HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

TOP TIPY

POSLEDNÍ DISKUSE

Festival Obzory už potřetí nalákal nadšence do cestování, outdooru a běhání z celé republiky

Festival Obzory už potřetí nalákal nadšence do cestování, outdooru a běhání z celé republiky

Cestovatelé, horolezci, běžci, vodáci, skialpinisti, expedičníci, ale i etnografové, tanečníci či bubeníci. Ti všichni se opět po roce setkali tento víkend na největší cestovatelsko-outdoorové akci v Praze Festivalu Obzory. Letošní třetí ročník se opět nadmíru vydařil a to nejen díky organizátorům, ale zejména atmosféře, na níž se podílel úplně každý, kdo na festival dorazil.

Účast byla letos opravdu hojná a radost má i ředitelka festivalu Petra Greifová: „Počet návštěvníků celkem byl 3 150, z toho 2 800 diváků plus 350 vystavovatelů, přednášejících, odborníků a VIP hostů. V neděli byla účast v poměru k sobotě asi o třetinu menší."„Na festivalu mě zaujaly hned dvě věci, a to moc hezké prostředí Filozofické fakulty UK a za druhé velké množství mladých lidí, kteří sem dorazili, s čímž se obvykle na cestovatelských festivalech nesetkávám,“ popisoval s nadšením cestovatel Láďa Zibura, který v sobotu povídal v Sále osobností o své pěší cestě přes Čínu a Nepál.


Stánek HedvabnaStezka.czStánek HedvabnaStezka.cz

Chodby FF UK v době ObzorůChodby FF UK v době Obzorů

Břišní tanečnice Vendulka Pánková u stánku KUDRNABřišní tanečnice Vendulka Pánková u stánku KUDRNA

 

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Mimo něj se mezi hlavními osobnostmi soboty představili horolezec Mára Holeček, cestovatel Martin Mykiska nebo digitální nomád Adam Marčan. Perličkou sobotního večera byla pak Lenka Klicperová a Markéta Kutilová, které dovezly ze Sýrie jen několik málo dní staré informace o boji s Islámským státem.

Nechyběl ani horolezec Honza Trávníček, který přednášel o šestitisícovkách Peru a Ekvádoru a přípravě na vysokohorské expedice. „Líbí se mi tu ta různorodost. Potkávají se tu lidi s nejrůznějšími zájmy, taky tu člověk potká řadu známých, se kterými si může po dlouhé době popovídat. Mě osobně v programu zajímaly přednášky Máry Holečka nebo Kláry Kolouchové,“ vysvětloval.¨

Markéta Kutilová a Lenka KlicperováMarkéta Kutilová a Lenka Klicperová

Ze života českých běžců

Celou sobotu také probíhal speciální program pro běžce. „Přednášeli lidé jako legendární triatlet Petr Vabroušek o závodech v poušti i na pólech, olympijská maratonská běžkyně Eva Vrabcová Nývltová či vítěz B7 Zbyněk Cypra. Snad nejsilnější ale byla přednáška Radka Brunnera, který povídal o čerstvých dojmech z 250 km dlouhého běžeckého závodu Spartathlon. Na konci přednášky jsme všichni měli slzy dojetí v očích,“ vyprávěla moderátorka běžeckého sálu a šéfredaktorka webu SvetBehu.cz Michaela Kofrová.

Cestování napříč světem

V Kudrna Cestovatelském sále měli diváci možnost navštívit povídání o cestě Transsibiřskou magistrálou, Hedvábnou stezkou či Balkánem a Afrikou. „Transsibiřskou magistrálu jsem projel letos a přednášku teprve piluju, tak jsem měl strach, jestli vše včas stihnu, ale nakonec to dopadlo skvěle a zjevně mají lidi o tenhle netradiční zážitek zájem. Navíc jsme na festivale pokřtili nový katalog naší cestovní kanceláře Kudrna,“ popisoval přednášející Honza Haruda.

Nechyběla ani indická a mexická kuchyněNechyběla ani indická a mexická kuchyně

V neděli pak byl prostor na přednášky o zimních aktivitách ve Slovinsku a Švýcarsku, vodáckém dobrodružství na Aljašce či povídání Kateřiny Karáskové o posledních matriarchátech světa.

Praktické workshopy diváci milují

Velmi oblíbené jsou již tradičně i sály praktických a kreativních workshopů, kde si návštěvníci vyzkoušeli vše na vlastní kůži. Slacklajnu s Ančou Kuchařovou a Dannym Menšíkem, indickou kuchyni, rychlokurz focení mobilem s Honzou Rybářem, cestovní medicínu nebo třeba jak bojovat s rizikem lavin v horách. Kreativní duše se mohli vydat malovat mandaly, ochutnat čaje ze vzdálených koutů světa, vyzkoušet kaligrafii nebo hrát na didžeridu a africké bubny. „Naše ukázka perského tance snoubí dva živly – vítr a vodu, se kterými budeme pomyslně pracovat. Chceme divákům svým tancem přiblížit orientální atmosféru a kouzlo staré Persie," vysvětlovala s nadšením tanečnice Hanka Kuchová-Breburdová.

Dění na chodbáchDění na chodbách

„Moje přednáška se věnuje radám na cesty z pohledu šéflékaře cestovní medicíny, aktivního cestovatele a humanitního lékaře. Poradím návštěvníkům, jak si užít cestu bez zdravotních komplikací,“ vysvětloval lékař Rastislav Maďar, s kterým se kdokoliv mohl poradit o své cestě také na stánku očkovacího centra Avenier. „Hrozně oceňuji obrovské množství lidí, kteří tady jsou už od rána, a taky to, že za ty tři roky konání už vím, že se tady vždycky potkám se všemi klíčovými lídry v dané oblasti, kteří berou už jako úplnou samozřejmost, že se zde potkají a domluví další spolupráci,“ dodal.

Program pro děti

Dětský program děláme každý rok ve spolupráci s Wontanara. Nejmenší mají svůj vlastní sál a tvoří si v něm dárečky, poslouchají pohádky a malují mandaly. Učí se, jak žít v africké vesnici.

Neděle byla snad stejně vydařená jako sobota

Sobotou ale nic neskončilo a nabitý program ve všech sálech pokračoval i v neděli. Přijel populární český horolezec z Beskyd Libor Uher, člen kapely Wohnout Honza Homola, expedičníci Petr Horký a Vašek Sůra a slovenský horolezec Ján Smoleň. "Byl jsem se podívat na chodbách a našel jsem tu stánky se zajímavými věcmi, které podporují pomoc v různých koutech světa, kde je to potřeba. To je mi sympatické," říkal Ján Smoleň.

V Hannah expedičním sále se začalo promítáním 3D fotografií Marka Audyho z Venezuely a Matěje Boháče z Kyrgyzstánu. „Kyrgyzstán jsem nestihl, ale Venezuela mě dostala. Součástí přednášky byly nejen fotky, ale i videa. Bylo to hodně drsné a realistické, Marek Audy umí skvěle a poutavě podívat,“ popsal jeden z návštěvníků Tomáš Petrík. Poté se pokračovalo lehkými alpskými výstupy a Srí Lankou.

Sál osobností byl stále plnýSál osobností byl stále plný

Expediční filmy i program pro děti a neslyšící

„Dětský program děláme každý rok. Nejmenší mají svůj vlastní sál a tvoří si v něm dárečky, poslouchají pohádky a malují mandaly. Mimo jiné se nám ale letos podařilo některé přednášky překládat i pro neslyšící, což zase na festival dostalo další skupinu lidí,“ popisuje ředitelka festivalu Obzory Petra Greifová.

 

Třetí ročník festivalu Obzory už 12. a 13. listopadu v Praze

 

Jeden ze sedmi sálů se také věnuje promítání filmů a setkávání různým zájmovým skupinám. Diváci tak mohli shlédnout snímky z festivalů Expediční kamera či Snow film fest nebo premiéru filmu Čas pro Malawi a snímek o projektu Brontosauři v Himalájích Dobré úmysly.

Termín dalšího ročníku festivalu OBZORY bude znám během nadcházející zimy.

fetsival Obzory


15.11.2016, Kateřina Petríková


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Seš pankáč? Pak jed do Indie, ať poznáš,co je ztělesnění punku!