HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

TOP TIPY

POSLEDNÍ DISKUSE

TOP 8 záhadných míst a památek, které jsou dodnes opředeny tajemstvím

TOP 8 záhadných míst a památek, které jsou dodnes opředeny tajemstvím

Objevujete-li rádi na cestách tajuplná místa s nejasným účelem či podivné památky s neobjasněnou historií, máme pro vás pár tipů, kam zamířit.

Sestavili jsme je ve spolupráci s průvodci CK Alvarez, kteří prolezli a prozkoumali snad každý zajímavý kout světa.1. Nerezavějící sloup v Dillí

Pochází z období 4. až 5. století a v Kutubově minaretu v Dillí jej nechal vztyčit pravděpodobně král Čandragupta II. nebo jeho syn Kumáragupta I. Podivuhodný kovový sloup je vysoký 7,2 metrů, průměr má 50 centimetrů a krom toho, že není úplně jasné, jak mohl být ve své době vyroben, vědci, archeologové, mineralogové i amatéři řeší také otázku, proč jeho povrch vůbec nepodléhá korozi.


Luang Prabang, LaosLuang Prabang, Laos

Kutubův minaret, IndieKutubův minaret, Indie

Letecký pohled na planinu Nazca, PeruLetecký pohled na planinu Nazca, Peru

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Vysvětlení je hned několik. Buď za to může horké a suché klima, které zapříčiňuje, že se na jeho teplém povrchu prakticky nesráží vlhkost, druhým vysvětlením je fakt, že při tavení nebyl použit vápenec, jenž z železa odstraňuje fosfor. Dalším vysvětlením je, že jeho povrch je tvořený tenkým povlakem amorfního materiálu misawit.

Časem byla vyřešena i otázka vzniku sloupu, pravděpodobně nebyl odlit, ale ukován desítkami kovářů.

(Nerezavějící sloup v Dillí si můžete prohlédnout třeba na zájezdu CK Alvarez To nejlepší z Indie a Nepálu.)

Nerezavějící sloup u Kutubova minaretu, IndieNerezavějící sloup u Kutubova minaretu, Indie

2. Planina džbánů v Laosu

Co se neobjasněnosti týče, nezadá si Planina džbánů asi s žádnou jinou památkou. Okolo pěti tisíc kamenných nádob vysokých jeden až tři metry najdete rozesetých po krajině nedaleko laoského města Phonsavan. Některé objekty váží až šest tun a jejich věk se odhaduje na cca 2000 let. Pokud se ale budeme pídit po původním účelu nádob, zůstanou jen otázky. Někteří vědci tvrdí, že sloužili k lapání dešťové vody či sýpky na plodiny, jako je rýže. Existují i teorie o pohřebních urnách či místě, kde vysychaly mumie ještě před kremací. Žádný z účelů ale zatím nebyl stoprocentně potvrzen.

Objasnění celé záhady stojí také na tom, že většina zmiňované oblasti je dodnes plná nevybuchlé munice z dob Vietnamské války, proto v oblasti není snadné provádět další archeologické práce a i turisté mohou zavítat do již vyčištěných oblastí.

(Planinu džbánů můžete navštívit třeba na zájezdu CK Alvarez Království milionu slonů.)

Planina džbánů v Laosu, LaosPlanina džbánů v Laosu, Laos

3. Tajemné sochy a menhiry středního Sulawesi

O něco méně známější tajemné stavby naleznete na indonéském ostrově Sulawesi, konkrétně pak v Národním parku Lore Lindu. V údolí Bada se nachází mnoho na půl pohřbených čtyřmetrových soch lidských těl ve spíše minimalistickém vzhledu, tedy s velkou hlavou, vykulenýma očima a poměrně malým tělem.

Přirovnat by se daly k sochám na Velikonočních ostrovech a vznikly pravděpodobně před tisíci lety, ale určení je to velmi přibližné. O tom, kdo sochy postavil a jaký měly účel, se neví prakticky nic, jasné je pouze to, že se muselo jednat o poměrně dobře organizovanou a schopnou společnost. Kam se ale ona civilizace poděla, dnes už jen těžko zjistíme.

Tajemné sochy a menhiry v NP Lore Lindu, SulawesiTajemné sochy a menhiry v NP Lore Lindu, Sulawesi

4. Ztracené město Ciudad Perdida v Kolumbii

Tenhle zapadlý kout světa je zajímavý především svou polohou uprostřed neprostupné kolumbijské džungle. Abyste město vytvořené v 8. století tayronskou indiánskou kulturou vůbec spatřili, budete muset putovat několik dní pralesem, překonat značné převýšení i mírné nepohodlí. Tajemné město bylo po příchodu španělských conquistadorů pohlceno džunglí a o jeho existenci věděli jen indiáni z kmene Kogi, kteří posvátné místo před světem tajili.

Znovuobjeveno bylo až koncem sedmdesátých let minulého století a okamžitě se stalo jednou z nejvýznamnějších archeologických oblastí Kolumbie. Krom jiného zde byly nalezeny i nádherné zlaté předměty a podle některých je ještě stále možnost objevit v kamenných troskách zlatý poklad.

(Neznámé kouty jihoamerické Kolumbie poznáte třeba na zájezdu CK Alvarez Neznámá Kolumbie.)

La Ciudad Perdida, KolumbieLa Ciudad Perdida, Kolumbie

5. Záhadné obrazce v Nazce

O obrovských obrazcích (tzv. geoglyfech) vytvořených na zemském povrchu v Nazce toho dodnes víme jen velmi málo. Dobře si je prohlédnete pouze při pohledu z letadla či létajícího balónu a připravte se na to, že zatím neexistuje uspokojivá teorie, proč  v období přibližně 200 př. n. l. až 800 let n. l. vůbec vznikly.

Nejpravděpodobnější je tvrzení, že sloužily k náboženským účelům, tedy komunikaci s božstvy. Setkáte se ale i s myšlenkami, že se jedná o zavlažovací kanály, gigantický astronomický kalendář, označení místa podzemní vody nebo jsou dílem mimozemské civilizace. Názor si asi budete muset udělat sami.

Kolibřík na planině Nazca, PeruKolibřík na planině Nazca, Peru

6. Tajemství inckého města Machu Picchu

Jedna z nejznámějších památek světa přitahuje nebývalé množství turistů a není se čemu divit, prožít východ slunce nad inckým skalním městem situovaným v téměř dvou a půl tisících nad mořem, je totiž zcela nepopsatelný zážitek. Dnes kolem Machu Picchu vyvstávají dvě základní otázky: jaký účel vlastně celé město mělo a proč bylo velmi brzy opuštěno.

Co se týče účelu, existují teorie, že se jednalo o ženský klášter, což by dokazoval nález 150 ženských koster z celkových 173 koster v oblasti. Podle jiných se jednalo o obrannou pevnost. Sympaticky se jeví také teorie, že se jednalo o centrum v posvátné a uctívané krajině.

Ještě více teorií existuje o opuštění města. První teorie, že byli místní z města vyhnáni Španěly, se nejeví příliš pravděpodobně vzhledem k tomu, že město není nějak poničené. Nabízí se také možnost, že populace vymřela na některou z tehdejších epidemií moru či malárie. Nejpravděpodobnější je ale myšlenka, že Inkové zkrátka místo sami opustili z nějakého neznámého důvodu, možná nabyli dojmu, že si je bohové na daném místě prostě nepřejí.

(Machu Picchu a další krásy Peru snadno poznáte díky zájezdu CK Alvarez Peru pro každého.)

Tajemné incké Machu Picchu, PeruTajemné incké Machu Picchu, Peru

7. Záhadný skalní masiv Tajchar Čulú v Mongolsku

Za dalším zajímavým útvarem s nejasným účelem se můžete vydat do Mongolska konkrétně do pohoří Chanagaj. Posvátný žulový kámen Tajchar čulú leží nedaleko Cecerlegu a je vysoký okolo 25 metrů. Najdete na něm prastaré tibetské a ujgurské nápisy a je opředen mnohými pověstmi, krom jiného je zde prý velká zemská energie.

Nekonečné zelené mongolské pláně s jurtami, koňmi a velbloudy, MongolskoNekonečné zelené mongolské pláně s jurtami, koňmi a velbloudy, Mongolsko

(Mongolsko snadno a opravdu dopodrobna poznáte díky zájezdu CK Alvarez Mongolsko:země pastevců.)

8. Slavné skalní město Petra

Závěrem ještě připomeňme skalní město Petra v Jordánsku, které vzniklo ve výjimečně krytém místě, kde se setkávají tři údolí. Původně sloužilo jako pohřebiště, později se stalo hlavním městem království Nabatejců, nejlépe na tom bylo v období 62 př. n. l., kdy poskytovalo útočiště více než třem tisícům lidí.

Po dvou ničivých zemětřeseních pak byla Petra v 6. st. n. l. opuštěna a pomalu na ní svět zapomněl. Jako první Evropan sem pak vkročil až v roce 1812 Švýcar Johann Ludwig Burckhardt přestrojený za Araba.

Skalní město Petra, JordánskoSkalní město Petra, Jordánsko

alvarez_ck

CK Alvarez patří mezi odborníky ve svém oboru. Plánují zájezdy tak, aby program obsahoval vyvážený poměr poznávání místní přírody a kultury, ale také aktivního pobytu v přírodě a nezbytného odpočinku. Pokud chcete relaxovat v tropickém ráji, poznávat hory nebo starověkou kulturu, u CK Alvarez budete vždy správně.

11.04.2017, Kateřina Petríková


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Jak otestovat nového partnera/ku? Cestuj s ním!
Sponzorováno