HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

VIASAT HISTORY: Tudorovská farma

VIASAT HISTORY: Tudorovská farma

Pojďte vrátit čas do roku 1500 v tomto už čtvrtém pokračování veleúspěšného seriálu Farma, a odhalte mikrokosmos života v době vlády Tudorovců!

Historici Ruth Goodmanová a Peter Ginn jsou zpět, aby se utkali se svou zatím největší výzvou: návratem do tudorovské Anglie, kde budou snášet drsnou práci na farmě Abbey. Oba mohou čerpat ze svých zkušeností z předchozího cestování časem – Viktoriánské a Eduardovské farmy a Farmy za války, ale pro nového člena týmu Tima Pinfolda je to absolutní pád do neznáma.

Peter, Ruth a Tom jsou poháněni novými průzkumy a objevy. Nadšeně přinášejí dobové detaily tak, že používají pouze materiály, nástroje a technologie, které tehdy byly dostupné. Vydělávají si na živobytí tak, jako lidé tehdy a stejně tak slaví i svátky, oblékají se a stravují.

Od chovu ovcí a sklizně, až po výrobu tiskařského stroje a sestavení tehdejších hodin, sledujte neohroženou trojku, jak se v šesti epizodách vyrovná s realitou života za vlády Tudorovců. Uvidíte, jak přijde na to, jak postavit chlívek, uvařit si své vlastní pivo, vymyslí a vyrobí si vlastní stroje a bude udržovat v chodu domácnost. Díky tomu jednoduše poznáte a pochopíte, jak se v té době žilo.

Rok 1500 byl mezníkem britské historie. Po staletích plných válek a epidemií si národ užíval nově nalezenou stabilitu a prosperitu za vlády svého prvního tudorovského krále, Jindřicha VII. Zároveň byla ale tato doba označována také jako poslední desetiletí, kdy kláštery kontrolovaly každý aspekt života.

Se svými pečlivými výzkumy, naprostou autenticitou a vlastním moderním způsobem vyprávění, které detailně dokumentuje Tudorovskou Anglii, je tento seriál fantastickým pohledem do historie tak, jak se skutečně utvářela. Je to jednoznačně nejambicióznější úkol, jaký si na svá bedra Peter, Ruth a Tom vzali!

Historik Peter Ginn a archeolog Tom Pinfold přidávají pár postřehů, které zajímaly diváckou veřejnost.

Co je podle vás pro tudorovské období specifické?

Peter Ginn: Předpokládám, že jedním z důvodů, proč se Jindřich VIII. rozhodl přistoupit k rušení anglických klášterů, byla jeho nesmírná touha po penězích. Kláštery představovaly velké jmění, mimo jiné i díky obrovskému množství použitého olova. Byl to právě tento materiál, kvůli němuž byla zničena většina oken Gloucesterské katedrály. Je raritou, že ničivému náporu odolalo jedno z velkolepých oken této katedrály, jež pocházelo právě ze začátku 16. století. A to má velikost tenisového kurtu, tak si představte, kolik olova jeho rám obsahoval. Je přitom až šokující, jak důkladně byly kláštery likvidovány. A to se v té době staraly o nemocné a chudé. Přijímaly lidi, kteří potřebovali pomoc, a zjednodušeně řečeno plnily roli jakési sociální péče. Bezplatná lékařská péče? Vždyť to je něco úžasného. V dnešní době neustálých škrtů ve veřejné i privátní sféře se musíme pro poučení podívat do historie. Měli bychom si uvědomit, že existují určité věci, které musí být zachovány. Měla by být učiněna určitá opatření, aby byla zajištěna péče o lidi, kteří se o sebe nemohou postarat sami.

Co pro vás bylo při natáčení pořadu nejtěžší?

Tom Pinfold: Jednou z nejnáročnějších věcí byla rozhodně těžba olova. Prošli jsme si tím v červenci – venku bylo 35 stupňů a měli jsme na sobě dobové oblečení. To se sice osvědčilo během chladnějších zimních měsíců, avšak v letních teplotách to nebylo nic příjemného. Jednalo se o náročnou fyzickou práci, po zpracování tun horniny totiž získáte jen malý kousek olova. Bylo to psychicky i fyzicky náročné, ale užili jsme si spoustu zábavy.

Onemocněl někdo z vás během natáčení? Pokud ano, užívali jste moderní medicínu, nebo jste se spolehli na tradiční prostředky?

Peter Ginn: V průběhu natáčení jsem se poměrně vážně nachladil, ale kvůli práci jsem nemohl zalehnout do postele a dát si šálek horkého čaje. Tudíž jsem si nakonec naordinoval yzop, trošku medu a horkou vodu. Yzop je rostlina, která se odpradávna používá pro lékařské účely – a přesně proto jsme ji také pěstovali v naší zahradě. Naštěstí to pomohlo. Rozhodně mi tahle medicína ulevila od bolesti v krku a udělalo se mi lépe.

Tudorovskou farmu můžete sledovat pondělky 20. ledna až 24. února ve 20:00 na VIASAT HISTORY.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: