HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

V pohoří Jebel Milhan

V pohoří Jebel Milhan

Do pohoří Jebel Milhan jsme cestu plánovali, ale různým přeplánováváním a operativními změnami na místě jsme se nakonec ocitli v několika odlehlých horských vesnicíc, kde nám říkali, že tu ještě nikdy žádný turista nebyl.

Bylo to docela vidět. Lidé byli milí a seskupovali se kolem nás v chumlech, které se zavlnily vzrušením vždy, když jsme udělali nějakou banální aktivitu jako například napili se vody.

Šejchové vesnic nám ukazovali jejich svépomocí postavenou cestu, školu a „zdravotní středisko“ a chtěli, abychom to ukázali v naší zemi v domnění, že jim to nějak pomůže. Pravděpodobně si moc nedovedli představit odkud jsme. Většina z nich si nedovede představit ani hlavní město San´á a když jsme vytáhli mapu, ukázalo se, že mnozí místňáci byli jen ve vedlejší vesnici, ale ne dále!

Přístup do vesnice jen po laně

V jedné z vesnic jsme přespali – stála na kolmém skalním ostrohu ve výšce přes 2000m. Cesta do sousední vsi vedla ještě před 25 lety jen po laně kolmou stěnou. Pak vytesali do skály schody. Nicméně nyní se šejch, ve věku asi 70 let, rozhodl, že nám ukáže, jak se chodilo kdysi. Špagát o něco tlustší než prádelní šňůru ledabyle uvázali k rezavému kolíku a pak šejch začal lézt. Byl to hrozný zážitek, protože mu zjevně docházely síly a slábly ruce a já už jsem viděl, jak se zřítí dolů a zabije se.

Pozn.: na fotku musíte kliknout 3x, abyste ji dostali v dobrém rozlišení a ostrou. U některých to stojí za to udělat.


Škola - chlév v Sharafu

Šejch prosí, abychom mu postavili novou cestu

Opevněný vstup do vesnice

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí