HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

TOP TIPY

POSLEDNÍ DISKUSE

7 tipů, kam se podívat ve vnitrozemském Thajsku

7 tipů, kam se podívat ve vnitrozemském Thajsku

"Do hor?" "Do pralesa?" nevěřícně kroutí hlavou vlezlý průvodce v Bangkoku. Většina lidí směřuje do "města andělů", aby odtud pokračovala na poklidné pláže thajských ostrovů. My se moři zcela vyhnuli - tady jsou naše tipy na výlety.1. Bangkok. Město, z něhož se po příletu neutíká.

Na světě je hodně měst, které jsou jen přestupní stanicí. Bangkok k nim rozhodně nepatří. Ať už chcete zkoumat pozlacené chrámy, fresky a barvené dřevořezby chrámů, nebo nahlédnout do života gayů či transvestitů, nebude vám stačit týden. A to musíte prohlédnout ještě vysoké mrakodrapy a slumy, staré chrámy a supermoderní obchodní centra, obchody na ulici a mumraj v čínské čtvrti!

 

 

výzdoba chrámu, Bangkok, Thajskovýzdoba chrámu, Bangkok, Thajsko

chrám na hoře Doi Suthep, Thajskochrám na hoře Doi Suthep, Thajsko

Khao Sok, ThajskoKhao Sok, Thajsko

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Nenechte se sežrat tygrem!

Téměř dvacet národních parků a rezervací na obou stranách hranice mezi Thajskem a Barmou tvoří tzv. Západní pralesní komplex, největší a nejlépe chráněnou oblast zachované přírody v jihovýchodní Asii. Nejrozlehlejší z těchto národních parků, Kaeng Krachan, chrání neobydlené údolí nazývané někdy „Údolí hladových tygrů". V Thajsku není mnoho opravdu schopných průvodců, tak je někdy lepší vydat se za dobrodružstvím na valstní pěst. Nezapomeňte si připevnit škrabošku na batoh, tygři z vás budou mít trochu větší respekt.

Pralesy jsou jedním z největších lákadel Thajska. V článku Údolí hladových tygrů se vydáte na opravdovou pralesní expedici do zmiňovaného národního parku Kaeng Krachan. Jiným zábavným kouskem je splutí neznámých thajských řek na kanoi. V článku Postřehy vodáka - amatéra z tropických řek vás dostatečně na cestu vybaví. Do pralesa však můžete i docela poklidně, třeba s malými dětmi.

3. Ayutthaya na vás dýchne historií

V době největšího rozkvětu thajského království oplývala Ayutthaya takovým množstvím chrámů, že sluneční paprsky, které se odrážely od pozlacených věží, házely světlo několik kilometrů. Když do města přijedete dnes, oslní vás hlavně barevné lodičky a restaurace plovoucí na třech řekách, které se tu setkávají. Kousek za dnešním živým městem leží „hřbitov chrámů“ - rozvaliny bývalé metropole a několika náboženských komplexů. Stovky cihlových pagod i torza Buddhových soch sloužily říši až do roku 1767, kdy Ayutthayu obsadila barmská vojska a město vyplenila.

Karenští obyvatelé horských vesnic, NP Inthanon, Thajsko

4. Za královskými pagodami na nejvyšší horu Thajska

Pokud patříte mezi ty, kteří se za každou cenu musí na zemi, po níž cestují, podívat z nejvyššího bodu, budete to mít tentokrát jednoduché. Thajská nejvyšší hora Doi Inthanon (2565 mnm) v provincii Chiang Mai je dostupná po skvělé asfaltce a nahoře, kus od parkoviště se můžete občerstvit kávou v restauraci. Romantiku horského výstupu tedy nečekejte. Hlavně zrána tu potkáte piknikující thajské rodiny posedlé východy slunce. Pro ty turističtěji zaměřené tu vláda zřídila asi dvaceti minutovou naučnou stezku pralesní vegetací. Kus cesty pod vrcholem se určitě zastavte u dvou moderních čedí (památníku ve tvaru stúpy). Jedna z nich je zasvěcena králi a druhá královně.

5. Chang Mai - Pouť za zlatým chrámem Wat Phra Doi Suthep

Schod za schodem kráčíme na vrchol hory Doi Suthep spolu s buddhistickými mnichy z Thajska a Barmy. Zouváme boty a vstupujeme do barevného komplexu. Hlavní terasu obklopují kryté galerie s barvitými nástěnnými malbami, za monotónních zvuků modliteb a v dýmu kouře z obětin tu věřící bosky obcházejí zlatou stúpu ve středu. Tento chrám je nejuctívanější náboženské místo v severním Thajsku. Pochází z roku 1383 a nechal ho postavit král Ku Na. Sedáme stranou a hodiny pozorujeme každodenní rozjímání.

Přečtěte si o dalších nejnavštěvovanějších místech Thajska a podívejte se, jaká prvenství Thajsko drží. Především pokud jde o sochy Buddhy, budete možná překvapeni.

6. Doi Inthanon: Trek za lidmi z hor

Pokud toužíte po několikadenním putování horskými úbočími, pokrytými tropickými lesy a vodopády, aniž byste se museli prodírat nebezpečnou džunglí s průvodcem, podnikněte 2 denní trek v NP Inthanon. Karenské vesnice jsou tu roztroušené několik hodin od sebe a v těch větších vás místní nechají ochotně přespat - třeba ve škole. Trek můžete začít ze silnice spojující Chom Tong a Mae Chaem, kousek za Visitor Center. Celá 30km dlouhá cesta až ke krásnému vodopádu Mae Ya je sjízdná terénními auty, takže se můžete místy popovézt „stopem“ s ženskými, které jedou na pole. Nenajdete tu sice „dlouhé krky“, které organizované zájezdy vystavují jako exotická zvířata, za to však uvidíte opravdový karenský život, zvyky a způsob práce.

NP Khao Sok, Thajsko

7. Odpočinek na jezeře Khao Sok

Strmé vápencové homole národního parku Khao Sok (Jižní Thajsko, poblíž Surrat Thami) zaplavila voda přehrady. Ekologové by jistě leccos namítali, ale turisté a fotografové si stěžovat nemohou. Ať už si přivezete vlastní člun nebo si objednáte místní služby, zastavte se na noc v bambusovém „hotýlku“ plovoucím v jedné ze zátok. Za pár dolarů můžete skočit hned z terasy do průzračné vody, nemluvě o skvělé thajské kuchyni. A pokud byste se při odpočinku přece jen začali nudit, kousek odtud, pár minut cesty pralesem najdete vchod do jeskyně plné netopýrů. Jeskyně se dá s trochou odvahy a baterkou na hlavě projít, či lépe řečeno proplavat.

CK AVETOUR

Zájezdy do Thajska pořádá i rodinná cestovní kancelářAVETOUR s 22letou tradicí. Letos připravili zájezdy v listopadovém termínu a v programu najdete ty nejkrásnější místa země. Vše začíná v Bangkoku, prohlédnete si chrám Wat Traimit s překrásnou sochou Buddhy z ryzího zlata. Nevynecháte ani Královský palác s chrámem Wat Phra Kaeo, kterému dominuje smaragdový Buddha a je nejposvátnějším svatostánkem buddhistů v Thajsku, chrám Wat Po, který je starší než město samo, pagodu Wat Arun – překrásný chrám Ranního úsvitu. Zažijete i jízdu vlakem po železnici smrti, kterou stavěli desetitisíce zajatců během 2. světové války. Podíváte se  na most přes řeku Kwai. Projedete se na slonech v Taweechai, vydáte se do bujné s džungle s mnoha vodopády v národním parku Erawan a odpočinete si i zeleném ostrově Ko Chang, který dosud není poznamenaný masovou turistikou. Podrobné informace o zájezdu do Thajska naleznete na www.avetour.cz.

01.01.2015, Petra Greifová


CESTOVATELSKÝ TWEET

Tak přesně tenhle hotel už je zavřený. Ale ukážu vám jiný!

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ