HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Údolí Jeti-Öghüz aneb pozvání na kyrgyzské „křtiny“

Údolí Jeti-Öghüz aneb pozvání na kyrgyzské „křtiny“

Nádherné údolí Jeti-Öghüz (čti džety-eghys) se nachází na severní straně tian-šanského pohoří Terskey Alatau, odkud klesá přímo k pobřeží jezera Issyk-Köl. Zatímco cizinci vycházejí údolím na treky do hor, Kyrgyzové sem jezdí na pikniky nebo do místních lázní. V údolí plném pastvin lze také podniknout jednodenní výlety nebo pobýt pár dní u pastevců v jurtě. My jsme se původně vypravili do údolí Jeti-Öghüz pouze na krátký fotografický výlet, díky či vinou kyrgyzské pohostinnosti to však nakonec dopadlo úplně jinak.


udoli kvetu

Puklé srdce

Piknik na mýtince

Malý Arsian vstupuje do života

Náhody jsou kořením cestování

I přes pěkné omámení „vkusnou vodkou“ ještě pokračujeme dál. Dolina se za chvíli rozevírá v místo zvané Údolí Květů. Stojí zde spousta jurt, kolem nichž se poklidně pasou koně, stáda ovcí, koz a krav. Dál před námi už se tyčí majestátní štíty hor. Dobře se bavíme. Nakonec usedáme na krásném místě u říčky do trávy a rozebíráme tu kyrgyzskou pohostinnost. Focení, kvůli kterému jsme se sem vlastně vypravili, sice proběhlo, ale místo barev horského údolí (když nepočítám pár snímků v alkoholovém rozpoložení) se nakonec jeho námětem stala reportáž o kyrgyzské slavnosti na černobílý film. Kdybysme se snad drželi původního plánu a pozvání odmítli, litoval bych. Zkuste se také nechat svést z nalajnovaných tras vašeho cestování!

Arsian

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí