději se o to nepokoušejte. Etiopie je velmi tradiční a konzervativní země a to především na venkově. Lidé nosí konzervativní oblečení, u žen to je dlouhá sukně a zahalená ramena, u mužů dlouhé kalhoty akošile nebo tričko. Vám doporučuji s respektem k místním to samé.

Části země bývají sužovány suchem a hladomorem, lidé jsou tu velice chudí. Jsou zvyklí si nechat za všechno platit, často je to pro ně vítaný zdroj obživy.

V Etiopii se užívá Juliánský kalendář. Rok má 13 měsíců, 12 po 30 dnech a 13. měsíc má buď 5 nebo 6 dní, podle toho, zda je přestupný či ne. 11.září 2018 oslavili etiopané Nový rok 2011.

Také čas se počítá jinak. V 7 ráno je 1 hodina. V 6 večer je 12 hodin a začíná se počítat znovu od 1. Někteří lidé používají čas evropský, jiní etiopský, což může být poměrně matoucí.

Pozdrav je v Etiopii velmi důležitý. Naučte se amharskou frázi “Selam, dehna neh/neš?” (“Ahoj,jak se máš?” Ptáme-li se muže/ženy) a proneste ji před každou konverzací, ať už s prodavačem nebo číšníkem v restauraci.

Před jídlem si všichni myjí ruce ze společného džbánu. Jídlo se jí rukama (tedy pravou rukou), z jednoho talíře. Zajímavá je tradice zvaná gurso, kdy vám, jako vzácné návštěvě, hostitel vloží jídlo do úst vlastní rukou. Je velmi neslušné odmítnout. Trikem je se nepokecat a zároveň nekousnout do nabízené ruky.

Zvláštní pravidla platí také pro návštěvy ortodoxních kostelů a klášterů. Vstup, kromě toho, že je pro turisty zpoplatněn, může být oddělený pro muže a pro ženy. Menstruující ženy mají vstup zakázán. Některé kláštery jsou jen pro muže. Před vstupem si po vzoru místních zujte boty a ženy si zahalí vlasy šátkem.

Zajímavé jsou i mše a náboženské oslavy. Budete-li v Etiopii v lednu, určitě si nenechte ujít oslavy svátků Leddet a Timkat s barevnými průvody, zpěvy a motlitbami. V srpnu probíhá svátek dívek, Ashenda. A na konci září se na náměstích pálí velké hranice v rámci oslav svátku Meskel.

Aktualizaci online průvodce připravila Lucie Dlauhá.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: