HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

TOP TIPY

POSLEDNÍ DISKUSE

High Tension - Ueli Steck a Simone Moro versus nepálští Šerpové

High Tension - Ueli Steck a Simone Moro versus nepálští Šerpové

Na jaře 2013 obletěla svět těžko uvěřitelná zpráva. Špičkoví evropští horolezci Ueli Steck a Simone Moro byli napadeni skupinou šerpů ve výstupové cestě na Everest. Jak to tehdy vlastně bylo?Peter Mortimer chtěl natočit film o odvážném průstupu neskutečně náročnou cestou v himálajských vysokohorských podmínkách. Ueli a Simone chtěli vylézt na Everest málo užívanou cestou přes západní rameno a následně Hornbeinovým kuloárem k vrcholu. Místo sestupu ale chtěli pokračovat trvaerzem na vrchol sousední Lhotse a pak teprv zpět do základního tábora. Jenže dříve než filmaři do Nepálu vůbec vyrazili, přišla z Nepálu zpráva – nejezděte, expedice skončila.

Proč?

Ueli a Simone se spolu s Jonathanem Griffithem v rámci aklimatizace pohybovali na normální cestě do jihovýchodního sedla Everestu zrovna v době, kdy tam Šerpové připravovali fixní lana pro klienty mnoha agentur. Ty po vzájemné dohodě drželi své "horoturisty" v základním táboře, aby Šerpům nepřekáželi při jejich práci. Jelikož se v předchozích dnech Ueli Steck se Simone Morem pohybovali mimo základní tábor plný vesměs amatérských lezců s touhou po vrcholu, tak o tomto omezení nevěděli.

Ueli SteckUeli Steck

Co se přesně stalo vědí jen oni a přítomní Šerpové, ale jejich tvrzení jsou přinejmenším o prvním okamžiku protichůdná. Šerpové tvrdí, že Simone a Ueli šli nad nimi a házeli na ně led. Ueli i Simone toto vylučují. Pravděpodobnější je tak varianta, že Šerpové byli rozezleni kvůli nerespektování daného pravidla, došlo k menší potyčce, při čemž impulsivní Ital Moro využil své znalosti nepálských vulgarit.

Když někdo ohrožuje cepínem vašeho spolulezce, máte dvě možnosti. Buď mu dáte květinu, to pokud jste Gándhí, nebo na něj začnete křičet.
(Simone Moro)

Ve vypjaté situaci oba sešli do druhého výškového tábora, kde je později napadla velká skupina Šerpů. Házeli po nich kameny, několikrát došlo k fyzickému napadení a oba evropští lezci se v dané situaci oprávněně báli o život. Filmaři Jon Griffith a Melissa Arnot měli možnost celý incident natočit a možná i díky jejich přítomnosti měli Simone a Ueli nakonec možnost odejít.

Simone MoroSimone Moro

Jak celá situace dopadla, proč k ní došlo a co po ní následovalo? To se filmaři pokusili zrekostruovat ve filmu High Tension – jak k celému incidentu došlo, proč se Šerpové cítí utlačováni, jak celou situaci s odstupem vnímají oba špičkoví horolezci, mají agentury právo zablokovat svým rozhodnutím některou výstupovou cestu a jak se k celé situaci postavila světová média?

Pojďte se podívat sami na jedno z více než dvou set promítání SNOW FILM FESTu. Film v loňském roce získal ocenění na prestižním outdoorovém festivalu Banff Mountain Film Festival v kategorii "Nejlepší film - horská kultura".

snow film fest

Trailer k filmu High Tension:


26.09.2014,


Diskuse


jeff
jeff
zbohatlíci ze západu se baví, zatím co chudáci z třetího světa musí tvrdě makat, aby uživili svoje rodiny, taky bych jim asi rozbil držku
26. 09. 2014, 20:02:17
Jakub
Jakub
Jeffe, trochu mimo, ne?? 1) Ty jsi pro ne taky zbohatlik ze zapadu 2) Takze bude lepsi tam nejezdit a nechat je tam pochcipat hlady?? 3) Slovo neni kamen
05. 10. 2014, 23:34:58
bol by si prekvapený, že sherpovia su neni až taký chudáci a je dosť pravdepodobné, že zarábajú viac než ty! nemáš o tom dosť informácií!
23. 11. 2014, 06:40:37
vt
vt
Hlavně to asi bylo nedorozumění. Šerpy asi naštvalo, že někdo nerespektuje zákazy, ale sportovní lezci to nevěděli. Ad 3: Slovo je (někdy) mocnější než meč. To zná každý, ne? Každá kultura to chápe asi různě silně.
17. 11. 2014, 13:45:55

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

S cestováním poznáváš sám sebe