VIASAT NATURE: Čtyřdílný seriál o Galapágách

VIASAT NATURE: Čtyřdílný seriál o Galapágách

Televizní stanice Viasat Nature uvede první zářijový den v exklusivní premiéře seriál Galapágy. Čtyřdílný seriál zkoumá působivou řadu volně žijících živočichů a evokuje různé znaky ostrovů a jejich historii. Použitím průkopnického vizuálního stylu, kombinovaného s dokonalou grafikou a poutavě zpracovanou kinematografií, můžeme být svědky nového pohledu na život na Zemi. Kruté, neobvyklé, pekelné, přesto stále krásné místo pro velkolepou řadu rostlin a živočichů. Tak vypadají Galapágy pohledem autorů seriálu.

Souostroví 19 sopečných ostrovů, která se nachází ve východní části Tichého oceánu, je nejen útočištěm podivně vyhlížejících druhů zvířat, které žijí výhradně zde, ala také jakousi živou laboratoří. V minulosti souostroví posloužilo jako inspirace pro Darwinovu ​evoluční ​teorii. Galapágy se nacházejí na soutoku čtyř hlavních mořských proudů, což je jeden z hlavních důvodů bizarní kombinace života na těchto ostrovech. Můžete se zde setkat s prehistoricky vyhlížejícími mořskými leguány, kteří s největší pravděpodobností byly předlohou pro Godzillu, obřími suchozemskými želvami, které mohou vážit až 230 kg, nebo různými druhy hnízdících ptáků.

Galapágy nikdy nebyly spojené s pevninou a tak se sem předchůdci veškeré zdejší fauny a flóry museli dostat z koutů světa. Mnohdy bylo nutné překonat i tisíce kilometrů. Předpokládá se, že připluli přes oceán na vyplavených kusech země a stromech ze Střední Ameriky. Tomu odpovídá fakt, že ostrovy obsadili především odolní plazi, kteří nejsnáze takovou plavbu mohli přežít.

  • za posledních sto let bylo na Galapágách 13 sopečných erupcí
  • želvy na Galapágách žijí až 152 let

Věděli jste, že:

  • za posledních sto let bylo na Galapágách 13 sopečných erupcí
  • želvy na Galapágách žijí až 152 let

Více zajímavostí najdete na viasatnature.cz/program/galapagos/.

Vlivem kolonizace z Galapág téměř zmizely některé druhy zvířat, které si sem pracně našly cestu a nejrůznější organizace se dnes snaží o jejich návrat a rozmnožování. V roce 1978 označila organizace UNESCO Galapágy za první světové dědictví, mořská rezervace na Galapágách obdržela stejný status v roce 1998.

Nenechte si ujít pohled na krásu Galapág, nahlédněte do historie souostroví a seznamte se velkou řadou místních rostlin a živočichů. Sir David Attenborough nám v netradičně pojatém seriálu představí Galapágy každou neděli od 1. do 22. září v 18:00 hod. na Viasat Nature!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: