HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Věděli jste, že běhání v noci může zpestřit váš trénink?

Věděli jste, že běhání v noci může zpestřit váš trénink?

Probouzející příroda láká z útrob posiloven také sportovce, vrcholové i ty příležitostné, a vábí je vyměnit běhací pás za lesní stezky a venkovní ovály. Jenže, jakkoli se dny pomalu ale jistě prodlužují, stejně se ještě často dostáváme z práce (či ze školy) až za šera.

Myšlenka toho, že bychom cílovou pásku protínali za úplné tmy, nás od samotného výběhu častokrát úplně odradí. Přitom je to škoda. Běhání v noci není žádné tabu. Naopak, nabízí neopakovatelné zážitky a samotný fakt, že na cestu moc neuvidíte, může trénink příjemně zpestřit.

Pět důvodů, proč běhat v noci

1) Kdy jindy?

Jistě, přijít domu v době, kdy už si u dveří musíte svítit mobilem na klíče, abyste se trefili do zámku, to je dostatečná výmluva pro to, proč nechat tretry odpočívat v botníku a na nohy natáhnout domácí papuče. Ale pořád je to jenom výmluva! Běhat v noci se dá a může to být fajn. Nebude vám do toho zvonit pracovní mobil, nebudete se muset štvát domů zběsilou rychlostí, abyste „všechno“ stihli, nebudete muset omezovat odpolední aktivity, děti už budou dávno spát, naopak kamarádi si budou myslet, že už spíte. Budete mít chvíli sami pro sebe.

2) Na nespavost vám nezbydou síly

Ani alkohol, ani bylinky, ani sex… Věřte, není lepšího „prášku na spaní“, než si jít po večerníčku zaběhat.  I kratší výklus kolem bloku vám unaví tělo i mysl natolik, aby vás pak ani nenapadlo koukat do dvou do rána do stropu a přemýšlet o tom, na kolik mailů musíte ještě odpovědět. Hodinku po závěrečné sprše už nebudete vědět o světě.

3) Na pásu je nuda

Klimatizované posilovny s konstantní teplotou a rovným hladkým pásem jsou fajn. Ale koukat hodinu do zdi a poslouchat funění okolních snaživců, to už tolik fajn není. Namítáte, že koukat do tmy není o nic lepší? Věřte, že je.  Navíc, když si do ní necháte trochu posvítit. Ať už měsícem, hvězdami, nebo čelovkou. I známá trasa okolo vašeho domu se stává vzrušující stezkou odvahy, kterou vnímáte zcela jinak, intenzivněji a dobrodružněji, než za dne. Tím, že vypustíte zimní přestávku a obléknete se do běžeckého už časně z jara, vám pak dá pořádný náskok před soupeři na soutěžních oválech.

4) Ticho léčí

Běhání má být především relax. A přiznejme si, co je relaxačního na tom, když na vás v jediném okamžiku troubí čtyři auta, pět štěkajících hafánků na vodítku vám omotá nohy, kličkujete v hejnu výletující školky a cyklista bez blatníků vám pošle rovnou do úst várku jarního bahna? Noc má tu výhodu, že jste venku sami. Případně nikoho jiného alespoň nevidíte. Poslouchat jen vlastní dech a kroky po náročném hlučném dni, to je ten pravý balzám na duši.

5) Tma je krásná. Nejen na jaře!

Uvidíte (obrazně řečeno), že uhánět tmou má své kouzlo. A jaro není podmínkou. Každé roční období má svůj půvab i ve chvílích, kdy na něj není vidět, nebo když do něj vstoupíte v záři čelovky.

Mezi běháním ve dne a klusáním v noci není zas až tak velký rozdíl. Pořád se jedná o rychlé střídání nohou, stále jde o pravidelné dýchání a rovná záda. Přesto ale to, že jednou na běh vidíte a podruhé o něco méně, přináší pár změn a zásad, na které je vhodné pamatovat.

Pět zásad, jak běhat v noci

1) Boty základ běhu

Nespornou výhodou je, že v noci moc nejste vidět. Nemusíte se proto trápit tím, že vám úplně neladí proužek na triku s barvou tkaniček u bot. O to víc byste se ale měli soustředit na funkčnost vybavení. Noste na sobě dostatečný počet tenkých vrstev, se západem Slunce je zpravidla spojen jev ochlazení vzduchu. Funkční prádlo pak spolehlivě odvede od vašeho těla pot, který vás po setmění začne chladit víc, než by bylo vhodné. Kvalitní boty jsou samozřejmostí – ať je světlo, nebo tma. „Tvrdost běžeckých bot se řídí terénem. Na běhání v lese, na louce a po nerovném terénu mají být tvrdší, aby zaručily dostatečnou stabilitu, na asfaltu a betonu musí být naopak dostatečně odměkčené. Platí také, že čím je terén tvrdší, tím by měla být vyšší, pružnější a silnější podrážka, aby neutralizovala nerovnosti terénu. Materiál svršku by měl být, prodyšný, absorbovat vlhkost a přizpůsobit se anatomickému tvaru nohy. Běžecké boty jsou individuální záležitost,“ vysvětluje ortoped MUDr. Jan Novotný a varuje: „Nevhodná obuv pak může zapříčinit i bolesti páteře, hlavy a zvýšit riziko tvorby křečových žil.“

Úletem nejsou ani brýle. Ne zrovna sluneční, ale čiré sklo ve sportovních obroučkách vás uchrání jak před rojícím se hmyzem, tak před neviditelnými větvičkami.

2) Bez čelovky ani ránu

Můžete být sebevětší romantik a milovník temnoty, ale bez čelovky byste se do nočního běhu neměli vůbec pouštět. A to především z bezpečnostních důvodů. Není to o tom, že byste si po tmě nedokázali zavázat tkaničku, ale spíš o tom, že občas vidět prostě musíte a ještě více musíte být viděn. Zejména při běhání na silnici. Kvalitní čelovka, dobře umístěná odrazka a reflexní oblečení vám v tomto případě opravdu mohou zachránit život. „Neosvětlený běžec na frekventované silnici, to je téměř sebevražda,“ potvrzuje Jakub Steiner, rekreační běžec a zástupce společnosti LedLenser, vyrábějící čelovky, a dodává: „Na trhu je v současné době velké množství kvalitních čelovek, které dobře sedí na hlavě, jsou lehké a pohodlné, mají baterii s dlouhou výdrží a jsou kvalitně zpracované, tudíž nehrozí, že mi za první zatáčkou čelovka zabliká a zhasne.

3) Hlavně ne rychle a zběsile

Můžete mít na hlavě sebesilnější čelovku, ale počítejte s tím, že nikdy to nebude jako za dne (ostatně, o to tady jde). Tomuto faktu přizpůsobte i svoji trať. Je lepší běžet někde, kde to alespoň trochu znáte, než se pouštět do neznámých hvozdů plných roklin, kamenů a pařezů. Vy i vaše kotníky rozhodně oceníte, když alespoň pro začátek vyberete dobře známý a pokud možno rovný terén. Není ostuda zvolit pro noční výpravy i atletický ovál, kde vám zpravidla tolik karambolů nehrozí (ale raději se včas přesvědčte, že před vámi na ovále neprobíhal trénink na sto metrů překážek).

Omezeným smyslům přizpůsobte i tempo. Tma by sice neměla vaše běhání zastavit, ale aspoň trošku přibrzdit byste měli. Na překážku zareagujeme pružněji v případě, že nejsme v plném sprintu.

4) Pepřák není ostuda

Tma je hezká věc, ale to, že se v ní dá schovat, jde i velmi dobře zneužít. A to, že se vám do hlavy vkrádají obavy z možného přepadení, je zcela na místě. A je jedno, jestli jste křehká atletka na potemnělém sídlišti, nebo stokilový judista uprostřed lesa. Ne vždy totiž máte jistotu, že utečete. Pepřový sprej nám může pomoct v konfliktech s lidskými, ale i čtyřnohými divočáky.

5) Mobil není jen přítěž

Ano, chcete si vyčistit hlavu a netoužíte po tom, aby vás někdo v blaženém tichu otravoval telefonáty. Ale na to stačí vypnout zvonění. Mobil doma nenechávejte, obzvláště když běžíte po nové trase. Mobilní operátor společně s GPS vám prokážou cenné služby v případě, že trochu sejdete z cesty (a že to v noci nemusí být zas až takový problém), ale také, nedejbože, v případě tísňového volání. Mobil ocení atleti i sváteční běžci. Neustále zdokonalované aplikace vám přesně propočítají tep, trasu i spálené kalorie.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: