HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

VIASAT EXPLORE: Sruby od mistrů

VIASAT EXPLORE: Sruby od mistrů

Co si představíte, když se řekne srub? Chaloupku v lese nebo malou chatu na horách? Že nic většího tradičními způsoby stavby vytvořit nelze? Omyl! Televizní kanál Viasat Explore vám v červnu ukáže, jak se staví domy, jaké jste dosud nikdy neviděli. Nový seriál Sruby od mistrů vám rozšíří obzory a představí dřevěné paláce za miliony dolarů. Seznamte se s tesaři a řemeslníky z firmy Pioneer Log Homes, jež se specializuje na stavbu srubových sídel, ze kterých vám spadne čelist. Tato snová sídla jsou vyrobena z obrovských stromů – dokud je neuvidíte, neuvěříte, že něco takového je možné.

Projektanti z Pioneer Log Homes každý obří srub nejprve sestaví na dvoře firmy. Není to žádná procházka růžovým sadem, jednotlivé dřevené díly se tu montují ručně. Sruby jsou následně rozebrány, naloženy a převezeny na místo určení, kde se znovu sestaví dohromady a dostane se jim konečných úprav.

Firma Pioneer Log Homes je nejlepší ve svém oboru, ale to neznamená, že postavit jakýkoliv srub pro ni bude hračkou. Naopak, každý den představuje pro velkou rodinu stavařů, která za firmou stojí, novou výzvu. Domy je totiž často třeba převážet až na druhý konec světa. Klienti bývají náladoví a domluva s nimi nemusí být ideální. Stejně tak zpravidla nebývají perfektní ani podmínky na samotné stavbě. Vždy se může něco pokazit, ale čas běží, termín se blíží a stavět se musí bez ohledu na počasí. Jestli jste se někdy pokoušeli zasadit dvoutunovou kládu do konstrukce, zatímco kolem vás zuřila bouře, pak přesně víte, o čem  je řeč.

Kromě rozmaru počasí a náladových klientů se musí Bryan Sr., majitel firmy Pioneer Log Homes a hlavní stavař Peter Arnold, vypořádat s neustálou přítomností kamer a televizního štábu. Oba ke své práci říkají…

Jak se cítíte, když vás pronásledují kamery a televizní štáb?

Peter: Musím přiznat, že jsme ze začátku byli trochu nervózní, ale musíte prostě dělat svou práci, stejně tak, jako televizní štáb dělá tu svoji. Obvykle není moc času jen tak někde postávat, práce je hodně a soustředíme se jen na ni. A to se pak stává i klíčem k tomu, že jsme na obrazovkách sami sebou.

Bryane, vnímáte společnost jako vaši druhou rodinu? Jestliže se nemýlím, tak jste spolu už nějakých pár let, je to tak?

Bryan: Ano, pracujeme spolu už dlouho. Většina těch kluků jsou pro mě jako rodina. Peter s námi staví už skoro 20 let, Beat je s námi dokonce přes 20 roků a Joel už 22 let. Můj syn Bryan mladší s námi spolupracuje v podstatě už 30 let, protože už jako 10letý kluk se mnou chodil na staveniště. Tahle otázka je ale spíš pro Petera, který k nám přišel pracovat z jiného kontinentu, podobně jako Beat.

Peter: Jestli jsou pro mě jako rodina? Rozhodně, jsme si velmi blízcí. Jeden na druhého spoléháme jak v práci, tak mimo ni. Víte, jako jednotlivec jste v této branži nikdo. Potřebujeme jeden druhého, abychom tyto pompézní stavby vybudovali. Musíme zkrátka táhnout za jeden provaz, a to z nás dělá ještě lepší přátele. Stmeluje nás i tento pořad.

Jak byste popsali váš typický den?

Bryan: U nás nic jako typický den neexistuje. Každá kláda je jiná a pracujeme pod širým nebem. Může být teplo nebo pod nulou, může pršet a všude být bláto – prostě typický den tady nemáme. A v tom spočívá krása této práce.

Peter: Může se také stát, že jste jeden den na staveništi a druhý den již sedíte v letadle. Vždycky je co dělat, stereotyp nepřipadá v úvahu.

Je nějaký projekt, na který jste vyloženě hrdí a dokážete vysvětlit proč?

Peter: Tuhle otázku nám v poslední době kladou poměrně často, ale je nemožné nějaký dům vybrat. Postavili jsme tolik krásných srubů a potkali spoustu příjemných lidí, je opravdu těžké z nich vybrat nějaké to „nej“. Je to jako mít hodně dětí – všechny máte přece rádi stejně.

Dostali jste na výstavbu srubu někdy nějaké zvláštní požadavky? A byli jste schopni je zrealizovat?

Bryan: Měli jsme několik zákazníků, kteří chtěli postavit vinný sklípek jenom z jednoho dutého stromu. Bylo to sice složité na přepravu, ale vyhověli jsme jim. V podstatě dokážeme se dřevem téměř cokoliv.

Peter: Jedním z nejdivnějších požadavků byl podle mě největší srub, jaký jsme kdy postavili. Pokaždé, když náš klient přišel zhodnotit vývoj prací, tak dokola opakoval: „To je nádhera! Je to opravdu parádní! Mohli bychom to tady zvětšit?“ Umíte si představit dům, který má 10 000 metrů čtverečných a pořád není dost velký? Co je ale zajímavé, ten klient nepřicházel v obleku a kravatě, ale byl s námi skoro celou dobu na staveništi v montérkách.

Sruby od mistrů budeme vysílat do všech možných zemí. Kam jste za svými projekty vycestovali naposledy?

Bryan: Momentálně pracujeme na stavbě domu v Moskvě, který má mít rozlohu 4 000 metrů čtverečných. Přeprava více než 90 kontejnerů jde přes přístav Klaipeda v Litvě. Celkem jsme byli už na pěti odlišných kontinentech.

Peter: To je to nádherné na tom všem. Vždycky jsem rád cestoval a pracoval svýma rukama – a tady můžu dělat obojí současně. Je to další výhoda této práce.

Co dalšího chystáte v blízké budoucnosti?

Bryan: Plánujeme stavět třeba v Bělorusku nebo v Polsku. Záhy poté pravděpodobně také na Blízkém Východě, v Dubaji, v Abu Dhabi a v Turecku. Máme velmi dobrý marketing a díky pořadu i očekávanou publicitu. Těšíme se na další příležitosti, které se nám naskytnou, a jsme otevřeni kterémukoliv místu na této planetě.

Jak se vše daří nebo nedaří stavařům z Pioneer Log Homes můžete sledovat od 4. června, vždy ve středu v 21:50 na Viasat Explore.

Zkušenosti čtenářů

sprusansky pavol

ca asi stijí takový domeček?je to nádhera,a drevo je pozitýv

Jitka

Zajímalo by mne, jestli jste postavili srub v České republice a kde?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: