HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Východní Afrika netradičně – jak doopravdy poznat život v domorodých kmenech bez divadla pro turisty?

Východní Afrika netradičně – jak doopravdy poznat život v domorodých kmenech bez divadla pro turisty?

90 % všech turistů a cestovatelů se vydává do východní Afriky za dvěma cíli – odpočinout si na překrásných plážích Indického oceánu a zažít dobrodružnou cestu za divokou zvěří – safari. Je to pochopitelné, o pláže ani safari by cestovatel určitě přijít neměl, ale Afrika není jenom o nich. Bohužel, cestování na tomto kontinentu často nebývá vůbec jednoduché.

Většina cestovních kanceláří vás zavede na nejvíce navštěvovaná atrakce, zatímco samostatní cestovatelé a dobrodruzi vyhledávají méně známé parky a autentičtější místa. I tento druh cestování má však v Africe několik zádrhelů…

Často bývá problémem bezpečnostní situace. Když jste v „černé“ Africe poprvé, byť byste měli procestovaný zbytek okolního světa, vždy vás může překvapit. Mezi místní rozhodně nezapadnete, a pokud neumíte ve zdejších poměrech tak dobře, klidně se vám může stát, že vás nachytají na vyšší ceny nebo doporučí ne až tak kvalitní služby jen proto, že hotel náhodou patří strýčkovi z pátého kolene.

Drahé divadlo pro turisty

Také čas v Africe plyne úplně jinak – neplyne v podstatě vůbec… Takže itinerář, který byste se zkušeným průvodcem zvládli uskutečnit za dva týdny, se po samostatné ose může protáhnout na měsíc a více. Dalšími komplikujícími faktory jsou neznalost místního jazyka (např. svahilštiny) a absence kontaktů, které by vás dovedly na ty nejatraktivnější místa, za nejzajímavějšími lidmi, zvyky, tradicemi a rituály a prostě tam, kam turistická noha moc často nevkročí.

Pokud máte dobrý kontakt, můžete se dostat například na území obývaná domorodými kmeny (pro Afriku tolik typickými), tam, kde reálně žijí. Za tradiční ukázku domorodé kultury a zvyků totiž není možné chápat divadelní představení v podobě skákajících Masajů u brány rezervace Masai Mara či na plážích Zanzibaru. Mnoho turistů si to užívá, s vysokými Masaji se nadšeně fotí a nemají často problém zaplatit za fotografii či taneček desítky, někdy stovky dolarů. S autentickou Afrikou má však toto pramálo společného.

Bavíme-li se o pravé a autentické atmosféře ve vesnicích domorodých východoafrických kmenů, kterou můžete ve východní Africe stále ještě nalézt Tato Afrika je plná nedozírné a upřímné pohostinnosti. Čaj, mléko, poreč (sladký kašovitý nápoj), jídlo, nabídka pomoci s čímkoliv, nocleh. Nikoliv proto, že od vás očekávají 100 dolarů, ale proto, že jsou tak vychovaní. Proto, že jste v jejich rodině či vesnici hostem a jako s hostem se s vámi musí jednat.

Netřeba asi dodávat, že před vaším odjezdem je samozřejmostí se nějak místním revanšovat: zaplacením adekvátní a přiměřené finanční částky, darováním užitečných věcí apod. Kdo striktně nechce dávat peníze (někdy to má své racionální opodstatnění), není nic jednoduššího, než za ty peníze nakoupit místním potraviny – mouku, cukr, ovoce, zeleninu, chleba… Jen s tím cukrem pozor, v některých kulturách je chápán jako svatební dar! Pořád je lepší, když po vás budou děti křičet „mzungu give me sweets!“, než „mzungu give me money!“ (slovo mzungu ve svahilštině znamená běloch).

Zajímá vás tradiční život kmenů, který zatím není tak moc ovlivněn „moderní civilizací“? Možná vás to překvapí, ale stále ještě na některých místech žijí kmeny, kde vládne výrazný matriarchát. Některé byste v jejich zemích určitě nečekali – například v muslimské Indonésii. Přečtěte si článek Poslední matriarcháty světa!

V domorodé vesnici

Nečekejte, že vám místní obyvatelé hned po vašem příchodu do vesnice zatančí v tradičních oděvech a pestrém zdobení. Kvůli nucenému divadlu, do něhož se nikomu ani pořádně nechce a které se dělá jen proto, aby na jeho konci přišla nějaká ta dolarová bankovka, jste přeci do Afriky za poznáním nejeli. V autentické vesnici, kde si místní na nic nebudou hrát, se nejprve celá vesnice přijde zvědavě podívat, kdo se zvláštní barvou pleti to k nim zavítal. Po prvotní nejistotě, drobné nervozitě, vzájemném „oťukávání“ a zdvořilostním rituálu, budou místní jenom stát a zevrubně si vás prohlížet.

Často se stává, že některé děti ještě v životě neviděly bělocha a reagují tak stejně, jako naše děti na čerta – brekem a útěkem za maminkou. Zvědavost v kombinaci se stydlivostí v jejich očích je omračující. Jakmile k nim prohodíte první slovo v jejich jazyce nebo předáte kousek ovoce či drobnou sladkost, máte vyhráno. Stávají se z vás po dobu vaší návštěvy ve vesnici nejlepší kamarádi a vy se stáváte součástí Afriky.

S dospělými to je podobné. Místní dámy budou fascinovány délkou a barvou vlasů Evropanek. Největší úspěch budou v tomto kontextu mít blondýnky. Nepotrvá dlouho a nastane potřeba dotknout se těch vlasů, stejně jako u pánů chlupů na rukou či na nohou. Až k vám tedy přijde dítě a začne vám hladit lýtka, nepanikařte. Zkuste vysvětlit, že u nás na severu je prostě větší zima, tak tohle potřebujeme. Oni to totiž neznají, stejně jako africkým ženám nenarostou pořádně vlasy a jsou odkázané na příčesky. Barva očí, barevné rty, hebké dlaně…. Buďte klidní, přátelští a uvědomte si, že pro místní jste zřejmě ještě větším zážitkem než oni pro vás.

Tradiční pohoštění

Většinou bude následovat představení vesnice a jejích obyvatel či členů hostitelské rodiny. Následně budete pohoštěni čajem a drobným občerstvením. Při delším pobytu ve vesnici můžete očekávat na místní poměry bohaté hostiny. Masajové pro vás zabijí krávu nebo kozu, Luové u Viktoriina jezera naloví tilápie. Zde je nutno upozornit, že odmítnutí jídla by znamenalo hrubou urážku hostitelů, nejeden z nich by to mohl i obrečet a být hluboce zklamán, že vás jeho jídlo neuspokojilo. Jídlo není nutné do posledního sousta dojíst, měli byste však vždy minimálně ochutnat a zkusit sníst co nejvíc. Při jídle můžete říhat. Naopak, když budou říhat místní, třeba staré babičky, snažte se nedostat záchvat smíchu. Jde to jen s obtížemi.

Na expedici s CK Dream Africa

V CK Dream Africa jsme se rozhodli umožnit cestovatelům poznat Afriku takovou, jaká doopravdy je. Nefalšovanou, autentickou, divokou, romantickou. Na českém a slovenském trhu nemá tento koncept obdoby. Kromě nejoblíbenějších turistických míst vás zavedeme i na místa, o kterých jsou předešlé odstavce. Na těchto místech se může stát, že budete prvními bělochy, kteří je kdy navštívili.

Základním principem těchto expedic je zodpovědný přístup k domorodému obyvatelstvu. Poznáte život v Africe z pohledu Afričanů, je však potřeba řídit se jasnými pravidly, která vám budou popsána vedoucím expedice. Nejedeme totiž na turistické atrakce, ale za reálnými lidmi žijícími reálné životy. I přes veškerou snahu a taktní přístup však nějaký minimální dopad naše návštěva zanechá, proto s každou expedicí jezdíme na jiná místa, do jiných vesnic.

Nejbližší možnost vydat se s námi do Keni na dvoutýdenní expedici budete mít již následující léto. Několik dní strávíme u kmene Masajůjihokeňské savaně, ve společnosti zeber, gazel a žiraf mimo rezervace a národní parky. Navštívíme také masajskou školu, kde budeme moci krátce nahlédnout do výuky a popovídat si s dětmi i učiteli. U Viktoriina jezera budeme pohoštěni rodinami kmene Luo, podíváme se na místo, kam přes noc chodí spát hroši a dupou místním po úrodě. Poplujeme na tajemný ostrůvek Migingo. Navštívíme projekt výstavby školky, kterého se účastní i naše CK.

Dozvíme se, odkud vlastně pochází předkové Baracka Obamy a mnoho dalšího. Nudit se nebudeme ani v Nairobi. Na jeho předměstí si budeme hladit slůňata v sloním útulku, chovat malé krokodýli a pozorovat ty velké, a neopomeneme ani na jednu z vůbec nejzajímavějších částí celé expedice – návštěvu největšího afrického slumu Kibera. Na slum nebudeme nahlížet jen z venku. Půjdeme dovnitř mezi lidi, a kdo by náhodou chtěl, bude zde moci i strávit noc. Vše při zajištění maximální bezpečnosti. Nebudete samozřejmě ochuzeni o klasické safari a závěrečný zasloužený odpočinek v soukromé italské vilce u pobřežního městečka Kilifi. Vilka má bazén, gril, je v překrásné zahradě a přímo nad rozlehlou písčitou pláží, na které budete úplně sami.

Kdo by nechtěl jen odpočívat na pláži, může se zúčastnit výletů po okolí: historické město Mombasa, prales s paviány a pozůstatky středověkého svahilského města Gedi, a další. Vybraným zájemcům bude rovněž umožněna návštěva „mama voodoo“ – místní šamanky, která praktikuje tradiční léčitelství. Ani v tomto případě se nejedná o žádnou turistickou atrakci a bude nutné chovat se dle striktních pravidel. Termín expedice bude upřesněn – je plánována na léto 2017. Délka expedice – dva týdny. Více informací již brzy na www.dreamafrica.eu

Dream AfricaCestovní kancelář Dream Africa umožňuje poznat cestovatelům Afriku takovou, jaká doopravdy je – nefalšovanou, autentickou, divokou, romantickou. Se zkušenými průvodci můžete zažít, jak žijí místní domorodé kmeny, potkat se s lidmi, kteří možná ještě nikdy neviděli bělocha, prohlédnout si krásnou přírodu bez davů turistů a zažít to, o čem se v prvodcích nepíše. Více informací najdete na www.dreamafrica.eu.

Autor Jaroslav Blicha je dobrodruh, který procestoval kus světa. Při své první návštěvě Afriky ho tento kontinent okouzlil natolik, že se do něj od té doby neustále vrací. Aby spojil příjemné s užitečným, založil cestovní kancelář Dream Africa, díky které může i ostatním umožnit, aby si z Afriky odvezli tak skvělé vzpomínky jako on.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: