Ulu Temburong National Park

Ulu Temburong National Park

550 km2 nedotčeného nížinného deštného pralesa, nabízející neuvěřitelnou rozmanitost flóry i fauny. V parku je zbudována rozsáhlá síť dřevěných chodníčků a visutých můstků, která návštěvníkům umožňuje snadnější pozorování místní přírody.

Národní park Ulu Temburong se nachází v nejvýchodnější části Bruneje v temburongském okrese, který je oddělen od hlavního města a zbytku Bruneje malajskou provincií Sarawak.  Je přístupný pouze lodí jezdící každou hodinu z hlavního města Bandar Seri Begawan do města Bangar. Plavba lodí nabízí pohled na mangrovové lesy, které lemují bahnitou deltu řeky Limbang. Z města Bangar je třeba cestovat 30 min. autobusem do Batang Duri odkud návštěvník pokračuje proti proudu řeky Temburong až ke vstupu do národního parku. Cesta po řece je sama o sobě zážitkem, místní lodě temuai (neboli plovoucí rakve) jsou rychlé, řečiště je plné písečných nánosů a balvanů, a od cestujících se očekává, že v případě nouze vylezou z lodi a pomohou jí odtlačit do hlubších vod.

Od hlavního vstupu do parku vede síť dřevěných chodníčků do okolního pralesa. Někdy jsou poškozeny termity či houbami, visuté mosty křižující potoky jsou ale v dobrém stavu. Nezapomenutelný pohled na prales je z Nebeského chodníku – ocelové konstrukce zvedající se 50m nad zem do úrovně korun nejvyšších stromů. Lze z něj ve větvích pozorovat různé druhy hadů a vzácných parazitických orchidejí. Park je také domovem více než 400 druhů motýlů, včetně  Troides Brookiana zvaného Bílý rádža, který je považován za nejkrásnějšího motýla na světě. Má-li návštěvník štěstí, může spatřit gibbona bornejského, létající žábu plachtící ze stromu na strom či vzácné zoborožce.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: