HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

TRADICE A KULTURA

POSLEDNÍ DISKUSE

VIDEO: Drsný obřad Naghol - skoč z 25 metrů a oplodni zemi!

VIDEO: Drsný obřad Naghol - skoč z 25 metrů a oplodni zemi!

Ostrov Pentecost je proslulý obřadem Naghol, který probíhá každoročně v období od půlky dubna do konce května. Jeho náplní jsou skoky chlapců a mladých mužů na lianách uvázaných kolem kotníků z asi 25 metrů vysokých rákosových věží. Tento vanuatský rituál byl inspirací pro vznik bungee jumpingu.Slavný rituál je založen na legendě o ženě, která na útěku před zlým manželem jménem Tamali, který ji neustále bil, vyšplhala na strom a přivázala si ke kotníkům lianu. Marně ji Tamali přemlouval, aby slezla, a marně sliboval, že se polepší. Když za ní začal šplhat, žena ho varovala, že pokud se přiblíží, skočí dolů.


Skáčou i malí kluciSkáčou i malí kluci

Rituál NagholRituál Naghol

Dopadem na hlavu má muž oplodnit zemiDopadem na hlavu má muž oplodnit zemi a zaručit si tak úrodu pro další rok

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Tamali lezl dál, ale než ji stačil chytit, žena se vrhla dolů. Manžel ze zoufalství z toho, co způsobil, skočil za ní a zabil se. Žena však skok z takové výšky přežila, protože její pád zadržely liány, kterými se předtím ke stromu připoutala.

Skoč si pro úrodu

Z mýtu se stal rituál, který má zaručit hojnou úrodu. Cílem je oplodnit zemi, aby byla dobrá úroda jamů, hlavní součásti zdejší stravy. Také je součástí iniciace mužů na cestě k dospělosti – chlapci skáčou každý rok z větší výšky. A v neposlední řadě je to i efektní způsob, jak upoutat pozornost vyvolené dívky.

Vše takto probíhá už od nepaměti. Stavba věže, stále stejným prastarým způsobem, trvá 5–6 týdnů, a to v tajnosti. Původně mohly ženy stavbě věže přihlížet, pak ale stavbu označili starší kmene za tabu pro ženy – ze strachu před duchem Tamaliho.

Věž je postavena na vršku hodně strmého kopce, aby dopad byl pro skokana méně nebezpečný. Pod věží muži navíc trvale kypří půdu, aby následky dopadu hlavou dolů ještě zmírnili. Nahoře vedle věže jsou shromážděni obyvatelé vesnice, kteří zpěvem a bubnováním účastníky povzbuzují. Nejprve skáčou menší hoši, s přibývající výškou pak ti starší.

Při nebezpečně vyhlížejícím rituálu dochází kupodivu ke zranění jen výjimečně, a to tehdy, když se plně nedodrží stará tradice. To se stalo v roce 1974, když Pentecost přijela navštívit britská královna Alžběta II. Na její počest uspořádali obřad v jinou dobu než obvykle. V tu dobu byly liany seschlé a nefungovaly, jak měly. A tak královna Alžběta II. byla svědkem jediného případu úmrtí při Nagholu ve známé historii.

V době, kdy jsme slavnému obřadu mohli přihlížet my, zase vypadalo hrozivě počasí, ale nakonec vydrželo nepršet až do posledního skokana. Ihned poté následoval typický silný tropický liják, který tu a tam přichází i v období sucha.

Podívejte se, jak samotný rituál probíhá:


Tento článek najdete také v knize Sen o Tichomoří autorky Dany Trávníčkové. Knihu lze koupit ve většině knihkupectví, je k dostání v mnoha internetových obchodech a lze ji koupit i přímo od autorky na www.danytravel.cz.CESTOVATELSKÝ TWEET

I samotná cesta může být odměnou!