HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

TRADICE A KULTURA

POSLEDNÍ DISKUSE

K vietnamské kultuře neodmyslitelně patří vodní loutky, které vypráví o místním životě

K vietnamské kultuře neodmyslitelně patří vodní loutky, které vypráví o místním životě

 

Důležitost vody pro vietnamské zemědělství se odráží i v tradici vodního loutkařství.  Pojďte se podívat, jak vzniklo umění, které už tisíc let vypráví o každodenním životě Vietnamců.Tradice loutkářství vstala z vody

Voda hraje v historii Vietnamu ústřední roli. V této zemi pěstitelů rýže se podílela na vzniku legend i umění. Vodní loutkářství („mua roi nuoc") vzniklo v oblasti delty Rudé řeky a střední části severního Vietnamu. Mělo přímou souvislost s materiálním a duchovním životem pěstitelů rýže a obděláváním zatopených ploch. Bylo pravidlem, pokud se ozvalo víření bubnů nebo bouchání ohňostrojů, sbíhali se všichni z okolí před jeviště a nadšeně očekávali zajímavé a zábavné představení.

 

Tanec víl, Hanoj, VietnamTanec víl, Hanoj, Vietnam

Práce na rýžových polích, Hanoj, VietnamPráce na rýžových polích, Hanoj, Vietnam

Děkovačka loutkařů, Hanoj, VietnamDěkovačka loutkařů, Hanoj, Vietnam

 

 

 

 

 

Hrávalo se v rybnících a zatopených rýžových polích, loutkáři stáli po pás ve vodě za závěsem z ratanových rohoží a loutkami z lehkého dřeva pohybovali pomocí bambusových tyček, což vytvářelo dojem, že loutky plují. Diváci nesměli vidět loutkáře, jen představení. Vzhled a oblečení loutek ukazoval jejich pohlaví, vlastnosti, věk a sociální postavení. Děj představení nezávisel ani tak na loutkářích, jako na výtvarných umělcích a jejich zručnosti. Když autor nebo režisér vymysleli obsah nebo poselství představení, byli to právě výtvarníci, kdo jej vyjádřili a předali divákům.

Rybaření, Hanoj, Vietnam

Voda je posvátná

Obklopeni rybníky a řekami uctívali středověcí Vietnamci vodu jako jeden ze živlů, společně s Nebesy, Zemí a Lesem. Ještě dřívější obyvatelé této oblasti dělili svět na Nebesa, Pozemní svět a Podvodní svět. Uctívali i všechny úkazy s vodou spojené: Bouři, Blesk, Vítr, Mraky a Déšť.

Divadlo Thang Long

V Hanojském Thang Long Water Puppet Theatre se hraje několik představení denně, úvodem zazní několik ukázek tradiční hudby skupiny, která představení živě doprovází a uslyšíte i pár slov anglicky o historii. Během třičtvrtě hodiny se stihne ještě sedmnáct krátkých, na sebe nenavazujících výstupů, které jsou komentovány vietnamsky.

Vše je dějově a konverzačně zjednodušeno, jde hlavně o pobavení publika, ne o poselství nebo dějové zápletky, jde přece o umění, které se rozvíjelo mezi prostým lidem na venkově. V představeních se objeví asi 20 různých lidských, zvířecích a pohádkových postav - ryby, kachny, jednorožci, víly, vodní buvoli, draci apod., které vám předvedou kraťoučké příběhy o rybaření, závody člunů, hrající si děti, chytání žab, ale i tanec víl nebo fénixů.

Divadlo se svými představeními navštívilo i umělecké festivaly v Japonsku, Švýcarsku, Austrálii, Thajsku, Španělsku, Portugalsku, Hongkongu, Dánsku...

Chytání žab, Hanoj, Vietnam

Přečtěte si o autorovi článku, Martinu Pluhařovi, v jeho cestovatelském profilu.


01.02.2012, Martin Pluhař


CESTOVATELSKÝ TWEET

Úsmevu rozumejú na celom svete.