Vít Pavlišta: Jak se trénuje na Mistra ČR v maratonu i půlmaratonu

Vít Pavlišta: Jak se trénuje na Mistra ČR v maratonu i půlmaratonu

Vít Pavlišta letos dokázal něco, o čem jiní jenom sní. Zaběhnout jak Mistrovství České republiky v půlmaratonu, tak i v maratonu a co víc, dokonce oba tituly získat. Rozestupy mezi oběma závody byly malé, proto má vítězství na Pražském maratonu o to větší cenu. Poví nám právě o tom, jak se na takový výkon připravuje.

Letošní sezona opravdu prověřila síly i těch nejlepších. Mitrovství ČR se konalo 18. dubna 2015 v rámci Pardubického vinařského půlmaratonu. Pražský maraton, už tradiční závod hostující Mistrovství ČR v maratonu, se konal pouhých 14 dní poté, 3. května 2015. Pro eltiní běžce bylo tedy oříškem se připravit tak, aby na oba závody měli tu nejlepší formu. Pokud totiž běželi půlmaraton na plno, nebyl dostatečný prostor na zregenerování na maraton. Vít Pavlišta byla ale jedním z těch, který to načasoval perfektně a dokázal oba tituly získat. Stal se tak nejlepším běžcem roku 2015.

Příprava na maraton je náročná a dlouhodobá. Jsou o ní napsány celé tuny materiálů a knih, ale jak to dělají ti nejlepší zůstává jejich tajemstvím. O svém receptu nám Vít Pavlišta přijde povyprávět.

Vít Pavlišta je po právu nejlepším běžcem sezony (foto: archiv Víta Pavlišty)

Vít Pavlišta

S běháním začal napno až na vysoké škole, kde začínal na kratších tratích, s rostoucí tréninkovou kilometráží se ale postupně posunuje na delší trati. Momentálně má nadvládu nad půlmaratonovou tratí. Titul mistra republiky na této distanci si odnesl hned třikrát.

I když patří mezi nejlepší české vytrvalce, sportu se věnuje jen amatérsky, chodí totiž normálně do práce. Tréninky a závodní sezonu si zpestřuje i běhy do vrchu. Těm se však zatím naplno věnovat nechce. Jeho cílem je neustále se zlepšovat na silnici a na dráze. Až jej klasika omrzí, třeba opět zběhne k delším horským běhům.

Největší úspěchy

trojnásobný Mistr ČR v půlmaratonu (2012, 2013, 2015).

1. místo na MČR v běhu do vrchu (2011)

2. místo v MČR v Krosu (2015)

2. místo na MČR v maratonu (2014)

14. místo na ME v běhu do vrchu (2014)

Mistrem ČR v maratonu (2015)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: