HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZDRAVÍ NA CESTÁCH

POSLEDNÍ DISKUSE

ZDRAVÍ NA CESTÁCH

Zatímco vážné nemoci postihnou naštěstí rozumného cestovatele jen vzácně, skoro každý na delší cestě zakusí některý z drobných neduhů. I malý zdravotní problém může znepříjemnit celou cestu, proto si pečlivě přečtěte následující cenné rady. Vyberte si z článků v levém menu.


Před cestou je v prvé řadě potřeba zvážit nutnost očkování. Měli byste se zastavit v nejbližším očkovacím centru a sdělit odborníkům nejen destinaci, ale i podrobný itinerář vaší cesty. Do celého světa doporučujeme očkování proti žloutence, případně břišnímu tyfu. Pokud rádi chodíte do těžko dostupných hor, raději bych zvolila i očkování proti vzteklině. Prevenci a očkování nenechávejte na poslední chvíli. Většinou zabere tato příprava před cestou 3-6 měsíců.

Na cestách vás nejspíše potkají některé drobné cestovatelské zdravotní potíže. Dříve než vyrazíte, vybavte si pořádně svou cestovní lékárničku. Také se musíte rozhodnout, jaké zvolíte způsoby čištění vody. Může jím být filtr nebo chemické čistidlo na bázi chlóru.

Málokdy se sice vyhnete cestovatelským průjmům, ale můžete jejich výskyt výrazně omezit správným přístupem k přípravě pití a potravin. Dokonce i na čištění zubů používejte vodu splňující parametry pro vodu pitnou. Třeba i balenou vodu, sodovku, nebo neochucenou minerálku.

Tady je pár tipů:

  • pijte nápoje pouze v originálním balení, zkontrolujte neporušení uzávěru
  • vodu převařte déle, než 20 min. nebo chemicky ošetřete přípravky k dezinfekci
  • nedávejte si led do nápojů ( voda pro jeho přípravu může obsahovat mikroby)
  • ovoce jezte jen loupané nebo které si můžete omýt
  • omezte syrovou zeleninu, nepasterované mléko a mléčné produkty domácí výroby
  • nepožívejte syrová masa, ryby, mořské živočichy, omezte zmrzlinu
  • konzumujte pokrmy tepelně upravené v horkém stavu

K cestování patří často i výstupy do vyšších nadmořských oblastí a horské výstupy. Přečtěte si, co akutní horská nemoc vlastně je a jak se jí lze bránit.

 

Restaurace, IndieRestaurace, Indie

Zmrzlina z rezavé nádoby, KeňaZmrzlina z rezavé nádoby, Keňa

Nemocniční pokoj, Srí LankaNemocniční pokoj, Srí Lanka


CESTOVATELSKÝ TWEET

Cestuj dokud můžeš....