HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

TOP TIPY

POSLEDNÍ DISKUSE

Nezalekněte se otravů v Petře! Hrdí a pohostinní beduíni dodnes žijí v Jordánském království

Nezalekněte se otravů v Petře! Hrdí a pohostinní beduíni dodnes žijí v Jordánském království

Když se protáhnete úzkými skalnatými uličkami, vedoucími k jordánskému pokladu, kamennému městu Petra, pohled na slavnou Klenotnici vám zpravidla velmi záhy zastíní člověk, vedoucí na provaze velblouda. Lámanou angličtinou se silným akcentem vás začne lákat: „Helou maj frend! Du ju wanna rajd? Tru dezert mercedes! Ajem bedujin maj frend, diskaunt for ju!“ Gratuluji, právě jste se setkali s beduínem. Cítíte lehké zklamání? Nemusíte, nejsou všichni takoví.Nesmrtelné tradice beduínů

Dávno už se také běžně neoblékají do tradičních oděvů, se kterými se můžeme setkat právě v turistických lokalitách. I když, zde je to sporné. Například o beduínech z Petry beduíni odjinud říkají, že to žádní opravdoví beduíni nejsou, že jsou prý nějací přivandrovalci, co si na ně jenom hrají, aby vymámili peníze z turistů. Hrdí nomádi říkají, že oni by se k něčemu takovému nesnížili.


Někteří dodnes žijí kočovným způsobem života, Petra, JordánskoNěkteří dodnes žijí kočovným způsobem života, Petra, Jordánsko

Tradiční bílý oděv, JordánskoTradiční bílý oděv, Jordánsko

Tradiční způsob života, Petra, JordánskoTradiční způsob života, Jordánsko

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Jako ochránci vstupů k národním parkům sice vybírají předepsané vstupné, ale zbloudilého návštěvníka rádi povozí džípem a zastaví se s ním i na čaj u příbuzných. Pohostinnost je totiž základním kamenem jejich kultury. Je přímo nemyslitelné, aby byl cestovatel, přicházející v noci a hladový, odmítnut u vchodu do stanu. Stejně tak je nemyslitelné, aby jej rodina okradla či napadla. Navěky by na ni padla hanba.

Autorka Lenka Hrabalová je velkou cestovatelkou a mimo jiné procestovala také Mauretánii. Přečtěte si její článek o příjemných i nepříjemných zážitcích z této africké země.

Obzvláště na rodinnou čest se klade stále velký důraz. Krevní msta není zdaleka zapomenutou záležitostí a rody mohou být znesvářené po celé dekády. Mezi rodinami, rody a klany existují velmi složité vztahy, které překračují státní hranice. Mnohé kmeny zde nejsou původní a byly nuceny sem přijít v důsledku bouřlivých proměn na Blízkém východě.

Beduíni si zachovávají své tradice, Petra, JordánskoBeduíni si zachovávají své tradice, Petra, Jordánsko

Jiné mají zase tradiční pastviny na pohraničí a tak stále kočují mezi jednotlivými státy tak, jak to dělali jejich prapředci. Jejich zdroje obživy jsou také stejné. Stáda koz a ovcí pod vedením beduínských chlapců brázdí vyprahlé kopce a vzácná pole, obdělávané některými rodinami, se zelenají ve všudypřítomné hnědi.

Konec starých časů

I přes královskou podporu není život tradičních beduínů naplněn luxusem. Ten se týká pouze rodin šajchů, rodových starších a těch, kteří se dostali do beduínské stráže, speciální jednotky, která spadá pod královskou rodinu.

Tito uhlazení mladí muži v hnědých uniformách, se zdobenými dýkami a červeným arabským šátkem stráží významná místa a jsou také čestnou stráží při významných událostech. A obecně jsou považování za nejelegantnější součást jordánské armády. Ani oni ale nedokáží vylepšit tření mezi obyvateli země a zastavit probíhající změny.

Na návštěvě, JordánskoNa návštěvě, Jordánsko

Jaká bude budoucnost jordánských nomádů je ve hvězdách. Nespokojenost obyvatel měst nad státním zřízením stále stoupá a ubohé životní podmínky velké část beduínů se nezlepšují. Někteří lidé volají po proměně volebního zákona, jiní po proměně vládnoucí dynastie. Hlasů je spousta a názorů také. Ví se pouze to, že tradiční beduíni mají před sebou postupné začleňování do většinové společnosti, které probíhá s vyšší či nižší intenzitou už desítky let. Není ale úplně nucené.

Budoucnost kočovníku? Těžko říct!

Kočovníci se dobrovolně stěhují ze stanů a od stád do zděných domů s elektrikou. A asi se jim ani není proč divit. Ti, kteří nestojí v čele rodu či klanu, nebo nemají lukrativní místo v národním parku, vedou nesmírně obtížný život a luxus v podobě pevných zdí v městském činžáku zláká mnohé. S následující generací tak možná skončí staré časy a tisíciletá kultura definitivně zmizí a nám nezbývá než ji poznat, dokud můžeme.

Problémy poslední doby, JordánskoProblémy poslední doby, Jordánsko

 

Autorka Lenka Hrabalová je věčnou cestovatelkou a dobrodruhem, který s oblibou končí někde v pustinách bez lidí a telefonního signálu. Vystudovala Arabistiku a Íránistiku na FF UK a těmto zemím zůstává duší i tělem věrná, ačkoliv občas zabrousí do nějaké jiné části světa. Své cesty si zásadně neplánuje a bere to, co se zrovna naskytne, což se jí kupodivu zatím vyplácí.

23.02.2017, Lenka Hrabalová


DiskuseTitulek článku zní, jako kdyby Petra v Jordánsku nebyla :-))

Návrh: "Nezalekněte se otravů v Petře! V Jordánském království dodnes žijí hrdí a pohostinní beduini"

23. 02. 2017, 18:44:58

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Jsou to právě tak malé věci, jako sundat si boty, když je všichni ostatní mají na nohou, které nám dávají svobodu.

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ