Za dobrodružstvím na druhou stranu zeměkoule s Aussie a Kiwi filmy

Za dobrodružstvím na druhou stranu zeměkoule s Aussie a Kiwi filmy

Za dobrodružstvím na nejvzdálenější kontinent se vydá už 6. ročník festivalu australských a novozélandských filmů AUSSIE & KIWI FILM FEST (1. – 6. 11.).

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Film Dobrodružství Priscilly, královny pouště (The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert) v roce 1994 zapůsobil ve světě jako zjevení. A pak se stal pro Australany kultovním snímkem. „Vzpomínám si, jak jsem se v roce 1995 snažila dostat na vyprodanou projekci na filmovém festivalu v Karlových Varech, protože filmu předcházela ohromující festivalová pověst. Radost z lístku byla tak velká, že jsem asi nebyla schopná vnímat děj. Zato si dodneška vybavuju ducha svobody a tolerance, která vycházela z plátna dunícího Abbou v monumentální australské poušti. Tyhle pocity se mi vrátily, když jsem po patnácti letech sama cestovala ze Sydney do australské buše,“ říká zakladatelka a ředitelka festivalu Martina Vacková. Aussie a Kiwi Film Fest bude mít unikátní příležitost uvést film přesně 25 let od jeho premiéry, projekci uvede živá travesty show.

I další festivalové snímky letos nabízejí aktuální společenská témata, jako například ochranu životního prostředí nebo ženskou emancipaci, která letos nápadně přichází z novozélandských filmů. Ať už jde o Vai, příběh osmi tichomořských žen na různých pacifických ostrovech, Mauri coby první a dosud jediný celovečerní film natočený od roku 1988 maorskou režisérkou, nebo jeden ze současných divácky populárních snímků Hibiscus a Ruth (Hibiscus and Ruthless), který se na ženskou emancipaci a přistěhovalectví dívá zábavným způsobem.

Téma ochrany životního prostředí, ale i téma neobyčejného přátelství mezi chlapcem a pelikánem, můžou diváci najít ve snímku Chlapec a pelikán (Storm Boy). Film natočený v národním parku Coorong přibližuje krásu australské přírody i život původních aboriginských obyvatel. Jednu z hlavních rolí hraje australská filmová hvězda Geoffrey Rush.

Festival finančně podpořili Hlavní město Praha, Australské velvyslanectví ve Varšavě a Novozélandské velvyslanectví v Berlíně. Hlavním partnerem je společnost Cathay Pacific, hlavním mediálním partnerem je Česká televize.

Vstupenky zakoupíte on-line na festivalovém webu nebo přes portály kino Lucerna, kino Atlas a kino Ponrepo.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: