HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

TOP TIPY

POSLEDNÍ DISKUSE

TOP 7 měst pro víkendovky

TOP 7 měst pro víkendovky

 

Cesty za dobrodružstvím nemusí vždycky sebrat všechnu vaši dovolenou. Prodloužené víkendovky jsou jak stvořené k návštěvě evropských a blízkovýchodních metropolí.1. Romantická Paříž

Pro svůj romantický chrakter i blízkost je Paříž pravděpodobně nejoblíbenější víkendovou destinací. Milují ji vášniví gurmáni i fanoušci umění. Vždyť Louver se už poněkolikáté stal nejnavštěvovanějším muzeem na světě. A pokud máte dost nákupů, památek a projížděk na Seině, vydejte se do zahrad zámku Versaiiles, které nabízí skvělé místo k procházkám, piknikům či krátkým projížďkám na kole.

 

Montmartre, Paříž, FrancieMontmartre, Paříž, Francie

Sacre Coeur, Paříž, FrancieSacre Coeur, Paříž, Francie

Playa Mazor, MadridPlaya Mazor, Madrid

 

 

 

 

 

 

 

2. Orientální Istanbul

Istanbul je někdy nazýván městem dvou kontinentů. Leží totiž na hranici Asie a Evropy a oba kontinenty tady odděluje úžina Bospor. Díky tomu nabízí Istanbul poměrně blízkou exotiku. Snad nejtypičtějším zážitkem jsou nákupy na tradičním Velkém bazaru. Navštívit tam můžete tisíce malinkých obchůdků s rozličným zbožím. Vyhledávaná je i čtvrť Sultanahmet, která se dá s troškou nadsázky přirovnat ke staré Praze.

Istanbul - na moři

3. Zelený Madrid

I když je Madrid hlavním městem Španělska, často mu všechnu slávu krade Barcelona, která má moře a je blíže centrální Evropě. Na Madrid ale není radno zapomínat. Nejenže nabízí jedny z nejrozsáhlejším sbírek umění, ale pyšní se také přezdívkou město parků. Snad nejkrásnější je park Retiro s botanickou zahradou z roku 1781 a uměle vytvořeným jezírkem, kde se prohánější věčně usměvaví Španělé na lodičkách.

4. Africký Marrákeš

I když není Marrakeš hlavním marockým městem, je rozhodně městem nejrušnějším. Kdysi neslo přívlastek zlaté a dnes je pro něj typické zejména hlavní náměstí Djemaa El Fna. Ožívá hlavně večer díky desítkám tanečních či akrobatických vystoupení, zaklínačům hadů, pouličním občerstvením a rušnému životu. Marákkeš má navíc tu výhodu, že je sice bezpečným městem, ale dýchá z něj africká atmosféra mnohem více než třeba z Fesu či Rabatu.

Trh s ovocem, Maroko

5. Pozapomenutá Moskva

Ruské hlavní město máme spojeno s mnohými předsudky, které se v nás ukořenily v dobách dávno minulých. Dnes je Moskva centrem východního luxusu a stává se pomalu a jistě novým turistickým cílem. Můžete ji navštívit třeba proto, abyste viděli místa života lidí, jenž tak ukrutně ovlivnili naši historii. Nehledě na slušnou koncentraci památek, jako je Kreml, Rudé náměstí nebo chrám Vasila Blaženého.

6. Proměněný Berlín

Berlín máme téměř "za humny" a přesto nás to do něj příliš netáhne, a to je tak jiný oproti ostatním evropským hlavním městům. Bouřlivá historie se na rázu města hodně podepsala. Dala ale také vzniknout galerii na zbytcích Berlínské zdi či mnohým moderním budovám nebo alespoň moderním úpravám starých památek. Specifický je i rozlehlý Židovský památník složený z velkého množství betonových kvádrů, který se musel vyrovnat s mnohou kritikou.

 

Chrám Vasila Blaženého - mistrovské dílo ruské architektury, RuskoChrám Vasila Blaženého - mistrovské dílo ruské architektury, Rusko

židovské hřbitovy na hoře Olivetské, Izraelžidovské hřbitovy na hoře Olivetské, Izrael

Olivetská hora a mešita Skalního Dómu, IzraelOlivetská hora a mešita Skalního Dómu, Izrael

 

 

 

 

 

 

7. Sporný Jeruzalém

Město tolik významné hned pro tři světová náboženství se potýká s různými názory na svou existenci. Bohatá historie a množství památek s ní spojených samozřejmě láká velké množství cestovatelů. Jeruzalém je dokonce zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Jaké jsou vaše tipy?


27.03.2012, Kateřina Petríková


Diskuse


jan_podany
Jan
Souhlasím určitě s Istanbulem, Marrakéšem a Moskvou. Ještě bych přidal estonský Tallin, který se dá spojit s prohlídkou Helsinek. Bez zajímavosti není ani Londýn, i když letos se v něm nahromadilo mnoho akcí, že se mu člověk letos raději vyhne. A určitě by ve výčtu nemusel chybět jarní Řím s nejmenším státem světa Vatikánem.
26. 03. 2012, 10:14:26
David G
David G
Káhira
26. 03. 2012, 10:50:23
Palo
Palo
Budapešť!!
26. 03. 2012, 11:07:54
MiraS
MiraS
Madrid si podle mne místo v TOP 7 nezaslouží.
26. 03. 2012, 11:40:27
Jenda
Jenda
no mě se teda Madrid docela líbil. Navrhuji Vilnius, je to krásné a klidné město. A samozřejmě tam chybí Budapešť, Krakow a kupodivu i Vídeň, kde je člověk autem za pár hodin.
26. 03. 2012, 13:19:40
Miloš
Miloš
Mestá ako Marrakesh, Jeruzalem alebo aj Istanbul by som za víkendovky veľmi neradil, nakoľko pomer letov/cena/vzdialenosť nie sú najvhodnejšie. Aj keď sú nepochybne kúzelné. Na miesto Madridu by som rozhodne dal Barcelonu. Ale koľko ľudí toľko názorov... Klasika Londýn, Rím, Benátky, Viedeň, Praha, Amsterdam...
26. 03. 2012, 13:52:20
TOM
TOM
Veru Madrid by som tam nedal ani ja, ale tak to je, ze kazdy by asi vybral ine mesta Jeruzalem, Marakes ci Istanbul..bolo by mi pri nich luto, ze som tam tak kratko, pretoze vsetky tri su fascinujuce :) take vikendove tipy by som pridal napriklad: Bruggy, radsej Petrohrad nez Moskvu alebo potom Neapol ci Palermo :)
26. 03. 2012, 14:15:45
Michaela
Michaela
Petrohrad je klasické Európske mesto, zmes kúska Benátok, Stockholmu, Helsiniek.. Podľa mňa nič špeciálne a na takú Moskvu nemá ani zdaleka.. Vlastne s ňou sa to nedá ani porovnávat..
31. 03. 2012, 11:35:14
Jenda
Jenda
co máte proti Madridu ? chcete snad tvrdit, že Marakéš je hezčí ?! To jeho hlavní náměstí není žádné náměstí, páč nemá kolem žádné budovy, jen domky. A na náměstí jsou tak akorát hromady pomerančů a kašpaři prodávající vodu. Moskva je kromě několika málo míst velmi nehezké město, žádné krásné domy, bývalá šlechtická sídla jako v Evropě.
27. 03. 2012, 10:31:45
TOM
TOM
Ano, vzdy budem tvrdit ze Marakes ja krajsi nez Madrid. Pre mna. Marakes nie je len Jamma el-Fna, su to ulicky, ktore ani nevies kde koncia, medina ako labyrint, staci sa ponorit hlbsie a nebudu okolo teba len turisticke vecicky, palac Bahia, hrobky dynastie Saadovcov, pekne su domy aj v zidovskej stvrti mellah, alebo taka Menara, mesita Koutoubia..nie marakes nie je len Jamma el-Fna...a aj to je samo o sebe fascinujuce, nie len hromady pomerancu a kaspari s vodou...staci prist rano, na obed a vecer a vzdy je ine...ale asi je to skoda vysvetlovat :)
27. 03. 2012, 11:54:03
Jenda
Jenda
TOMovi: máš pravdu, není to jen ta slavná náves, ale já reagoval na článek a tam ji zdůrazňujou. Jinak arabskou atmosféru můžeš nasát i jinde, tř. Káhira má památek plno, súků také. Damašek, no a nakonec i ten Jeruzalém.
29. 03. 2012, 14:48:41
MiraS
MiraS
Těžko soudit, zda je Marakéš hezčí, ale určitě má něco svého, co osloví. Madrid je jedno z mála měst, které mne neoslovilo. Když přijedeš do Londýna, Paříže, Říma, Vídně atd., tak na tebe dýchne určitý duch toho místa. Takový "duch" na mne dýchl i v Marakéši. A naopak mi chyběl v Madridu. Těžko říci proč, je to o osobním pocitu.
28. 03. 2012, 09:11:28
Je zajímavé, jak to každý cítí úplně jinak. Já považuji Madrid za jedno z nejkrásnějších evropských měst vůbec. Dle mého názoru je mnohem hezčí než Barcelona, Londýn či Vídeň. Ale třeba je to tím, že jsem se do něj dostala v nějakém zvláštním citovém rozpoložení. Jaké máte další zajímavé tipy na víkendové výlety?
28. 03. 2012, 09:40:40
Paříž, jednoznačně. Ale španělská města jsou také úžasná, nemusí být top jen jmetropole. Takové Toledo, Granada... piknik nad Granadou- uááá. Zvážili bych, co od víkendu čekám. Poznání, procházky, zábavu ... Co mi to město může nabídnout a co očekávám. Za víkend toho stejně moc nestihnu. Ale procházka Paříži, dobré jídlo, ráno vůně rozpékaných croiasanů, pohled na město z Eif., procházka parky, návštěva Versailles.... to už stojí za zvážení. No a pokud by k tomu byl odlet přímo z Mošnova, jak nám slibují - už jdu balit baťůžek. :-)
28. 03. 2012, 12:06:17
Riga - krásné a útulné město, doporučuju. A pak také Petrohrad.
28. 03. 2012, 13:49:18
globetrottel
globetrottel
Kyjev! Pravda, chce to mit stesti na letenky (Austrian obcas miva zpatecku kolem 4500) Jinak souhlas s Rigou, Tallinem, Petrohradem. Naopak Moskvu bych na seznam peknych vikendovek nedaval.
31. 03. 2012, 23:36:40
Miloš
Miloš
Volba města je samozřejmě otázka vkusu i preferencí ;), ale jedno město mi tady přesto chybí: Lisabon. Pro mě je to Praha na moři, s ozvěnami imperiální nostalgie námořní velmoci. A poslouchat fado v Alfamě takhle o půl třetí ráno...
23. 04. 2012, 13:35:29
Adela
Adela
1.AMSTERDAM 2.RIM 3.ISTANBUL 4.PRAHA 5.LISABON 6.EDINBURGH 7.STAVANGER
20. 10. 2012, 21:46:18

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Aspoň malý bakšiš by se nenašel?

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ