HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZDRAVÍ NA CESTÁCH

POSLEDNÍ DISKUSE

Horečka dengue – nejčastější exotická viróza u českých cestovatelů

Horečka dengue – nejčastější exotická viróza u českých cestovatelů

Bolest kostí, zvětšené mizní uzliny a vysoká teplota jsou příznaky virového onemocnění s názvem horečka dengue. Dostat ji můžete v Thajsku, Mexiku a Brazílii. Víte, jak se proti ní bránit?Horečka dengue (známá i pod anglickým označením breakbone fever - horečka se zlomenou kostí - vyjadřující úpornou bolest končetin) – je jednou z nejrozšířenějších tropických nemocí postihující každoročně i cestovatele z ČR. Dengue je nejčastějším importovaným virovým onemocněním z exotických oblastí i když zdaleka ne každá infekce u českého cestovatele se objeví v oficiálních statistikách. Mnoho nemocí prodělaných v cizině není po návratu domů hlášeno.


Typické líhniště komárů – MalawiTypické líhniště komárů – Malawi

Plakát upozorňující na nebezpečí dengue – BrazíliePlakát upozorňující na nebezpečí dengue – Brazílie

Vedle repelentů a insekticidů je moskytiéra doplňkovou formou ochrany cestovateleVedle repelentů a insekticidů je moskytiéra doplňkovou formou ochrany cestovatele

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Historie a výskyt

Příznaky horečky dengue byly popsány již v roce 1779, původce infekce a způsob přenosu však byly objasněné až začátkem 20. století. Globálním problémem se dengue stala od druhé světové války a v současné době se endemicky vyskytuje v 110 zemích světa. Nárůst případů byl zaznamenaný zejména v 60-tých letech 20. století a od té doby se rizikové oblasti tohoto onemocnění neustále rozšiřují. Vyskytuje se často ve formě epidemií především v období dešťů, a to i v turisticky populárních oblastech.

Za hlavní příčiny jsou považovány klimatické oteplování, které umožňuje moskytům přežívat i v nadmořských výškách nad 1800 metrů, nárůst populace doprovázený chaotickou urbanizací, migrace populace, expanze turizmu a hromadění odpadů (plasty, pneumatiky, otevřené nádoby, nechráněné latríny, málo využívané povrchové studny), což jsou místa, kde po dešti stojí voda Každoročně dengue postihne 50 až 100 miliónů osob a způsobí 25 tisíc úmrtí.

Trvalou hrozbou všech cestovatelů je ale i vzteklina. Bezkonkurenčně největším zabijákem všech cestovatelů do vzdálených krajin je ale jednoznačně malárie.

Příznaky dengue

Vedle horečky, intenzivní bolesti hlavy, svalů a kloubů zahrnují příznaky i svědivou vyrážku, která se u poloviny postižených objevuje při poklesu teploty na trupu. Běžné je i zvětšení mízních uzlin na krku. Potíže jsou tak výrazné, že pacient je prakticky vždy upoután na lůžko.

K nejzávažnějším formám nemoci patři dengue hemoragická horečka (s krvácením) a u 1 % postižených dengue šokový syndrom s nebezpečným  poklesem tlaku. Příznaky nemoci se objevují 3-14 dní po bodnutí infikovaným komárem.

Výskyt horečky dengue ve světě, zdroj: CDC

Přenos

Přenašečem nemoci je komár rodu Aedes, zejména Aedes aegypti. Tito komáři jsou adaptováni i na městské prostředí a množí se i v malých objemech vody. Na rozdíl od anofelů přenášejících malárii jsou komáři rodu Aedes aktivní přes den. Riziko nákazy je nejvyšší brzo ráno a v pozdním odpoledni několik hodin před západem slunce.

Výskyt horečky dengue ve světě, zdroj: CDC

Geografické rozšíření přenašečů a nemoci je podobné jako u malárie, ale na rozdíl od malárie se dengue častěji objevuje ve městech a ve větším počtu typických turistických oblastí včetně Karibiku, Střední Ameriky, Thajska, Singapuru, Taiwanu, Indonésie, Filipín, Indie, Sri Lanky a Brazílie. V nedávném období bylo například zaznamenáno několik infekcí českých cestovatelů na turisticky populárním ostrově Bali.

Původce

Původcem nemoci může být kterýkoli ze čtyř typů viru dengue. Prodělaná infekce poskytuje dlouhodobou imunitu proti typu, který danou nemoc způsobil, ale jen krátkodobou proti zbylým třem. Další nákaza jiným typem viru dengue s odstupem času naopak zvyšuje pravděpodobnost závažných komplikací.

Diagnostika a léčba

Stanovení diagnózy je založeno na průkazu specifických protilátek po 6. dnu od začátku nemoci v kombinaci s klinickými příznaky a cestovatelskou anamnézou. Léčba je pouze symptomatická – klid na lůžku a dostatek tekutin, tlumení bolesti a dalších příznaků. Závažné formy vyžadují intenzivní péči s hospitalizací.

Preventivní opatření pro cestovatele

I přes dlouholetý vývoj zatím není k dispozici očkovací látka proti původci, prevence proto spočívá zejména v redukci míst vhodných k množení přenašeče a v používání osobní ochrany (repelentů) před bodnutím komáry. Klíčovou úlohu mají tedy preventivní opatření zaměřené proti přenašečům této nemoci:

  • používat repelenty na kůži i přes den (nejen za tmy jako proti malárii), na oblečení insekticidy obsahující např. permetrin, deltametrin nebo tetrametrin
  • používat moskytiéry a sítě do oken nebo si vybírat ubytování s klimatizací
  • nosit světlé oblečení s dlouhými rukávy a dlouhými nohavicemi především časně ráno a pozdě odpoledne
  • vystříkat pokoj a oblečení vhodným insekticidem
  • nenechávat nikde stát otevřené nádoby s vodou, zabránit kumulaci odpadu a otevřených nádob, kde může stát dešťová vod

Riziková je každá stojatá voda

AvenierDocent MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. se specializuje v oborech epidemiologie, prevence a kontrola infekčních nemocí, cestovní a tropická medicína. Je vedoucím lékařem Očkovacího centra v Ostravě-Hrabůvce a odborným garantem největší sítě očkovacích center (jenž jsou současně i ambulancemi cestovní medicíny) v České republice. Od roku 2004 vede neziskovou mezinárodní humanitární organizaci International Humanity a o dva roky později byl zvolen prezidentem Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny. Je autorem více než 350 vědeckých a odborných publikací, včetně vysokoškolských učebnic a skript. Je aktivním cestovatelem, navštívil 70 zemí na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. Je také autorem 10 cestopisů publikovaných v časopisech Cestovatel, Diastyl a Cestopisy.


28.11.2017, Rastislav Maďar


Diskuse


Je chvályhodné, že takovéto příspěvky si lidé, kteří se vydávají na cestu do exotických státu mohou přečíst. Zcela jiná je situace, třeba na portálu cestování iDnes, kde jsem se 2. srpna z jednoho příspěveku, dočetl: Místo dovolené boj o život. Češi onemocněli na Bali horečkou dengue Zdroj: http://cestovani.idnes.cz/indonesie-a-horecka-dengue-dcj-/rady-na-cestu.aspx?c=A120801_093823_kolem-sveta_tom Jelikož jsem na Bali byl v nemocnici týden hospitalizován, na příspěvek jsem reagoval, stejně jako známí, kteří na tomto ostrově žijí několik let. Do dnešního dne nedostal nikdo žádnou odpověď, natož aby se na portálu oběvily další články, jak sami žádají.Proč se zatím tak nestalo, každému jednoduše dojde. Pana Maďara znám osobně, vím že byl mj. mnohokrát i na Cejlonu v Kogalle, kde léčí nemocné ostrovany. K preventivnímu opatření si dovolím uvést: Naše přípravky v cizině často nepůsobí, tak jako u nás. Proto je dobré koupit si repelenty místní. Na Srí Lance je velmi dobrá Citronella. Je to repelent, deodorant i osvěžovač vzduchu a koupíte ho běžně v lekárně. Tento olej příjemně voní a 50 ml. lahvička vystačí na čtrnácti denní pobyt i pro čtyři lidi.
20. 09. 2012, 07:49:30
Tom
Tom
Horečka Dengue je prý bolestivější než malárie, zato riziko, že na ni zemřete je velmi nízké: 1 člověk z cca 4000 nemocných umírá. Komáři přenášející denque jsou, na rozdíl od těch přenášejících malárii, aktivní ve dne. Proto se doporučuje pokud člověk ve dne odpočívá, spát pod moskytiérou. Tip na profi cestovní moskytíéru, vyzkoušeno: http://moskytiery.webnode.cz/products/produkt-1/ Tom
19. 11. 2012, 10:36:40
Svůj tříměsíční pobyt v Malých Antilách jsem zakončila zkušeností s horečkou dengue (tedy nebyla jsem si jista, zda to nebyla chikungunya). Vzhledem k tomu, že jsem žila s místními a chránila se místními repelenty, musím přiznat, že ani místní se nedokáží dost dobře a stoprocentně bránit. Nejlepší je vyhýbat se oblastem s vyšším výskytem. Já však bydlela na bývalých salinách, takže vlhké a velmi teplé prostředí, no komáří lahůdka! Pak je dobré alespoň zajišťovat co nejlepší ventilaci, větrání, průvan, to komáři nemohou vystát. Nenechávat nikde stojatou vodu (ani v koupelně, případně zavírat dveře do koupelny!). A když dojde citronella nebo jiný účinný repelent, mazat se ovocem (citrusovým), dát do rozstřikovače po repelentu ocet s vodou a každých pár hodin aplikovat. To chrání také dobře. Měla jsem velmi vysoké horečky asi 4 dny, celou červenou hlavu, šílená bolest hlavy, malátnost, opravdu intenzivní bolesti kloubů, svalů, kostí, hlavně žeber... Vyrážka (ale nesvědila, jen červenobílé skvrny pod kůží pár dní po horečce), zimnice, uzliny, bolestivě oteklé prsty... Na internetu jsem si nastudovala, jak se chovat, začala jsem se symptomaticky léčit (paracetamol, prý ideálně každé 4 hodiny, tekutiny, vitamíny). Hlavně příjem tekutin dělá zázraky! Teď je to asi měsíc, vrátila jsem se do ČR, zašla konečně k lékaři a dengue se potvrdila (protilátky v krvi). Tak aspoň se zaznamenám do statistik. Jsem stále hodně unavená (což může být i teplotním šokem po příletu), občas ty bolesti tkání, ale jinak celkem nic. Ještě musím chodit k lékaři na sledování. Ať máte představu, co dělá dengue s českými cestovateli. :-)
07. 02. 2014, 12:38:21
Eva
Eva

Ahoj, vratila jsem se z Indie a taky Dengue v krvi a zloutenka E, furt sem mega unavena, rada bych se zeptala, prosimte, kdy ti presla ta unava? ja uz ji mam fakt dlouho a je to opruz, diky moc Eva

03. 03. 2017, 20:43:27
Eva
Eva

Ahoj, vratila jsem se z Indie a taky Dengue v krvi a zloutenka E, furt sem mega unavena, rada bych se zeptala, prosimte, kdy ti presla ta unava? ja uz ji mam fakt dlouho a je to opruz, diky moc Eva

03. 03. 2017, 20:43:31
Mirek K.
Mirek K.

Ahoj, nevím, jesti je to ještě aktivní. Ale po prodělání Dengue je dobré skledovat játra. Nejen na testech, ale též si nechat udělat ultrazvuk. Mirek K.

06. 04. 2017, 09:15:41
Byla jsem na dalších odběrech a pan doktor se ptal, zda mě v době kolem horečky nesvědily dlaně a chodidla. Rozpomenula jsem se, že právě svědění mě strašně rozčilovalo (celkem asi 2-3 týdny, čili i po horečkách). Tak to je prý také velmi typický příznak. Dále kovová pachuť v ústech. Také potvrzuji. Na internetu jsem si těchhle dvou dalších příznaků nevšimla. Tak kdybyste třeba někde prodělávali podobné symptomy, tak Vám tahle výpověď snad pomůže s diagnostikou. Ale pevně doufám, že to nikdo nebudete potřebovat! :-)
21. 02. 2014, 21:21:40
Dobry den z horkeho Thajska, uz druhy den travim v posteli- boli mne uplne vsechno, jsem tak zeslabla a malatna, ze mam problem dojit i na wc! A porad zizen, v noci vypijiu 2-3 velke petky vody a zizen neustava. Puvodne jsem si myslela, ze mam anginu z klimosky- casto na to trpim. Vse zacalo bolesti v krku a unavou, bolesti kloubu- to k angine take patri. Na mandlich jsem nasla hnis a mam zvetsene uzliny. Manzel mi dkocil do lekarny pro tridenni antibiotika na anginu, ty jsem nasadila. Teplota odpoledne 38,6 - vubec normalne teploty nemivam. Komari mne pokousali pred 3 dny odpoledne- podcenila jsem prevenci. Zitra odjizdime do BKG a za 3 dny odlet do Prahy. V tomto stavu si neumim cestu vubec predstavit! Rikam si, jstli nemohu mit horecku dengue i anginu dohromady? Pokud zitra nezaberou antibiotika , pujdu do nemocnice! Vysnena dovolena a to sem cestuji kazdy rok a znam pomery!!! Tak mi drzte palce
02. 04. 2014, 12:10:43
Lenka
Lenka
Jak jste to zvládla, paní Kanková?
15. 06. 2014, 18:13:34
Patřím taky k těm, kteří si prožili horečku dengue. Já jsem ji chytla na ostrovech u Javy v půlce pobytu, takže jsem zažila i léčení v cizině. Měla jsem asi štěstí, že se mi to projevilo až v "civilizaci" na pevnině v Jogyakartě, kde měli dokonce v nemocnici čekárny s elektron. vyvolávacím systémem, takže luxus. MuDr. hned věděla o co jde, krev to potvrdila. Měla jsem asi 2 dny horečky, zimnici, hroznou bolest hlavy a kostí, taky totální nechutenství. Nechutnala mi ani voda. Za týden jsem měla dole 4 kila. Taky po horečkách nastoupila ta svědivá vyrážka a otoky prstů. U této nemoci je důležité hlídat hodnoty krevních destiček, kvůli krvácení. Taky s tím souvisí to, že se nesmí brát Ibuprofenum, ale jen Paracetamol. Tím by se to mohlo ještě zhoršit. Já jsem se doma léčila ještě měsíc, byla jsem jak mátoha - zasahuje to játra, proto ta únava, pomůže na to Silymarinum. Každopádně to byla zkušenost, které se ale bohužel nedá v těchto krajinách vyvarovat. Snad někomu moje info pomůže. Přeju Vám šťastnou a bezproblémovou cestu :-)
25. 09. 2014, 20:20:39
Lucie
Lucie
Ja ji chytila v Thajsku v kvetnu 2014. Ostrov Koh Phangan. Byla to epidemie.Spousta lidi nemocnych.Nekteri skoncili v nemocnici s komplikacemi. Jedna Nemka prevezena vrtulnikem s vaznymi komplikacemi do lepsi nemocnice.Sousedka mi obcas prinesla stavu z rozmixovanych mladych listu papayi. Pry to pomaha. Vycistit si zuby, dojit na zachod velice vycerpavajici. Strasna zizen. Jako kdyz vam upir vysaje veskerou silu. Pred 10 lety jsem mela malarii ale tohle bylo jiny. Je to jako by mi to sezehlo cely telo. Zvetsena jatra, pul roku padani vlasu. Nocni mury.Velka unava s depresi (bez duvodu). Arytmie. Proste nic moc.Je to v cely jihovychodni asii, takze bacha.
18. 01. 2015, 17:06:21
Dengue jsem chytil v Brazílii. Po návratu do ČR mi rychle vyskočila horečka, zimnici jsem měl jenom krátce. Po 3 dnech horečky ustoupily a následovaly bolesti hlavy na dalších asi 4-5 dní. Zítra jdu do práce po 11 dnech no a pak budu docházet na krev.
08. 03. 2015, 11:33:18
Nevíte jak je to s tím, když chytnete horečku znovu? Slyšela jsem, že je to dost nebezpečné. Já jen abych věděla, jak moc se bát až zase budu cestovat..
11. 03. 2015, 18:24:17
Dengue jsem chytila letos v únoru 2015 v Thajsku, nebezpečné se infikovat znovu je víc než jasné, prý hrozí pouze horší varianty kvácivá a šoková forma. Ráda bych cestovala dále, bylo mi řečeno, že je nebezpečné cestovat i ke Středozemnímu moři. Nechávám si zjistit jaký kmen jsem chytla, jsou čtyři. Je to pech, snažím se zjistit o dengue co nevíce informací, nejlépe kontaktovat i ty co už dengue prodělali....
09. 04. 2015, 09:46:59
Dobrý den, horečkou dengue jsem se nakazila letos v květnu na ostrově Koh-Chang v Thajsku.Projevy začaly až 3 týdny po návratu.Teploty sice jen kolem 38 stupňů, ale trvaly 10 dní.Bolesti celého těla, hlavně záda, hlava a bolesti za očima, bolesti v krku a úporný kašel. Zvětšená slezina, nízký počet krevních destiček a bílých krvinek, zvýšené jaterní testy, krev v moči, nechutenství.Žádnou vyrážku jsem neměla.V nemocnici jsem byla 11 dní, dengue byla potvrzena serologicky.Už jsem 10 dní doma a stále mám zvýšené teploty kolem 37.5,bolesti svalů na nohou, velká únava, odpoledne a večer jsem téměř nepoužitelná.Krevní obraz a jaterní testy už jsou v normě.Další sledování protilátek v krvi se prý neprovádí a druh viru z těch 4 neurčují.Alespoň tady v Brně.Máte někdo jiné zkušenosti z jiné nemocnice, kde druh viru určují ?A jak dlouho asi trvá rekonvalescence?
25. 06. 2015, 17:52:52
Tiež som prekonal dengue, chytilo ma to v Kambodži, ale pravdepodobne ma komár nakazil pár dní predtým v Singapure. Krvý test mi ju v nemocnici potvrdil až na niekoľký pokus, vraj je normálne ak sa to neukáže na prvý krát. Vysoké horúčky som mal 7 dní, zo začiatku som blúznil a nedokázal som celú dobu jesť. Kvôli dengue som stratil 10 kg váhy a niekoľko mesiacov potom mi vypadávali vlasy. Viac som sa o tejto nepríjemnej skúsenosti rozpísal v článku: http://www.blogg.sk/48-ako-som-v-kambodzi-ochorel-na-exoticku-horucku-dengue.html
23. 04. 2015, 13:48:07
Jaroslav
Jaroslav

Je i v Egyptě...okolí Hurghady https://www.egypttoday.com/Article/1/25517/NGOs-1-200-infected-with-dengue-fever-in-Red-Sea

28. 11. 2017, 18:46:44
Vladimír
Vladimír

Priatelia kazde 3-4 mesiace som bol v thajsku az do osudneho dna, dnes lezim v nemocnici a som priputany na lozko. Mam Dengue a nic horsie som v zivote nezazil, v najvacsich teplotach som letel 12,5 h lietadlom, neprajem to nikomu. Ak to prezijem dufam ze bez nasledkov na cestovanie mozem zabudnut, opakovane Dengue moze znamenat smrt. Drzte mi palce, je to zle

21. 01. 2018, 12:08:20
Jarka
Jarka

Vladimíre, můžete dát vědět jak jste na tom zdravotně ? je březen 2018 - tedy 2 měsíce po onemocnění horečkou Denge ?? chystám se do Kolumbie a na Filipíny....

Thajsko, Barmu, Laos, Kambodžu i Vietnam jsme přestáli bez problémů.

13. 03. 2018, 16:34:49
Luboš Novotný
Luboš Novotný

Tak já teď ležim v nemocnici na thajském ostrově Koh Phangan, na který jsem přijel z Ko Samui, tak jako my všichni s horečkou Dengue. Koukám, že ty příznaky mohou být vždy velice odlišné. Mě to začalo nechutí k jidlu, celkovou únavou, bolestí svalů a kůže. Na pokoji jsem se vydržel více či méně trápit 6 dní. Neustále jsem to považoval za chřipku. Teď jsem na kapačkách, doktor mě varoval, abych nejedl červené a černé ovoce z důvodu krvetvorby a nebezpečí vnitřního krvácení. Nesmim se píchnout, pořezat, dokonce si ani vyčistit zuby. V puse mám kovovou chuť, prsty na nohou i na rukou mě svědí (mravenčí). Odlet do Čr mám za 11 dní, tak doufám, že se do té doby ocitnu v nějakém cestovatelském stavu a později napíšu další poznatky.

20. 11. 2018, 07:15:37
Teeerez
Teeerez

Podarilo se nekomu zjistit miru rizika pri opakovanem onemocneni dengue? Letos ji prodelala 3 letá dcera pri dovolene v Thajsku. Casove nakaza odpovida nejspise na Bankgok nebo Chiang Mai. Detske priznaky odlisne nez jak popisujete. Vecer zacala letet teplota k 39°C, ale paralen bez potizi srazil. Rano vypadala uplne zdrave, cely den cila s chuti k jidlu, vecer zase horecka a zvraceni. Pak 3 dny zcela dobra, tak jsme si rikali, ze to byl asi upal? Pak zase horecka+siiilene poceni pak zase 2 dny dobra. Pak jsme se jiz vraceli do CR, cesta ji dodelala. V CR temer okamzite, horecka, zvraceni, siiileny prujem, krev z nosu. Rychly prevoz do nemocnice (Bulovka, tropicke nemoci), tam stacil 1 paralen a 1 kapacka a byla zase uplne dobra. 3 dny jsme si tam polezeli, krevni testy na dengue vubec nevypadaly, vsechno bylo v norme az protilatky na jeden z kmenu...

Ted je v poradku, budou delat po 3 mesicich minimalne rok kontrolni odbery, ale zajimala by me ta rizika dalsiho nakazeni? Preci jen, jsou ji ted 3 :(

27. 12. 2018, 23:51:49
vlado
vlado

Vasa dcera sa druhy krat narodila, riskovala ste jej zivot tym ze ste leteli v lietadle, zmena tlaku...to ju mohlo zabit, vykrvacat v lietadle a nikto by netusil na co zomrela. Ja som tu chybu urobil tiez, s Dengue a pri 41 stupnovej horucke som letel 12 h v lietadle...Dcerku uz neberte nikdy do exotiky, moze dostat dengue este 3x nakolko su len 4 druhy. Moze kedykolvek vykrvacat a Dengue je vsade

30. 12. 2018, 16:45:27
Libor
Libor

Hlavně je při další infekci jedním ze tří ostatních typů dengue vyšší míra rizika rozvinutí DHF/DSS:

https://medicalxpress.com/news/2017-11-evidence-dengue-infection-severe-due.html

http://www.denguevirusnet.com/dengue-haemorrhagic-fever.html

Nejvíc úmrtí na dengue je u dětí, takže opravdu raději nejezdit do tropů a subtropů. Před komáry se nedá 100% ochránit. Dají se najít země, kde se můžete vykoupat v teplém moři bez rizika dengue, pokud se bez toho neobejdete.

02. 01. 2019, 12:52:40

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Několikahodinové cestování letadlem je tu od toho abyste pak vypadali stejně jako na fotografii v pasu.
Sponzorováno